Lenka a Leoš Šimánkovi: Po stopách svých snů

Lenka a Leoš Šimánkovi: Po stopách svých snů

24.7.2019 | Jak se zrodí vášnivý cestovatel? Smíchej spartánskou výchovu, nezávislost a lásku k dobrodružným knihám, vraž do toho hodně odvahy a špetku štěstí a okořeň vypravěčským uměním. A když pak takový světoběžník potká ženu, která má dost kuráže, úsměv na tváři a touhu po poznání, na život plný dobrodružství je pěkně zaděláno. „Byla to práce na plný úvazek,“ hodnotí Lenka Šimánková roky, kdy s manželem po každé expedici vyráželi ještě na turné s přednáškami a promítáním. Mezitím stihl Leoš Šimánek napsat už 24 knih a další právě připravuje.

Renata Moravcová: Laskavostí rozsvítíme svět

Renata Moravcová: Laskavostí rozsvítíme svět

22.7.2019 | Když nám Renata Moravcová nalévá kávu, v kuchyni už voní čerstvě upečený jablečný koláč. Na křesle v obýváku jsou mezi klubíčky vlny rozpletené barevné ponožky. Nevidomá brunetka toho ale umí daleko víc. Založila dobročinný spolek Doteky naděje, skrz který pomáhá nevidomým a postiženým, pořádá programy pro seniory i akce pro hendikepované děti. Vloni získala cenu Laskavec Nadace Karla Janečka, předloni se stala Ženou regionu. Odmítá ale, že pomáhá nezištně. „Mám z toho obrovskou radost a to mi dává životní sílu,“ říká žena, která ve čtrnácti letech onemocněla cukrovkou, ve třiceti přišla o zrak a ve čtyřiceti podstoupila transplantaci ledviny a slinivky.

Zámecké proměny

Zámecké proměny

20.7.2019 | Na Zámku Pardubice se od začátku letošního roku mohutně bourá a staví - možná dokonce nejvíc od jeho přestavby z gotického hradu na renesanční sídlo mocného rodu Pernštejnů. Až práce skončí, nabídne památka svým návštěvníkům zcela novou expozici, která bude vyprávět příběh jednoho z nejmocnějších šlechtických rodů historie naší země v kulisách jeho významného sídla.

Na hrad! Nebo na zámek?

Na hrad! Nebo na zámek?

18.7.2019 | Neležte pořád u vody a vyrazte za poznáním! Východní Čechy jsou pro milovníky historie příslovečným rájem. A nemusíte jen dokola hltat historická data ani jména šlechtických rodů, místní památky jsou totiž doslova prorostlé tajemnem a záhadami. Někde vám ob(ú)divem div nespadnou ústa, jinde se budete možná strachy třást. Jedno je ale jisté, alespoň jednu památku z našeho šťastného „sedmičkového“ výběru prostě tohle léto navštívit musíte!

Pavel Stara: Co mě nebaví, to mě dožene

Pavel Stara: Co mě nebaví, to mě dožene

16.7.2019 | Neměl rád plavání, stal se plavčíkem, z plavčíka ředitelem pražského sportovního centra a odtud už to byl jen krok k basketbalu, ke kterému měl jako volejbalista spíše komplikovaný vztah. Dnes je částečným vlastníkem basketbalového klubu BK JIP Pardubice (Beksa) a coby manažer pardubického Sportovního parku má za sebou již tři úspěšné ročníky, které patří k nejnavštěvovanějším akcím v historii města. Pro letošní park už připravuje novinky.

Kde se rodí podnikatelé

Kde se rodí podnikatelé

14.7.2019 | Hradecký startovač, FuckUp Night, Brain&Breakfast – to je jen zlomek akcí ve městě, za kterými stojí hradecké TECHNOLOGICKÉ CENTRUM (TC HK). Ve skutečnosti toho ale dělá mnohem víc. Především pomáhá začínajícím podnikatelům v regionu rozjet vysněné podnikání, věnuje se podnikatelské osvětě ve školách, spojuje profesionály z nejrůznějších oborů, vzdělává v oblasti informačních a digitálních technologií. „Dokážeme hodně pomoct. Tvrdou práci, která jde s podnikáním ruku v ruce, za vás ale neuděláme,“ říká v rozhovoru pro Quartier ředitel TC HK Ondřej Zezulák.

Mountfield HK: Charakter v bráně

Mountfield HK: Charakter v bráně

12.7.2019 | Letní příprava na ledě ČPP areny běží na plno. Královéhradecký tým se sehrává s novými hráči. Klíčová výměna proběhla přímo v bráně, kam se po šesti letech strávených v zámoří postavil Marek Mazanec. Námluvy s klubem byly rychlé asi jako hokej v USA: zatímco klub totiž cílí na charakterní a týmové hráče, nový gólman vítá příležitost v ambiciózním celku. O nové sestavě, nových začátcích a hráčském zázemí jsme si povídali s generálním manažerem Mountfieldu HK Alešem Kmoníčkem, brankářem Markem Mazancem a prezidentem výkonného výboru České asociace hokejistů Liborem Zbořilem.

ARROWS advisory group: Z generace na generaci...

ARROWS advisory group: Z generace na generaci...

10.7.2019 | Vybudování rodinné firmy obnáší mnoho starostí, sil a investic. S léty přibývají zkušenosti, rodí se obchodní vztahy, buduje se značka a získává důvěra zákazníků. Jednou ale přijde moment, kdy si zakladatel firmy bude chtít odpočinout. Pak začne řešit otázku svého nástupnictví. Ať už se rozhodne předat podnikání svým dětem, nebo firmu prodat, pouští se do dalšího náročného úkolu. Jak ho zvládnout radí advokát JUDr. Pavel Staněk, zakládající partner advokátní kanceláře ARROWS, člena poradenské skupiny ARROWS advisory group.

