Miroslav a Kateřina Táborští: Nejdřív jsme se minuli

27. března 2020 | rozhovory

Když jsou partneři zároveň kolegy v práci, je to vždycky trochu výzva. Když má navíc jeden druhého čas od času i řídit, to už je vůbec tenký led. Manželé Miroslav a Kateřina Táborští to přesto takhle úspěšně vedou už skoro třicet let. „Oba jsme hodně paličatí a impulzivní. Naše okolí se divilo, že jsme se zrovna my dva dali dohromady,“ říkají herci ve společném rozhovoru pro Quartier. K prvnímu rande držitele španělského Oscara a dcery někdejšího režiséra Divadla Drak přitom mohlo dojít v Hradci Králové, kde oba strávili kus života. Nikdy se tu ale nepotkali. „Nejdřív jsme se asi měli minout“, shodují se smíchem.

Miroslav a Kateřina Táborští: Nejdřív jsme se minuli
Oba máte v rodném listě Prahu, přesto jste s Hradcem silně spojeni. Pane Táborský, vy jste zde dokonce vyrostl a vystudoval vysokou školu, vaše žena tu zase získala své první loutkoherecké angažmá. Je pro vás Hradec díky tomu tak trochu domovem?

M: Už ne. Vždycky jsem říkal, že domov to pro mě přestane být ve chvíli, kdy na jiném místě v součtu strávím víc času než tam, a to se stalo. Do Hradce jsme se přistěhovali, když mi byl rok a půl, ve třiadvaceti jsem z něj postupně začal odcházet na fakultu do Prahy. Hradec je tak pro mě dětstvím a mládím, pojí se s ním hodně mých poprvé. Ať už šlo o první školy, lásky, sportovní a hudební kroužky a samozřejmě první kontakty s divadlem.
K: To já jsem čistokrevná Pražačka křtěná Vltavou! Je ale pravda, že když jsem se narodila, táta mě zapíjel v Divadle Drak, a když jsem do něj v roce 1981 jako devatenáctiletá elévka nastoupila, byl to pro mě svým způsobem takový malý návrat „domů“. Kruh se uzavřel.

V Hradci jste se ale neseznámili.

M: To až v Praze. Když žena nastoupila do Hradce do Draku, já už byl pryč. Asi jsme se nejdřív měli minout.
K: Potkali jsme se na Mirkově absolventském představení ve školním divadle DISK. Já tou dobou hrála právě v Draku, ale vytáhla mě na něj moje kamarádka, která tehdy studovala DAMU. Chodili s Mirkem do stejného ročníku, jen každý na jiný obor. Říkala mi – hele, on je fakt dobrej, měla bys ho vidět. A opravdu byl!

V té době už jste ale jednu vysokou vystudovanou měl – hradeckou pedagogickou fakultu, obor fyzika a základy techniky. Učil jste vlastně někdy?

M: Dva měsíce v rámci povinné praxe v pátém ročníku, kdy už jsem zároveň studoval prvák na DAMU. Měsíc jsem učil na základce a měsíc na střední škole. Základku jsem absolvoval v Praze, abych mohl chodit na zkoušky, a praxi na střední jsem si dal ke svému bývalému třídnímu na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci. To bylo drsné, protože jsem se ho trošku bál. Byl dost přísný, zkrátka autorita. Z kádrových důvodů jsem předtím na gymnáziu studoval právě v matematicko-fyzikální třídě, protože to vypadalo, že jestli vůbec budu moct studovat vysokou, tak jedině technického směru. Naštěstí, se to postupně uvolňovalo. Už v té době jsem ale hrál divadlo a na ty profilové předměty neměl tolik času, takže zrovna z fyziky a matematiky jsem měl na vysvědčení nejhorší známky. Byla ve mně malá dušička, když jsem za ním šel s tím, že jdu zrovna já k němu na praxi. On se ale zachoval úplně úžasně, chvíli na to lejstro koukal, pak se na chvíli se zamyslel a řekl: „Tak přijďte, a doufám, že to bude s náležitým uměleckým přednesem.“ (smích) Nakonec mě moc hezky ohodnotil. Takticky jsem se totiž snažil učit tak, jako nás učil on.

