BICZ: Nemovitosti na zlatém podnose

14. ledna 2020 | stories

Postavit do čela firmy tři lidi, z čehož dva tvoří zároveň manželský pár? Pro Banque Immobiliere Czech republic (BICZ) žádný problém, úspěšně tak na poli výnosových nemovitostí podnikají už víc jak šest let. Vyznávají slušnost, pravdu a čest a klientům pomáhají zajímavě a hlavně stabilně zhodnocovat jejich peníze, ať už mají na účtu miliony nebo padesát tisíc.

BICZ: Nemovitosti na zlatém podnose
Když si doslovně přeložím název holdingu, dostanu sousloví „banka realit“. Pořád z toho ale nejsem moc moudrá. Můžete přiblížit, čemu se v BICZ věnujete?

M: Klienti nám svěřují peníze, za které nakupujeme byty, domy, průmyslové objekty, zkrátka výnosové nemovitosti. Ty poté rekonstruujeme, dostavujeme a dále vylepšujeme tak, abychom jejich výnos ještě víc zvýšili. Klientům za to nabízíme smluvně daný úrok. To je asi nejjednodušší popis naší práce.

Jaký je příběh za BICZ? Nebývá obvyklé, že by si lidé zakládali firmu ve třech – navíc ve vašem případě ještě jako manželé.

R: Zastával jsem v minulosti vrcholnou pozici v jedné finanční společnosti, kde jsem se potkal s Danielou, která mě posléze seznámila s Milanem. Takhle jsme se dali dohromady my tři. Já měl kapitál, který jsem chtěl zhodnotit, ale chyběly mi zkušenosti. Těmi zase disponovali oni dva, a tak jsme to dali dohromady. (smích)
D: Shodou okolností jsem si v té době koupila byt s vizí jeho kompletní rekonstrukce. Vymyslela jsem si veškerý design a se zkušenými stavaři a samozřejmě platným stavebním povolením jsem nadšeně trhala podlahy a bourala příčky. Ten byt se náramně povedl a celé rekonstrukční snažení jsem se pak zúročilo i při samotném prodeji.
M: Když jsme s Robinem viděli, jak se dá ze starého a ošklivého bytu udělat krásné, moderní bydlení a jak pozitivně na něj zájemci reagují, dohodli jsme se, že jich koupíme víc a postup zopakujeme.
D: Domluvili jsme se, že Robin poskytne kapitál, já zajistím návrh rekonstrukce a Milan bude zdárně dotahovat a hlídat veškeré procesy – především termíny a rozpočty.

Už dávno ale nekupujete jen byty, ve vaší nabídce jsou celé činžovní domy nebo multifunkční průmyslové objekty.

R: Rozjelo se to do té míry, že jsme si v určitý moment řekli, že jeden byt je málo. Řekli jsme si, že koupíme dům, který jde zlepšit jako celek, případně dostavět patro, a tím nabídnout hezké nové bydlení pro další klienty.
M: Takhle jsme přesedlali na bytové domy a to se nám rozjelo natolik, že jsme se posléze začali obklopovat odborníky jako architekty, projektanty, designéry, manažery – zkrátka odborníky z jednotlivých odvětví. Tento krok de facto vedl k založení holdingu, rostli jsme stabilně a rychle a potřebovali jsme firmu jasně ukotvit.
R: Řekli jsme si také, že vytvoříme firmu, která bude poskytovat jistotu a záruku fixního úroku. To jsou na trhu poměrně unikátní záležitosti. Už tehdy jsem měl se správou financí mnohaleté zkušenosti a věděl jsem, jaké jsou na trhu produkty. Měl jsem přehled, kam mohou lidé vkládat své peníze, a zároveň jsem si byl vědom, že to je většinou jeden velký slib a nejistota. Takhle jsme podnikat nechtěli. Proto mají všichni naši klienti pevný úrok mezi 5-6 procenty přímo ve smlouvě bez ohledu na jakékoli ekonomické výkyvy. Najděte banku, která má tak vysoké a současně bezpečné zhodnocení!
D: Našimi hlavními zásadami jsou slušnost, čest a pravda. Ráda bych, aby nás tak vnímali i klienti - jako slušnou stabilní firmu, která drží slovo a prostřednictvím nemovitostí lidem přináší finance včetně určitého lidského přesahu.