Tomáš Votava a Vladimír Šrámek: Z Hradce na Maledivy

Tomáš Votava a Vladimír Šrámek: Z Hradce na Maledivy

9.7.2019 | Znají se od páté třídy základní školy a kromě dobrého přátelství je už přes dvacet let pojí také velká láska k muzice a společné hraní. Sešli se jako spolužáci na gymnáziu, dnes jsou kolegové na ZUŠ Střezina v Hradci Králové, kde oba učí. Spolu také založili dvě kapely, se kterými se můžete setkat na festivalech, večírcích, oslavách, plesech i samostatných koncertech. Přesto, že hudební skupiny Jazz Police a Gramofon znějí zcela jinak, mají stejné otce, kteří zkrátka potřebují v životě pestrost.

Iva Marešová a Radek Doležal: Úspěch se rodí v srdci

Iva Marešová a Radek Doležal: Úspěch se rodí v srdci

20.4.2019 | Oba se narodili a vyrostli v Hradci Králové a svoji kariéru nastartovali v Praze. Potkali se ve skupině Precedens, kde Radek za bicími doprovází Ivu. Zatímco ona hrála hlavní role ve výpravných muzikálech, má za sebou mnoho autorských projektů i úspěšných pěveckých vystoupení, on se stává žádaným bubeníkem napříč hudebními žánry. Oba si ale nejvíce cení společného tvůrčího souznění ve skupině RAZAM, kterou Iva založila s běloruským akordeonistou Aliaksandrem Yasinskim.

Petr Šimurda: Ať se práší za kočárem!

Petr Šimurda: Ať se práší za kočárem!

1.4.2019 | Když se Petr Šimurda pustí do vyprávění o své lásce k rally, Škodě 130 LR, starým dobrým autům i byznysu s autodíly, nadchne pro svět motorů bez problémů i novinářku, která nemá tušení o funkci karburátoru a svíčky má nejraději vedle sklenky dobrého vína. S majitelem autobazaru Trotina a jezdcem rally v jedné osobě jsme si povídali o tom, že úspěch se rodí v hlavě a věci mezi nebem a zemí existují.

Svatba nebo show?

Svatba nebo show?

30.3.2019 | Místo zlata prstýnky z oceli, obřad ve stodole, na louce nebo třeba v horolezeckém úvazu na skále. Svatební střevíčky střídají tenisky či růžové holínky. Dnešní snoubenci boří zažité konvence a svoji svatbu si chtějí hlavně užít. Jejich den D musí být nezapomenutelný pro ně i jejich hosty. Neváhají proto dlouhé měsíce trénovat svatební taneček nebo vystoupení, kterým oslní pozvané hosty. Konec nudným hostinám! Svatba se mění ve velkou show.

Tady bydlí rozhlas

Tady bydlí rozhlas

28.3.2019 | Nárožní dům na rozhraní Havlíčkovy ulice a Tylova nábřeží symbolizuje dlouhá desetiletí úctyhodnost a konzervativní hodnoty. Dnes je domovem Českého rozhlasu Hradec Králové, pamětníci jej vzpomínají ještě jako sídlo státní banky. Kapitoly v historii této budovy, která letos slaví hned dvojnásobné jubileum, však nevzbuzují jen úctu, ale někdy i potutelný úsměv. Zatímco dnes slouží médiu veřejné služby, kdysi dávno tu byl… no řekněme – veřejný dům.

Andrea Vytlačilová: Hlavně se nebát

Andrea Vytlačilová: Hlavně se nebát

26.3.2019 | Dvaadvacetiletá Hradečačka Andrea Vytlačilová toho na svůj mladý věk stihla už hodně. A ještě víc ji toho bezesporu čeká. Nadějná umělkyně tvoří vlastní módní značku, spolupracuje s předními návrháři a studuje prestižní londýnskou univerzitu. Začátkem roku se navíc přestěhovala do New Yorku, aby pracovala pro Marca Jacobse. „Když se pro něco nadchnu, hranice a překážky přestanou existovat,“ říká v rozhovoru pro Quartier.

Mlýny ožívají

Mlýny ožívají

24.3.2019 | Na pravém břehu Chrudimky stál mlýn už ve středověku. Když pak na začátku minulého století Josef Gočár navrhl budovu Automatických mlýnů pro bratry Winternitzovy, zrodila se jedna z dominant Pardubic. Od roku 2014 je objekt národní kulturní památkou, ze které se v současnosti stává jedno z umělecko-kulturních center východních Čech.

Kachličky, kam se podíváš

Kachličky, kam se podíváš

22.3.2019 | Vstřícní domorodci, božské koláčky, staré žluté tramvaje i romanticky oprýskané fasády. A především všudypřítomné kachličky. To vše charakterizuje Lisabon. V hlavním městě Portugalska se navíc najíte i ubytujete za příjemné ceny. Podtrženo, sečteno, zdá se být naprosto logické, že právě Lisabon se při udílení World Travel Awards, tedy cestovatelských Oscarů, stal nejlepší městskou evropskou destinací uplynulého roku. Pojďme se podívat na další důvody, proč vyrazit právě sem.

Domluvte se už na (letošní) dovolené!

Domluvte se už na (letošní) dovolené!

20.3.2019 | Ovládáte konverzaci rukama-nohama a v učení jazyků jste věčný začátečník? Tvrdíte, že na cizí řeči nemáte talent? Máte strach, že na vás v zahraničí někdo promluví? Mluvíte zásadně česky i v kubánském baru? Zkuste to tentokrát podle našich rad, a to s pevnou vůlí a odhodláním. Slibujeme, že skály se pohnou, ledy roztají a vy budete v cizí řeči plynně flirtovat už letos v létě.

Jedině jaro

Jedině jaro

16.3.2019 | První jarní den letos připadá na 20. března, shodou okolností na Světový den vrabců. Jak ale velí zkušenost, astronomické jaro ještě neznamená jaro za okny. A vrabce aby člověk také pohledal! Nezbývá tedy, než si navodit jarní atmosféru alespoň doma a doufat, že se příroda co nejdřív přidá.