Kateřina Táborská

  • Narodila se 26. 7. 1962 v Praze do rodiny loutkoherců Evě a Jiřímu Středovým.
  • Svou loutkohereckou kariéru zahájila v královéhradeckém Divadle Drak, posléze vystudovala pražskou DAMU.
  • Spolu s tatínkem a manželem založila v roce 2004 spolek Anima candida, který dodnes hraje představení pro nejmenší diváky po celé republice.
  • S manželem Miroslavem Táborským mají dva syny: Radovana a Dominika.
Kateřino, vám byli asi největšími učiteli vaši rodiče – oba loutkoherci, tatínek Jiří Středa navíc uznávaný autor, režisér a dramaturg. Jak se tvářil na to, když jste se rozhodla vydat v jejich šlépějích?

K: Spíš než moje rozhodnutí to byl jeho nápad. Přitom úplně nečekaný! Pravdou totiž je, že ačkoli jsem patřila mezi děti, které vyrůstají v zákulisí a hltají rodiče-herce na jevišti, táta moc neprahnul po tom, abych tuhle práci dělala. Ne, že by mě odrazoval, ale ani nijak zvlášť nemotivoval. Od patnácti jsem hrála amatérské divadlo. Na moje představení občas přišel a řekl mi k tomu svoje, ale pořád to bral jako okrajovou záležitost. Moje chvíle přišla v době, kdy tehdejší přední loutkoherečka Draku Libuška Bogostová podruhé otěhotněla. Josef Krofta, který soubor vedl, zavolal tátovi a ptal se, jestli ho nenapadá nějaká mladá holka, která by to za Libušku vzala. A táta mu do telefonu nečekaně povídá: „A nechceš vyzkoušet naši Káču?“ Přitom do té doby o mém loutkohereckém angažmá doma nepadlo ani slovo. Tak jsem do Draku zajela a konkurz udělala, ale jednoduché jsem to neměla. Všichni v mém angažmá pochopitelně viděli protekci, takže jsem se musela ohánět, abych uspěla. V Draku jsem strávila krásné tři sezony a pak se dostala na DAMU.

Když vás do toho tatínek takhle „navezl“, pomáhal vám v začátcích?

K: Hodně mi pomohla právě Libuška Bogostová, za kterou jsem zaskočila. Tak trochu se mě ujala. Bydlely jsme pohromadě v jednom domě, tenkrát se mu říkalo Pekárna a byla to vlastně taková herecká ubytovna. Po večerech, když holky usnuly, se mnou zkoušela, abych se do toho dostala. Byla nesmírně kolegiální a laskavá. Táta mi spíš dával konstruktivní zpětnou vazbu, uměl být hodně kritický. Ve výsledku mi to ale hodně přinášelo, navíc jsem to od něj vždycky brala, protože jsem věděla, že to neříká, aby mi ublížil nebo mě shodil, a jeho slov si vážila.

V roce 2004 jste právě s tatínkem a manželem založili divadélko pro nejmenší diváky Anima candida, což znamená čistá duše. Jak na tuhle čistě rodinnou spolupráci vzpomínáte?

K: S odstupem času hrozně ráda.
M: Tchán byl v tomto oboru hodně dobrý a zkušený, tím byla naše spolupráce o dost snažší. Je ale pravda, že stejnou měrou byl taky paličatý a impulzivní stejně jako já a moje žena. Ač to byl někdy boj, nakonec jsme se vždycky domluvili – koneckonců cíl jsme měli totožný, dělat dobré divadlo.

Nejenže se oba věnujete stejnému oboru, ale prostřednictvím svého divadélka přímo spolupracujete na jednom jevišti. S jedním představením spolu objíždíte republiku dokonce 22 let! Jde to skloubit se soukromým životem?

M: Jak vidíte, tak jde. Ačkoli je pravda, že tu společnou práci zase tolik nepřeháníme. Z mé celkové práce za měsíc tvoří ta s manželkou asi jen desetinu. Vždycky měla ještě nějakou svoji práci, ale rodina dlouho stála hlavně na ní. Bylo mi ale jasné, že pokud má být v životě šťastná, tak se musí víc věnovat své profesi, kterou miluje a to je loutkoherectví. V Praze to není lehké. Na to, kolik má divadel, tak těch pro děti a navíc těch loutkových pro děti je málo. A tak, když pro nás před těmi 22 lety tchán napsal představení Povídejme si, děti, ve kterém mám já víc činoherní part a ona víc ten loutkoherecký, zapadlo to přirozeně do sebe. V průběhu let jsme ho přejmenovali na Pohádkové nepohádky Josefa Čapka a dnes už nám na něj vodí své ratolesti rodiče, kteří ho sami jako děti viděli.
K: Nikdy jsem se společné práce neobávala. Vzpomínám si, když s tím za námi táta přišel, mladšímu synovi byl asi rok a půl, ta představa se mi od začátku líbila.