Jaký přesah máte na mysli?

D: Do své práce dáváme kus svého srdce. Tím, že rekonstruujeme staré domy, dáváme najevo, že si vážíme lidské práce. Pokud lze něco zachovat, tak to uděláme. Na zelených loukách nestavíme, tam bychom raději zakládali lesy. Staré objekty se snažíme, pokud to jde, zachovat po stránce architektonické a současně je přizpůsobujeme současným trendům v bydlení, které nájemci vyžadují. Našli jsme tím díru na trhu, protože pro velké developery nejsou takové rekonstrukce zajímavé, především z důvodu zdlouhavých a komplikovaných administrativních procesů. My se té výzvy nebojíme, jdeme do toho, s týmem našich zkušených odborníků v zádech. Navíc pro nás je každá nemovitost originál. Co nová nemovitost, to nový projekt.
M: Navíc se zaměřujeme na regionální nemovitosti, čímž jsme na trhu vůbec originální. Velcí developeři do regionů nejdou.
D: A ještě navíc když už tu opravenou nemovitost prodáváme, předáváme ji novému majiteli jako pomyslný dárek s červenou mašlí a, v našem případě, na zlatém podnose. Její výnosovost je nastavena na maximum, správa objektu funguje naprosto samostatně a nový majitel s ní už nemusí cokoli dál dělat.

Kdo je váš typický klient?

R: Naše klienty bych rozdělil do tří kategorií. První, se kterými jsme vlastně začínali, byli úspěšní podnikatelé a sportovci s kapitálem 10 milionů a více, kterým jsme kromě klasické smlouvy s pevným úrokem dávali ještě možnost zástavy přímo v katastru nemovitostí. Posléze si nás začali nacházet i střední investoři, jejichž kapitál čítal jednotky milionů. To byli klienti, kteří by si nemovitost sami nikdy nekoupili, protože se o ni sami nechtějí nebo nemohou starat. Posléze se přidali i drobní střadatelé, kteří by rádi zhodnotili už od 50 tisíc. Pro ně jsme vymysleli emise dluhopisů, první vyjde do konce roku a další dvě chystáme na rok 2020. Ta největší bude schválena Českou národní bankou.

Danielo, nedá mi to se nezeptat. Jak vy jako jediná žena ve vedení fungujete mezi dvěma muži?

D: Řekla bych, že harmonicky. Robin je obrovský vizionář, manžel zase dříč a neúnavný dotahovač. On vše promýšlí do posledního detailu, a kdyby už všichni byli unavení a šli spát, bude klidně tři dny bez spánku, aby věc dovedl do zdárného konce. Já jim vlastně jen pomáhám. (smích) Snažím se o ně s láskou pečovat, zamezit chaosu, přinášet řád, krásno a intuici.
M: Pravdou je, že každý z nás je intuicí vybaven, ale málokdo s ní umí pracovat, a když už, je to většinou žena – moje obzvlášť! Bereme do hry její názor, když se jí něco nezdá, nemáváme nad tím rukou a naopak dvojnásob prověřujeme!
R: S Danielou se ve vedení funguje skvěle. Dělá věci, které nejsou moc vidět, ale přitom jsou strašně důležité. Nejenže má na starosti celou divizi designu, ale řeší a optimalizuje procesy napříč celým holdingem.

Jaké jsou vize BICZ na nadcházející rok 2020, co vás čeká?

R: Budeme nakupovat hodně nových nemovitostí. Čeká nás spousta práce a snad i peněz. (smích)
M: Přestože jsme chtěli dál zaplňovat tu díru na trhu v podobě nákupu a rekonstrukcí bytových domů, tak i nám se staví do cesty výzvy, kterým nelze říct ne. Pustíme se tedy i do výstavby. V příštím roce začneme stavět nové depo České pošty v Jičíně a připravíme bytový komplex pro Armádu ČR.
D: Jak ráda říkám: nikdy neříkej nikdy a především, když se chce, všechno jde.