Jaroslav Bitarovec: Bojuj, ale neubliž

Jaroslav Bitarovec: Bojuj, ale neubliž

14.3.2019 | Začali bez ničeho, zato s chutí a odhodláním. První cvičení bez žíněnky bylo tvrdé a bolestivé. Dnes má klub Aikido Hradec Králové za sebou 25 let existence. Prošly jím stovky členů a k sebeobraně bez agrese vychoval mnoho dětí i dospělých - bez dotací a vnější pomoci. Od začátku stojí v jeho čele trenér Jaroslav Bitarovec, čerstvý držitel titulu Sportovec roku v kategorii Dobrovolný trenér. Živí ho truhlařina, ale smysl života našel ve filozofii japonského bojového umění.

Za krásnější oči a lepší pohled na svět

Za krásnější oči a lepší pohled na svět

30.1.2019 | Trápí vás nelichotivé „váčky“ pod očima, pokleslá víčka, která vám znemožňují pohodlně se nalíčit? Tak to možná uvažujete o plastické operaci víček neboli blefaroplastice, v současnosti jednom z vůbec nejčastějších zákroků estetické medicíny. Co vás čeká a nemine, odhalil oční mikrochirurg prim. MUDr. Karel Havlíček, MBA a laserová terapeutka Petra Velichová z estetického laserového centra Estela.

Restaurant Grill Duran: Číšník jako psycholog

Restaurant Grill Duran: Číšník jako psycholog

29.12.2018 | Lukáš Jedlička vede osm let servis v královéhradeckém Duranu, v gastronomii jako takové se pohybuje už takřka dvě dekády. Jak se podle něj pozná dobrý číšník a platí stále, že náš zákazník - náš pán?

Martin Turek: Softball není soft

Martin Turek: Softball není soft

27.12.2018 | Odpaloval na softballových hřištích Nového Zélandu, USA či Argentiny, reprezentuje Českou republiku na mistrovstvích, trénuje ženský tým – a to je mu pouhých 21 let! „Když jdu na pálku, vypínám hlavu. Jakékoliv starosti jdou stranou,“ říká Martin Turek, který už dvanáct let obléká dres s číslem 69 za softballový klub Pasos Pardubice.

Bouda Jana s borůvkami ve znaku

Bouda Jana s borůvkami ve znaku

25.12.2018 | Od konce 80. let minulého století, kdy Paškovi přišli na Boudu Jana, je jméno této rodiny synonymem zdejší pohostinnosti. Na hory se Petr Pašek sice původně přišel jen uzdravit, chtěl se vyučit automechanikem, na pár let dokonce odešel do Prahy, ale vábení krkonošských lesů bylo silnější. „První přicházíme a poslední odcházíme, ale baví mě to a neumím si představit, že bych žil někde ve městě,“ prozrazuje Petr Pašek (40), který na stráni nad Velkou Úpou provozuje rodinný hotel, jehož pověst o domácích borůvkových specialitách sahá daleko za hranice krkonošského údolí.

Tomáš Libánek: Vdechuji památkám život

Tomáš Libánek: Vdechuji památkám život

23.12.2018 | Žije v Hradci, pracuje v Pardubicích. Dvě města, která si podle něj nekonkurují, ale naopak se vzájemně obohacují a společně tvoří východočeský region. Stejně tak vidí i pardubický zámek a muzeum. „Neumím si představit, že by existovalo jedno bez druhého. Muzeum je duší zámku,“ říká v rozhovoru pro Quartier Tomáš Libánek (40), ředitel Východočeského muzea v Pardubicích.

Čas perlení

Čas perlení

21.12.2018 | Ten moment, kdy poprvé smočíte rty ve sklence šumivého vína. Ten pocit perlení na jazyku, který evokuje výjimečnost okamžiku. Ta chvíle, kdy relaxujeme. Dopřejme si tu pravou kvalitu. Výběr z toho nejlepšího pro Quartier vytipovala Vinotéka U Mazlíka a Vinárna Boromeum.

Květinové studio La Vital: Vánoce jako z pohádky

19.12.2018 | Jaké budete mít letos Vánoce? Jistěže především šťastné a veselé, ale díky Květinovému studiu La Vital z Hradce Králové navíc trendy a stylové! Na nic už nečekejte a nechte se inspirovat, jak zútulnit svůj domov a navodit tu pravou sváteční atmosféru.

Vánoce nejen podle českých tradic: Dárky nosí… čarodějnice?!

Vánoce nejen podle českých tradic: Dárky nosí… čarodějnice?!

17.12.2018 | Divoký jezdec, Černý Petr, Knecht Ruprecht… Že vám to připomíná ledacos, jen ne Vánoce? V Evropě by s vámi nesouhlasili. Vánoční legendy, jak je známe u nás, se sice v ledasčem podobají těm evropským, ale zároveň se i v něčem liší. Krátký výlet současnými i dávnými vánočními tradicemi vám ukáže, jak bohatý je předvánoční kalendář na starém kontinentu.

Pivovar Beránek: Ječmen se vrací do špýcharu

Pivovar Beránek: Ječmen se vrací do špýcharu

15.12.2018 | Tři sta let stará sýpka rodu Harrachů ve Stěžerách u Hradce Králové ožívá. Nový život jí vdechli Roman Štajner a Vladimír Beránek - dva kamarádi strojaři, kteří chátrající kulturní památku přeměnili v moderní restauraci, privátní sál pro stovku hostů a hlavně minipivovar. A místní pivo? Bude jistě legendární! Stejně jako jeho sládek, bez kterého by vlastně Pivovar Beránek vůbec nevznikl.

Pavla a Barbora Novotné: Rivalky, nebo tým?

Pavla a Barbora Novotné: Rivalky, nebo tým?

13.12.2018 | Co spojuje druhou nejlepší kitesurfařku světa a podnikatelku, která v osmadvaceti vede vlastní byznys o třiceti lidech? Vášeň, ambice a zatím i příjmení. Seznamte se Pavlou a Barborou Novotnými z Hradce Králové – sestrami, které sice vyznávají každá úplně jiný životní styl, přesto sdílejí stejné hodnoty. Jedna v neoprenu, na prkně a s drakem v zádech, druhá na podpatcích, s notebookem a telefonem v ruce.