Dobře, ponecháme-li stranou tvorbu pro nejmenší, co takové představení Relativita Divadla v Řeznické, kde svou ženu dokonce režírujete. Není to už úplně tenký led?

M: Sakra tenký! To jsem pochopil velmi rychle. Navíc nemůžu říct, že se na něm umím pohybovat. (smích) Jako režisér občas něco zkritizovat musím, vycházím ale z toho, že oba svou práci máme tak rádi, že jsme schopni se o ní konstruktivně bavit i doma. Přece jen člověk tráví v práci většinu života a považuji za štěstí, když může dělat, co ho baví. Navíc to byl nápad ředitelky divadla, aby v tom představení má žena hrála! Takže mám alibi, není to protekce.

Jako herce vás vnímám hodně kontrastně. Na jednu stranu objíždíte se ženou a loutkovým divadlem české kulturáky a pak si zapnu televizi a vidím vás po boku hollywoodských hvězd jako Penélope Cruz, Sigourney Weaver nebo Matta Damona.

M: To je naše česká specialita. Jsme malá země a většina herců z takzvané špičky dělala vždycky všechno – rádio, televizi, divadlo, film, dabing. Všechny tyto žánry se vzájemně ovlivňují a herce obohacují. Pro mě je pořád nejvíc divadlo. Je to živý kontakt, něco, co se dá měnit a propracovávat. Samozřejmě každá spolupráce se zahraniční produkcí je zážitek a velká zkušenost. V mém případě to byla vždycky souhra náhod s projekty, které se točily v Čechách. Občas se do mě nějaký režisér zakoukal a dal mi větší prostor. Jako třeba u Kletby bratří Grimmů, kde jsem točil s Mattem Damonem a Heathem Ledgerem. Z nich se vyklubali úplně skvělí kluci! Sice kolem nich pořád běhala produkce a bodyguardi, ale nebyli to žádné primadony. Na place se ukázali jako skvělí parťáci. V pauze na oběd jsme si mezi karavany zahráli i fotálek. Tři dny jsme zkoušeli jednu scénu, vymýšleli krásné ptákoviny – ve filmu z toho zůstala možná desetina. Rád na to setkání vzpomínám.

Miroslav Táborský

  • Narodil se 9. 11. 1959 v Praze.
  • Vystudoval pražskou DAMU a Pedagogickou fakultu Univerzity Hradec Králové.
  • V roce 1999 obdržel prestižní španělskou cenu Goya za Objev roku, a to za roli ve filmu Dívka tvých snů s Penélope Cruz.
  • 20 let strávil v Divadle v Dlouhé, nyní je na volné noze. Vystupuje také v Divadle Járy Cimrmana.
  • Kromě hraní se věnuje také čtení audioknih nebo dabingu, svůj hlas propůjčil například Lordu Voldemortovi v sáze Harry Potter.
A co setkání s Penélope Cruz – ve snímku Dívka tvých snů (1998) jste hrál jejího tlumočníka a za tuto roli si odnesl prestižní cenu Goya, což je něco jako španělský Oscar. Navíc jako první cizinec v celé historii udílení. Čekal jste to?

M: Nemám rád, když se přebírá filmová cena a někdo řekne, že to nečekal. To si v duchu říkám „Ale nekecej, byli jste čtyři nominovaní, tak z 25 procent jsi to čekat musel.“ (smích) Takže pro případ, že by mi to náhodou dali, jsem si nechal ve španělštině napsat děkovnou řeč a naučil se ji nazpaměť. Nicméně jsem to opravdu nečekal, protože ještě večer před udělováním cen jsme byli se štábem v restauraci a oni do mě celou dobu hustili, ať nejsem zklamaný, že je v podstatě vyloučeno, abych tu cenu dostal. Snažili se mi mile vysvětlit, že Španělská filmová a televizní akademie je hrozně konzervativní a že můžu být vůbec rád, že jsem nominován, protože to se zatím žádnému cizinci nepovedlo. Ve finále jsem to tedy nečekal nejen já, ale ani oni.

Byla jste na manžela pyšná?

