Na hory bez lyží

2. ledna 2020 | tipy

Britský deník Guardian na podzim vydal svůj tradiční žebříček 12 cestovatelských tipů na ty nejlepší ski resorty v Evropě. Čtyři jsou (ne)překvapivě ve Francii, další ve Švýcarsku, Rakousku, Itálii a Německu. Česko se (ne)překvapivě neumístilo. To ale neznamená, že není v českých horách o co stát. Na to, abyste si letošní zimu na horách maximálně užili, dokonce nemusíte ani lyžovat! Máme pro vás 5 tipů, jak naložit s programem mezi tuzemskými vrcholky, aniž byste museli vzít hůlku do ruky.

Na hory bez lyží

COŽ TAKHLE DÁT SI TÚRU?

První tip je nasnadě, prostě choďte! Hory jsou výletům zaslíbené, výhledy z vrcholků dechberoucí vykoupí i nejedno vyčerpávající stoupání. Vyrazte s foťákem a lovte famózní snímky zasněžené krajiny nebo si odvážně přivstaňte a rovnou vyšlápněte za východem slunce. Kombinujte vlastní nohy s lanovkou, objevte zapadlé vísky i přilehlá městečka. Obrazte blízké památky, muzea a další kulturní atrakce – a vůbec! Nakupujte!

Míříte-li do Orlických hor, nevynechejte Muzeum zimních sportů v Deštné, Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou nebo Vlastivědné muzeum v Dobrušce. V Krkonoších doporučujeme Františkánský klášter v Hostinném, Hornické muzeum v Harrachově nebo Muzeum kostek ve Špindlerově Mlýně.

LENOŠENÍ JAKO LUXUS

Kdy naposledy jste si dopřáli den jen pro sebe a dělali jen to, co vás baví? Dožeňte to na horách! Zůstaňte jeden den v hotelu nebo chalupě, rozvalte se u krbu a konečně dočtěte tu týdny rozečtenou knížku! Zapněte notebook, odolejte pokušení otevřít mailovou schránku a pusťte si film nebo rozkoukejte nový seriál. Nechce se vám jen tak nečinně ležet? Zaměstnejte ruce! Upleťte kus šály (nebojte, je to jednoduché, pořád rovně), malujte, zkuste něco napsat – zkrátka na co máte chuť. Kreativní činnost je úžasná duševní hygiena!

Přibalte si s sebou kreativní diář nebo antistresové omalovánky. Ze seriálů by vám neměly uniknout letošní hity Netflixu jako krimi seriál Neuvěřitelná nebo komediální drama Smrt nás spojí.

GASTRONOMICKÉ TOULÁNÍ

Říká se, že jste to, co jíte, vezměte tedy tentokrát tento výrok opravdu doslova a debužírujte! Kdy jindy než na dovolené si můžete jídlo skutečně vychutnat? Stáhněte si do chytrého telefonu aplikaci s tipy na ověřené ráje labužníků v okolí a naplánujte si den plný gastrotoulek. Podle recenzí rychle zjistíte, kde dělají ta nejlepší míchaná vajíčka, kam zajít na dlouhý dopolední brunch, kde si dáte poctivou českou baštu, a kam nejblíže na pořádný flák masa nebo pizzu jako od Itala.

Z aplikací volte oblíbený TripAdvisor, na kterém rovnou porovnáte i ceny. Prima pomůckou je i čistě tuzemská záležitost a novinka mezi aplikacemi roku 2019 – Gastromapa Lukáše Hejlíka.

SNĚHOVÉ RADOVÁNKY

V nížinách si ho poslední roky moc neužíváme, o to víc se ho nabažte právě na horách. O čem je řeč? O sněhu přece! Postavte sněhuláka(y), vyrazte s dětmi bobovat na kopec nebo vyzkoušejte Klu- -Ski alias klouzací návleky na boty - hezky česky zkrátka Kluzky. Na sjezdovku vás s nimi sice nepustí, ale na mírnějších svazích si s nimi užijete hromadu zábavy. Skvěle na nich pocvičíte rovnováhu, a co si budeme povídat, je to samo o sobě jako návštěva fitka, uf!

Pokud byste přece jen zálibně hleděli na ten cvrkot na sjezdovce, zapátrejte po půjčovně sněžných bruslí, takzvaných Sledge Dogs. Jízda na nich se připodobňuje k inline bruslení a regulérně s nimi můžete na vlek.

ŽIVOTABUDIČ JMÉNEM WELLNESS

Všechen ten zdravý horský vzduch jednoho nabudí, krev se nám náhle okysličuje tak nějak víc, buňky plesají a tělo v blízkosti čisté přírody zčistajasna regeneruje tak nějak samo. Byl by hřích tuhle životadárnou konstelaci nepodpořit a nestrávit alespoň den hýčkáním wellness procedurami! Zajděte do sauny, vychutnejte si parní lázeň, relaxujte ve vířivce, užijte si masáž nebo nepřeberné množství zkrašlovacích procedur – dámy ocení kosmetiku či manikúru. Proložte jednotlivé úkony svěží procházkou na čerstvém vzduchu, mísou ovoce plnou vitamínů a lehkým obědem, večer jděte brzy spát a odpusťte si alkohol i cigarety. Ráno budete jako znovuzrození!

Z masáží se neomezujte jen na tu klasickou v kombinaci záda a šíje. Experimentujte a zajděte pro jednou na antistresovou masáž hlavy nebo akupresurní masáž chodidel. Relaxační slast je už dopředu zaručena!