Dominik Navrátil: Řekni to módou a stylem

Dominik Navrátil: Řekni to módou a stylem

13.10.2018 | Jeho první šaty? Jedním slovem tragédie. Jeho první kolekce? Z černé zahrádkářské fólie. Začátky módního návrháře Dominika Navrátila z Hradce Králové nebyly zrovna jednoduché, on to však nevzdal a dnes v pouhých dvaceti letech obléká modelky na ty nejprestižnější světové soutěže krásy. „Je to o tom nečekat s rukama v kapsách, až vám příležitost zaklepe na dveře, ale prostě ty dveře otevřít a jít jí naproti,“ říká.

Harmonie v každém detailu

Harmonie v každém detailu

12.10.2018 | Jedna si perfektně rozumí se šicím strojem, druhá se zase trpělivě ohání čalounickou pistolí. Znají se dvacet let, a ačkoli se ne vždy na sto procent shodnou, dohromady tvoří harmonický tým. A harmonickou, do posledního detailu vyladěnou, udělají i vaši ložnici, obývák, recepci či zasedačku. Seznamte se s bytovými designérkami Lucií a Vendulou z Pardubic, které pod značkou Harmony Living jako jedny z mála v Česku ovládly umění tapetování interiérů látkou.

RLC Slavia Hradec Králové: Jak bolí ragby

RLC Slavia Hradec Králové: Jak bolí ragby

11.10.2018 | Když se řekne mlýn a skládka, vybaví se mi naprosto běžné asociace. Ve světě ragby však tahle slova dostávají naprosto jiný význam. Zajímalo mě, jak ragbisté trénují. Procházku růžovým sadem jsem nečekala. Ale to, co jsem zažila, předčilo svým způsobem všechny moje sportovní zkušenosti. Čím? Intenzitou, nasazením, odhodláním, silou, týmovostí tohohle sportu. Seznamte se, tohle je ragby, sport jako žádný jiný.

Eva Urbanová: Milovnice zlatých českých ručiček

Eva Urbanová: Milovnice zlatých českých ručiček

10.10.2018 | Ještě před čtyřmi lety znali Češi jen jednu Evu Urbanovou, operní pěvkyni. Brzy však poznali další – dvojnásobnou maminku z Pardubic, která se po jedenácti letech ve farmacii vrhla do podnikání a založila České bedýnky. Postarala se tak o to, aby se na ni jen tak nezapomnělo. Její unikátní projekt, který v ručně vyráběných dřevěných bedýnkách ukrývá tradiční české trvanlivé lahůdky, vyhrál za dobu své existence řadu podnikatelských soutěží. Bedýnky dělají radost v Evropě, v Americe a pár se jich dokonce podívalo i do Číny. Jak ale sama Eva říká, ne všechny dny jsou sluncem zalité.

Podzim: Sázím, sklízím

Podzim: Sázím, sklízím

9.10.2018 | Podzim je druhé jaro. Ne, nepřeskočilo nám. Na zahradě totiž platí, že na podzim se příroda začíná probouzet k novému životu a je potřeba jí pomoct. Jak to jde dohromady s příslovečným ukládáním k zimnímu spánku? Moc ne. Ale věřte, že když se zařídíte podle našich rad, budete si mnout ruce v rukavicích, až se vás jaro zeptá, co jste dělali na podzim. Nebo vlastně o druhém jaře.

Počasí na draka

Počasí na draka

8.10.2018 | Znáte to, podzim a jeho těsný přívlastek jménem vítr. Je všudypřítomný, neodbytný a protivný. Šlehá do tváří, cuchá účes a drze bere slova z úst. Ovšem jednu výhodu tyhle povětrnostní podmínky přece jen skýtají – jsou ideální na pouštění usmívajících se dobráků s třásněmi místo uší a mašlemi na ocasu.

Za poznáním světa chutí vín

Za poznáním světa chutí vín

27.9.2018 | Pijete víno. Milujete víno. Znáte víno. Pijte a milujte ho dál, ale skutečně ho znáte? Chuť vína je bezbřehá a vinařský svět velký. Pít jen tří oblíbené odrůdy z vás znalce neudělá. „Vínem se musíte propít,“ láká do světa rozmanitosti vinných chutí Petr Kupček z Vinárny Boromeum.

Slavoj a Magdaléna Bednářovi: Sami sobě odrazem

Slavoj a Magdaléna Bednářovi: Sami sobě odrazem

26.9.2018 | Vystudovaný lékárník, profesionální kulturista, certifikovaný trenér. Ale taky manžel, otec a podnikatel. Osmatřicetiletý Slavoj Bednář má možná mnoho tváří, s manželkou Magdalénou je však jedno tělo, jedna duše. Společně žijí, vedou vlastní posilovnu, často prožívají extrémní přípravy na závody. „Sáhneme si při nich na úplné dno, a to psychicky i fyzicky. Ale stojí to za to,“ říkají ve společném rozhovoru pro Quartier.

Až na krev

Až na krev

30.6.2018 | David Dvořák - pětadvacetiletý zápasník, bývalý zpěvák a šachista. Taky nadšený chovatel ještěrek, se zálibou ve střelbě z brokovnice. Seznamte se s aktuální dvanáctkou v evropském žebříčku zápasníků MMA z Hradce Králové.

Co dělat, když na dovolené prší

Co dělat, když na dovolené prší

29.6.2018 | Černá můra všech dovolenkářů se může stát skutečností – nepřejeme vám to, ale třeba právě letos vám na dovolené bude pršet. Pokud jste byli prozíraví a otevřeli tuto stránku ještě před odjezdem, případně jste Quartier přibalili do svého zavazadla, máte štěstí! Poradíme vám, jak přežít na dovolené deštivý den.

Na stráži práva a demokracie v prvorepublikovém Hradci Králové: Četnické humoresky po hradecku

Na stráži práva a demokracie v prvorepublikovém Hradci Králové: Četnické humoresky po hradecku

27.6.2018 | Tři řady seriálu Četnické humoresky zajistily nesmrtelnost prvorepublikovým četníkům. Televizní případy brněnské pátrací stanice daly nahlédnout do práce četnického sboru, vykreslily životní osudy četníků i dobový kolorit. Ale protože realita bývá někdy trochu jiná, nepřekvapí, že Arazim ve skutečnosti nebyl Karel, ale Josef. A že slavná pátračka nesídlila v Brně, ale v Hradci Králové.