K: Rozhodně, ale taky jsem byla v mírném šoku. Mirkovu kategorii vyhlašovali jako úplně první, takže jsme neměli moc času se na to nějak připravit, navíc všude bylo desetkrát víc fotografů, kamer a reportérů. Trochu jiný zážitek než třeba z Českých lvů.
M: Osobně si z toho nesu jednu výčitku. Vzhledem k mé mizerné španělštině jsem nějak nepostřehl, že už ten večer „naostro“ začal. Trochu rozkoukávat jsem se začal v momentě, kdy se na plátně postupně objevovaly úryvky z nominovaných filmů, naše jména a dole ve výřezu okénka s našimi hlavami – no jako při Oscarech. Pak už to šlo ráz naráz, zčistajasna padlo moje jméno, nastal jásot a potlesk a já, místo, abych se poradoval s manželkou, jak se sluší a patří, jsem vykuleně vstal, překročil ji a jako zhypnotizovaný mířil kamsi k pódiu.
K: To je pravda, přehlédnul mě jako zábradlí. (smích)

Takže pověstná hollywoodská objetí a polibky díků se ve vašem případě nekonaly?

M: Vůbec. Cestou k jevišti seděl štáb, tak mě aspoň poplácali po zádech. Radost byla obrovská, protože jsme měli asi 11 nominací a hned první proměnili. Jako ve snách jsem došel na pódium a na jejich poměry přednesl extrémně dlouhý projev. Když jsem to pak sledoval v záznamu, úplně jsem viděl to zoufalství v moderátorčiných očích. Musela se v duchu modlit, abych už konečně sklapnul. (smích) Celý večer trval mimochodem tři a půl hodiny, obrovská akce.
K: A z toho půl hodiny zabral Mirkův projev.
M: Náhodou to ale byl prý moc hezký projev! Akorát posléze nastal problém, protože mě s tou cenou neposlali zpátky do hlediště, ale dozadu do zákulisí, kde byl koridor obsypaný fotografy a novináři. Ti se na mě samozřejmě okamžitě vrhli a začali zpovídat. Asi měli pocit, že když jsem v tom filmu španělsky hrál a i tu děkovnou řeč jsem tak hezky přednesl, tak jejich jazykem jistě plynně hovořím. Nevím, jak se to stalo, ale najednou jsem měl na uších sluchátka, před pusou mikrofon a ve španělštině dával rozhovor do rozhlasu. Samozřejmě v přímém přenosu.

A co jste říkal?

M: Vůbec nevím. Řekl jsem pár slov o tom, jak jsem šťasten a rád. Pak jsem se vrátil do hlediště za ženou, kde jsme se konečně pořádně objali. Trvalo to dlouho, akorát fotografové už měli jinou práci, takže památku nemáme.
K: Když jsme se pak vrátili do Čech, novináři se mě v rozhovorech ptali, kde jsem to předávání sledovala, když jsem tam s manželem nebyla. Tehdy jsme měli malého syna, já nebyla na jediné fotce, a tak to všichni přirozeně brali tak, že jsem s ním zůstala v Praze.

Máte dva syny. Táhne je to taky k divadlu, k herectví?

K: K divadlu úplně ne, ale ten mladší vystudoval střední školu filmové a televizní tvorby a rád by se stal kameramanem. Zkoušel se dostat na FAMU, ale zřejmě půjde po vzoru rodičů - já se dostala na školu napotřetí a muž napočtvrté. (smích) Ten starší jde jiným směrem.

Loni v listopadu jste oslavil životní jubileum – šedesátiny. Došlo k nějakému ohlížení se a životnímu bilancování?

M: K tomu asi dojde nevyhnutelně vždycky. Bilancoval jsem, ale nepřehnal to. Život běží, práce je hodně. Divadlo hraju asi nejvíc v životě a prožívám spokojené období.

Nedávno jste také slavili stříbrnou svatbu, což je při zhruba 45% rozvodovosti v Česku hodné obdivu. Existuje nějaký recept na šťastné manželství?

K: Neexistuje. Nikdy nevíte, co před vás život postaví a jak se zachováte. Dlouhodobé vztahy nepřichází jednoduše, není to zadarmo. Když jde do tuhého, stojí za to se ohlédnout a připomenout si všechnu tu vynaloženou práci a projevenou toleranci.
M: U nás, myslím, pozitivně zafungovalo, že jsme se nebrali úplně mladí, a tak jsme se na spoustu věcí dokázali dívat s nadhledem. Řekl bych, že za vysokou rozvodovostí stojí i to, že mladí lidé to hodně rychle vzdávají. Jakmile dojde k nějakému problému, utečou. Ony se ty problémy nevyhnuly ani nám, ale už jsme byli ve věku, kdy jsme věděli, že všechno není tak horké, jak se může zdát na první pohled, a že bychom to měli zkusit zvládnout. Myslím, že jsme za to teď odměněni tím, že takové problémy neřešíme a je nám spolu dobře.
K: Sice se nemá říkat nikdy, ale taky si myslím, že nás čeká jen to dobré.