Stalo se na východě Čech

20. ledna 2020 | stories

Podzim byl v našem regionu na události stejně pestrý jako padající listí na stromech! Některé z klíčových okamžiků uplynulého kvartálu dokonce dominovaly na předních stránkách republikových médií. Šest z nich si připomeňme v pravidelné rubrice Quartieru i my!

Stalo se na východě Čech
 

Mistr světa ve střelbě

Že je Hradec líhní prvotřídních sportovců, není žádná novinka, přesto máme pokaždé radost, když se tento fakt zas a znova potvrdí! Tentokrát zazářil handicapovaný střelec Tomáš Pešek, který se stal v australském Sydney mistrem světa ve střelbě ze vzduchovky. Úspěch je to o to větší, že jde o první titul v této disciplíně handicapovaných sportovců pro Českou republiku. Ještě jednou gratulujeme!

 

A je otevřeno!

Tak jsme se dočkali! Výstavní budova královéhradeckého Muzea východních Čech se po víc jak roční rekonstrukci znovu otevřela návštěvníkům. Oprav se dočkala vnější fasáda, okna a také vnitřní prostory. Muzeum, které je jedinou národní kulturní památkou na území města, se tak svou aktuální podobou přiblížilo té původní, kterou jí vtiskl architekt Jan Kotěra zhruba před sto lety. Novinkou je atraktivní vyhlídka na panorama města z muzejní střechy.

 

Až na vrchol

Nejvyšší vrchol Orlických hor se může od konce října pochlubit zbrusu novou rozhlednou. Vyhlídková věž na Velké Deštné má půdorys nepravidelného pětiúhelníku, měří takřka 18 metrů a tyčí se v nadmořské výšce 1 115 metrů. Dobrou zprávou je, že kochat se nádhernými panoramaty budete moci celoročně, výstup na ni je navíc zdarma.

 

Thálie pro drak

Cena Thálie v kategorii alternativní a loutkové divadlo se v roce 2019 udělovala vůbec poprvé a hned skončila v Hradci Králové! V Národním divadle prestižní ocenění přebíral herec Divadla Drak Milan Hajn za svou roli v dobrodružné londonovce Bílý tesák. Ta už byla v minulosti ověnčena loutkářskou cenou Erik za nejinspirativnější představení sezony 2017/18.

 

Dvojitá jednička

Velká pardubická - tradiční událost podzimu, tentokrát s pořadovým číslem 129, i letos naplnila ochozy pardubického dostihového závodiště. Šampionem se stal temperamentní devítiletý hnědák Theophilos žokeje Josefa Bartoše, který byl jedničkou už na startovní listině. Pro jezdce je to už třetí vítězství v tomto legendárním dostihu.

 

„Tyršáky“ parkem roku

Titulem Park roku 2019 se od podzimu pyšní Tyršovy sady v Pardubicích. Malebná podzámecká zeleň s výraznou promenádou si získala srdce porotců v celorepublikové konkurenci dalších 13 parkových ploch. Pro Tyršovy sady je to další prestižní úspěch, připomeňme, že v roce 2017 byly dokonce vyhlášeny Stavbou roku!