New Hradec

New Hradec

25.6.2018 | Věděli jste, že i Američané mají svůj Nový Hradec? Kromě názvu toho ale s krajskou metropolí příliš společného nemá. Leží v prérii v Severní Dakotě, žije v něm zhruba stovka obyvatel, řeka jím protéká jen jedna, a když my usedáme v poledne k obědu, v New Hradci ještě tvrdě spí.

S láskou, slunce

S láskou, slunce

22.6.2018 | Přes mraky to neopaluje. Ve stínu to neopaluje. Stačí se namazat jednou. Schválně, kolikrát jste v souvislosti se sluníčkem některou z těchto vět slyšeli, nebo sami řekli? Pravdou je, že na nich není pravdy ani trochu. Tohle léto se ale díky nám zvládnete opálit bezpečně a na jedničku. Čeho se vyvarovat a na co dát pozor, radí MUDr. Veronika Fialová a Petra Velichová z Estetického laserového centra Estela v Hradci Králové.

Restaurace Aquarium: Středomořská kuchyně, za kterou nemusíte cestovat

Restaurace Aquarium: Středomořská kuchyně, za kterou nemusíte cestovat

21.6.2018 | V belgickém Oostende najdete na jednom z nejrušnějších bulvárů, směřujících k oceánu, nenápadnou restauraci, která je ale vyhlášeným rájem všech milovníků mušlí. Zdá se vám to daleko? Zapomeňte na Oostende a vydejte se do hradecké Rybovy ulice, kde v restauraci Aquarium připravili na léto speciální mušlové menu.

Miroslav Zapletal: Povoláním střelec, znamením Býk

Miroslav Zapletal: Povoláním střelec, znamením Býk

20.6.2018 | Kukly a zbraně. To je denní chleba čtyřiačtyřicetiletého člena zásahové jednotky a instruktora střelecké přípravy z Hradce Králové. Miroslav Zapletal se vedle svého zaměstnání téměř deset let věnuje netradičnímu sportu – dynamické střelbě. Loni v listopadu se mu podařil největší úspěch jeho kariéry, získal titul mistra světa na světových policejní hrách v Abú Dhabí. „Kdybych se za každý úspěch jenom chválil, neposunul bych se dál,“ přiznává, přičemž stejně tvrdý je i při výcviku nových členů hradecké zásahovky.

V rytmu salsy

V rytmu salsy

19.6.2018 | Když se řekne Kuba a Havana, vytane mi na mysli představa průzračně azurového moře a bělostné písečné pláže uprostřed tropického ráje. K mým uším doléhají podmanivé tóny, které mě vtahují do světa vášnivého tance a energické hudby. Na jazyku vnímám lahodnou chuť rumu a cítím závan štiplavé vůně doutníku. Temperamentní, živá, dýchající, přátelská, bohémská. Taková je pro mě Kuba. A s kým jiným si popovídat o „ostrově svobody“ než s Východočechem Milošem Chlápkem, který jej nesčetněkrát navštívil.

Lucie Ernestová: Mé hry jsou testovány na dětech

Lucie Ernestová: Mé hry jsou testovány na dětech

15.6.2018 | Také jste jako malí nesnášeli, když vaši figurku v Člověče, nezlob se! těsně před domečkem někdo drze smetl ze stolu? Křivda, zlost, smutek, někdy i pláč dětí dohnal Lucii Ernestovou vymýšlet a vytvářet pro ně vlastní hry. Jednodušší, rychlejší na vysvětlení a plné zábavy. A slaví s nimi úspěch nejen doma, ale i v Estonsku nebo Nizozemsku. Rozená Hradečačka a máma dvou kluků toho ale dělá ještě mnohem víc – tvoří inspirační karty, hraje ping pong, předcvičuje jógu, cestuje. „Nezastavím se, ale miluju to,“ usmívá se.

Tomáš a Šárka PILAŘOVI: Housle jako děti

Tomáš a Šárka PILAŘOVI: Housle jako děti

13.6.2018 | Ateliér Pilař. Jméno, které se naučili vyslovovat houslisté z celého světa, neboť se právem stalo synonymem kvality a poctivé práce. Rod Pilařových z Hradce Králové staví a opravuje housle už bezmála sto let, své první si u nich koupil třeba věhlasný virtuos Jaroslav Svěcený. „Dědeček ateliér založil a budoval jeho dobré jméno po republice, tatínek pak jeho slávu rozšířil do celého světa. Na nás teď je jejich odkaz nezradit,“ říká ve společném rozhovoru s dcerou Šárkou houslový mistr Tomáš Pilař.

Svátky života

Svátky života

18.3.2018 | Velikonocemi každým rokem ožívá nejen příroda, ale také mystérium znovuzrození Ježíše Krista. Byly to však vždy svátky křesťanského významu, nebo je jejich původ pohanský? Podle jakého pravidla se určuje datum Velikonoc? A jak je to se zvony, které odlétají do Říma? Připomeňte si s námi oslavy Velikonoc a vítání jara v dávných tradicích i současnosti.

Arrows: Regionální partner pražské kvality a zkušenosti

Arrows: Regionální partner pražské kvality a zkušenosti

16.3.2018 | Dohnal, Pertot, Slanina, HSL legal a Legalcom. Tři advokátní kanceláře z Hradce Králové a Prahy, které si ještě donedávna na trhu konkurovaly, se začátkem roku sloučily pod jednu značku - Arrows advokátní kancelář, která je součástí Arrows advisory group. Důvod? Poskytovat klientům komplexní péči s mnohonásobně větší právní sílou a zázemím. „Říkali jsme si, že je lepší být na hřišti spoluhráči než protihráči,“ shodují se v rozhovoru pro Quartier advokáti Lukáš Slanina, Tomáš Pertot, Pavel Staněk a Libor Zbořil.

Hygge je out, letos vede Lagom

Hygge je out, letos vede Lagom

14.3.2018 | „Lagom är bäst,“ praví jedno slavné švédské přísloví. Ve volném překladu to znamená „Ani málo, ani moc, tak akorát je nejlepší“. Rok dva sedmnáct se nesl ve stylu dánského hygge – domácí pohodičky. Tomu s osmnáctkou na konci však vévodí švédský lagom, že by opak?

Svrhněte OlfinCar z běžeckého trůnu!

Svrhněte OlfinCar z běžeckého trůnu!

12.3.2018 | Nejen prodejem a servisem aut žije OlfinCar. V neděli 27. května třeba sponzoruje trutnovský půlmaraton, a při té příležitosti vyzývá ostatní firmy v regionu, aby postavili čtyřčlennou štafetu a zkusili týmu OlfinCaru uzmout jeho dosavadní neporazitelnost. „Sport, jak známo, sbližuje, tak pojďme společně soupeřit a v cíli to pak náležitě oslavit,“ vzkazuje majitel OlfinCaru Viktor Kuhn, který se letos chystá zaběhnout rovnou celou trasu závodu v délce 21 kilometrů.

25 let na scéně hradecké gastronomie

25 let na scéně hradecké gastronomie

10.3.2018 | Duran, Holata, Syrový. Tři jména spojená s vyhlášenou restaurací na konečné linky číslo 25 hradecké MHD. První jí věnoval jméno, druhý proslavil její servis, třetí kuchyni a později vzal pod křídla i celý její provoz. Grill Duran Restaurant slaví letos přesně čtvrtstoletí od otevření. „Původně sem měli Hradečáci jezdit na guláš, koleno a kuře. Oni ale naštěstí chtěli víc,“ vzpomíná s úsměvem na začátky Duranu v Hradci Králové jeho současný majitel a někdejší šéfkuchař Jiří Syrový.

Motorka - základ rodiny

Motorka - základ rodiny

8.3.2018 | Letos tomu bude rovných padesát let, co začal Václav Rathouský z Hradce Králové, původem rodák z Přepych, ve volném čase stavět závodní silniční motorky. Svou vášeň postupně přenesl i na své dva syny Karla a Václava a dnes mají na jejich vlastnoručně vymyšleném a sestrojeném motoru značky AHRA 800 TOHC tři tituly mistra republiky a úspěšnou účast v evropských pohárech.

Aquarium soutěží na Grand Restaurant Festivalu

Aquarium soutěží na Grand Restaurant Festivalu

17.12.2017 | Mezi skutečnými českými gurmány snad není nikdo, kdo by neznal jméno Pavla Maurera, autora dnes již kultovního Maurerova výběru Grand Restaurant. Knihy, která je skutečným gurmánským atlasem na cestách za jedinečnými gastronomickými zážitky.

Pečení pro (nejen) dětské jazýčky

Pečení pro (nejen) dětské jazýčky

16.12.2017 | Vánoce jsou již v plném proudu a vy si jistě lámete hlavu co letos zase upéct. Pokud se vám už zajídá představa stále stejného druhu cukroví, máme pro vás pár tipů, které hravě zvládnou i děti se svými maminkami. Nechte se od nás inspirovat, třeba takové rohlíčky vůbec nemusí být jen vanilkové.

Miloslav Kulich: Třicet let ženatý s dopravním podnikem

Miloslav Kulich: Třicet let ženatý s dopravním podnikem

15.12.2017 | Píše se rok 1987: na Pražském hradě sedí Gustáv Husák, první řidiči sedají za volant nové Škody Favorit a do křesla ředitele hradeckého dopravního podniku usedá třiatřicetiletý Miloslav Kulich. Od té doby se štítek na dveřích ředitelny dopravního podniku nezměnil, zatímco jmenovka před primátorskou pracovnou osmkrát. „Židle se pode mnou ale klepala několikrát,“ vzpomíná se smíchem třiašedesátiletý Kulich, který koncem roku odešel do penze.

Herzlich Willkommen! Na lyže do Rakouska

Herzlich Willkommen! Na lyže do Rakouska

14.12.2017 | Jen pár hodin od našich domovů na nás čeká skutečný lyžařský ráj: 22 tisíc kilometrů sjezdovek. Řeč je o  Rakousku, které je už dlouho cílem mnoha milovníků zimních sportů ze všech zemí světa. Naší výhodou je, že máme tuhle zasněženou pohádku tak blízko. Vydejme se proto na sjezdovky položené obvykle víc než tři tisíce metrů nad mořem, s výhledem na nekonečné panorama alpských vrcholků. V redakci Quartieru jsme pro vás vybrali tři zaručené tipy na to nejlepší lyžování a další zimní radovánky u našich jižních sousedů.

Paleťáci: Naučíme vás improvizovat

Paleťáci: Naučíme vás improvizovat

13.12.2017 | Pardubáci lehce ťápající improvizací. Tak si začala říkat parta kamarádů, která se scházela při čaji a z nudy si vymýšlela různé zábavy. Od té doby vlastně nepřestali, a tak se improvizované divadlo stalo jejich společným koníčkem. „Paleťáci vás nejenom pobaví, ale naučí vás i jak být pohotoví, jak odhodit zábrany a v neposlední řadě i jak si víc užívat života a všeho, co nám nečekaně přinese,“ říká v rozhovoru pro Quartier usměvavá Andrea Moličová, trenérka Paleťáků.

Krakonošovi lyžníci pod Sněžkou

Krakonošovi lyžníci pod Sněžkou

12.12.2017 | Když se v roce 1903 mladý truhlář Franz Mitlöhner vracel z vandru do své rodné chalupy v krkonošském Obřím dole, přinášel si s sebou z cest něco, co zdejší truhláři ještě moc neovládali a o co byl zároveň tou dobou v českých horách stále větší zájem. Umění vyrábět lyže.

Duch Vánoc

Duch Vánoc

11.12.2017 | Vůně čerstvě oloupaných mandarinek, mihotavé světlo svíček, tóny prvních vánočních písní linoucích se z rádií či hřejivý šálek svařeného vína nám evokuje jediné – opět po roce k nám zavítal duch Vánoc. Pojďme ho jaksepatří přivítat, Quartier vám přináší pár rad, jak se naladit na tu správnou vánoční melodii.

Kateřina a Dmitri Siniakovi: Učíme se a rosteme spolu

Kateřina a Dmitri Siniakovi: Učíme se a rosteme spolu

5.12.2017 | Ona se v Hradci Králové narodila a vyrostla, on se do města v pětadvaceti přistěhoval z Moskvy. Kateřinu Siniakovou (21) a jejího otce Dmitrije (47) spojují společné ambice, láska k tenisu a rodině. „Díky rodině jsem tam, kde jsem,“ mrká na svého tatínka jednadvacetiletá profesionální tenistka, která v uplynulém roce dvakrát senzačně triumfovala na okruhu WTA.

Jiří Polák: Legenda hradecké žurnalistiky

Jiří Polák: Legenda hradecké žurnalistiky

6.11.2017 | Leckterý Hradečák si jistě vzpomene na měsíčník Puls – časopis, který v Hradci Králové vycházel v 80. letech, pyšnil se na svou dobu revoluční barevnou obálkou a neotřelými, takřka lifestylovými tématy. Jeho zakladatelem a zároveň šéfredaktorem je novinář Jiří Polák, kterému se na stránky podařilo „propašovat“ za normalizace nepřípustné Rychlé šípy. „Než se stihl vydavatel – Městský národní výbor v Hradci Králové spolu s městským výborem KSČ – vzpamatovat, vyšla s nimi dvě čísla. Pak ale nastal poprask,“ vzpomíná s úsměvem Polák.

Barbora Jechová: Cukrářka, která nejí sladké

Barbora Jechová: Cukrářka, která nejí sladké

24.10.2017 | Své první cupcaky upekla jen tak pro radost z prášku ze supermarketu. Dnes si pro její domácí dortíky s nadýchaným krémem a nápaditým zdobením jezdí mlsouni z celé republiky. Ona sama přitom sladké vůbec nejí, jako malá navíc snila o tom, že bude bytovou designérkou nebo právničkou. „Nikdy by mě nenapadlo, že zrovna já se budu živit pečením, potažmo cukrařinou. Ještě tak před dvěma lety jsem si byla schopná v kuchyni pomalu vypíchnout oko škrabkou na brambory,“ říká se smíchem dvacetiletá Barbora Jechová z Rychnova nad Kněžnou.

Magie podzimu

Magie podzimu

11.10.2017 | Země začíná pomalu usínat, do kraje se vkládá chlad. Přichází podzim a s ním magická atmosféra tolik typická pro tento čas. V co věřili naši předci a jaké magické rituály v tuto roční dobu praktikovali? Třeba vám některé učarují a sami je vyzkoušíte!

Devadesátiny „Wintonova dítěte“ pod Bílou věží

Devadesátiny „Wintonova dítěte“ pod Bílou věží

11.10.2017 | Koncem června jste v Hradci Králové mohli potkat známé tváře, bratry Jana a Ivana Krausovi spolu s herečkami Ivanou Chýlkovou a Naďou Munzarovou. Důvodem však nebyla žádná kulturní událost, nýbrž narozeninová oslava, a to velmi výjimečná. Své 90. narozeniny se v Hradci Králové totiž rozhodla oslavit paní Hana Kleinerová – jedno z tzv. „Wintonových dětí“.

Nikol Bošelová: Česká Wonder Woman

Nikol Bošelová: Česká Wonder Woman

11.10.2017 | Zahrát si v hollywoodském kasovním trháku se jen tak někomu nepoštěstí. Dvaadvacetileté studentce Nikol Bošelové původem z Trutnova se to podařilo, zazářila jako amazonka v megafilmu Wonder Woman.„Při trénincích jsem si sáhla na úplné dno,“ vzpomíná sympatická brunetka.

Emblemm: Módní značka budoucnosti

Emblemm: Módní značka budoucnosti

11.10.2017 | Jak daleko má finanční poradenství k módnímu návrhářství? Hodně. To ale Matěje Maňáka z Hradce Králové nemohlo v cestě za splněným snem odradit. A tak jednoho dne sekl s prací a odjel do Londýna, kde šetřil každou libru, aby se po víc jak dvou letech vrátil a rozjel vlastní značku Emblemm.

Mirek & Ondřej Vaňurovi: Když se potkáme, ani se nezastavíme

Mirek & Ondřej Vaňurovi: Když se potkáme, ani se nezastavíme

10.10.2017 | Když potkáte Mirka a Ondřeje Vaňurovy, na první pohled je vám jasné, že tihle dva musí mít něco společného – a ne jen příjmení nebo vzájemnou podobu. Otec a syn, které dělí přesně 20 let, toho sdílí mnohem víc. Oba pracují v médiích, milují hi-tech hračky a věří v lásku na celý život.

Halloween & dušičky: Noci, kdy živí svítí mrtvým

Halloween & dušičky: Noci, kdy živí svítí mrtvým

10.10.2017 | Staří Keltové přikládali noci z posledního říjnového na první listopadový den magickou moc. Věřili, že jejich mrtví se právě tuto noc vrací mezi živé. Aby pak nebloudili na cestě zpět do říše mrtvých, svítili jim na cestu lampičkami. Sami se před záhrobními silami chránili převleky a pomalovanými tvářemi.

Taneční skupina T-BASS: Rádi provokujeme

Taneční skupina T-BASS: Rádi provokujeme

10.10.2017 | Když mezi street dance tanečníky vyslovíte Hradec Králové, automaticky se jim vybaví T-BASS. Tahle taneční skupina se za 20 let své existence stala tak trochu místním vývozním artiklem, vychovala takřka 6 tisíc tanečníků a pravidelně sbírá medaile na těch nejprestižnějších akcích.

Karel Pacák: Za špatně odvedenou práci se dřív fackovalo

Karel Pacák: Za špatně odvedenou práci se dřív fackovalo

20.6.2017 | Tradice, kvalita, patriotismus. Hodnoty tak příznačné pro hradeckou čalounickou výrobu, která letos slaví 60 let. Úspěšným pokračovatelem v této tradici je pod značkou Polstrin její zakladatel Karel Pacák st. (82), který v rozhovoru pro Quartier vzpomíná na dobu, kdy čalouníkům stačily nůžky, kladívka, hřebíčky a dlouhá jehla, ale i na chvíle, kdy maloval na silnici protiokupační nápisy nebo spoluzakládal Občanské fórum.

Hvar všemi smysly

Hvar všemi smysly

20.6.2017 | Lásku k dobrému jídlu a pití můžete povýšit na opravdový rajský požitek. Stačí, když svým smyslům namícháte koktejl z toho nejlepšího. Na ostrově Hvar si to vyzkoušelo mnoho celebrit – John Malkovich, Tom Cruise, Giorgio Armani i náročná Demi Moore. Do kuchyně hvarských šéfkuchařů ale pravidelně nahlíží i český moderátor Mirek Vaňura.

K rybníku, nebo k moři?

K rybníku, nebo k moři?

20.6.2017 | Když v létě ležíte se zavřenýma očima na pláží a od spánku vás dělí jen šplouchání vln, můžete zrovna být na Mácháči stejně jako na Korfu. Někdo stihne za jeden rok oboje. Někdo se nikdy v létě nepodívá k moři, jiný k rybníku. A co vy? Do jakých vln skočíte letos? Pokud ještě nevíte, zkusíme vám pomoct s výběrem našimi domácími i zahraničními tipy.

Veronika Lálová & Jiří Halamka: Ve světle reflektorů

Veronika Lálová & Jiří Halamka: Ve světle reflektorů

5.5.2017 | Ona je „čistokrevná“ Hradečačka, on se hrdě hlásí ke Stěžerám. Její vášní je tanec, jemu zase učarovalo vaření. Veroniku Lálovou (25) a Jiřího Halamku (25) však nespojuje jen místní region nebo věk, ale hlavně velký úspěch. Oběma se loni podařilo vyhrát celonárodní televizní soutěž. Veronika zvítězila ve finále StarDance, Jiří se pyšní titulem z kulinářské show MasterChef.

Na prvního máje…

Na prvního máje…

5.5.2017 | Jak praví stará lidová moudrost, dívka na prvního máje nepolíbená do roka uschne. Český svátek všech zamilovaných, podle průzkumů mnohem oblíbenější než Valentýn, připadá letos na pondělí.

Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít!

Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít!

3.4.2017 | Duo hradeckých grafiků vydává po čtyřech letech příprav knížku, která má v dnešní době mobilů a tabletů vrátit dětem lásku ke čtení. V propracovaných celostránkových ilustracích a příběhu zasazeném do Hradce Králové si ale na své přijdou i dospělí.

Kuks: Místo, které znovu našlo samo sebe

Kuks: Místo, které znovu našlo samo sebe

3.4.2017 | Když se v roce 2015 po dlouhé rekonstrukci otevřel areál barokního Hospitálu Kuks, nenechalo si to ujít 140 tisíc návštěvníků. Také v loňském roce padla stotisícová hranice v počtu těch, kteří zavítali do malebného údolí Labe…

Běh jako elixír mládí

Běh jako elixír mládí

3.4.2017 | Potkáváte cestou do práce nadšené sportovce, kteří vás míjejí v poklusu se sluchátky v uších? Chtěli byste patřit mezi ně, ale pořád pro vás ve vašich očích nenastal ten správný čas? Možná je to jen o motivaci!

Na hory ve stopách filmů

Na hory ve stopách filmů

30.1.2017 | K zimní atmosféře patří neodmyslitelně i filmy, které nás dovedou z pohodlí obývacích pokojů přenést na zasněžené horské svahy. Vydejme se společně na hory ve stopách slavných filmových snímků…

Žena, která učí Čechy milovat makronky

Žena, která učí Čechy milovat makronky

9.1.2017 | Láska k Francii, vážná diagnóza syna i věštba u kartářky. Tohle všechno přivedlo Radku Luňákovou (27) k pečení sladkých makronek. Denně jich z trouby vytáhne až pět set a lidé se pro ně do malé vesničky u Hradce Králové sjíždějí z celé republiky.

Rekonstrukce galerie? Takové malé manželství…

Rekonstrukce galerie? Takové malé manželství…

12.12.2016 | Posledních pět let spolu byli v intenzivním kontaktu. I když se na začátku trochu pohádali nad programem rekonstrukce, věděli, co chtějí vykřesat ze secesní stavby někdejší záložny na hradeckém Velkém náměstí…

Show Must Go On

Show Must Go On

12.12.2016 | Cesty osudu nás někdy protnou s lidmi, kteří změní náš život od základů. U Jaroslava Břeského a Petera Freestona se nejednalo o nikoho menšího, než o krále pódií Freddieho Mercuryho.

Kdysi na Vánoce

Kdysi na Vánoce

12.12.2016 | Vánoce nebyly vždy jen o zdobení stromečku, shánění dárků a smažení kapra. Konkrétně v našem regionu se třeba v minulosti tradičně pekly buchtičky plněné mákem, máčené v sirobu a nastrouhaném perníku.

Táta hokejista, máma modelka

Táta hokejista, máma modelka

24.10.2016 | Když mluví jeden o druhém, vyzvedávají především vztah k rodině a dětem. Zatímco Jarda se letošní sezónou, kdy je kapitánem hradeckého Mountfieldu, pomalu loučí...

Google vs. muzeum

Google vs. muzeum

24.10.2016 | Co čeká muzea v 21. století? Vznikne v Hradci Králové muzejní čtvrť? Nejen o tom hovoříme s ředitelkou Muzea východních Čech v Hradci Králové Naďou Machkovou Prajzovou.

Ohlédnutí za létem

Ohlédnutí za létem

24.10.2016 | Řinčely zbraně, burácela letadla, přijela královna. Takové bylo léto v Hradci Králové. Svou uměleckou duši projevil Hradec Králové již po 22. při Mezinárodním divadelním festivalu...