DWS: A dům se stává domovem

2. dubna 2020 | stories

Stavět dům znamená obrnit se trpělivostí. A také umět se rozhodovat. Chcete do oken trojsklo, nebo rovnou čtyřsklo? Vchodové dveře by měly být dřevěné, plastové, nebo hliníkové? A interiérové dveře v laminu, nebo dýze? Točí se vám z toho hlava a máte pocit, že než odpovíte na všechny tyhle otázky, měl by ten dům už stát? Dobrá zpráva zní, že na to nemusíte být sami. Stačí se vydat do showroomu firmy DWS v Hradci Králové, která se specializuje na komplexní řešení stavebních výplní a třeba i na systémy chytrých domácností. „Nejen že vám poradíme s výběrem technického řešení, ale také pomůžeme sladit design oken a dveří třeba i s řešením plotu nebo stínicí techniky. Stále víc klientů o svém domě uvažuje takto v souvislostech,“ říká majitel firmy Leoš Vágner.

DWS: A dům se stává domovem
Co vlastně dnes obnáší, když se rozhodnu postavit dům?

Když vynechám fázi vybírání pozemku a získávání stavebního povolení, je to především věcí ujasnění si spousty otázek. Rozhodujete se mezi klasickým a moderním stylem domu, mezi zděnou konstrukcí a dřevostavbou, mezi přízemním a patrovým domem a samozřejmě mezi nespočtem variant řešení dispozice interiéru. Řešíte, jakou zvolit střešní krytinu, čím budete topit, co dáte na podlahu, jakou bude mít váš dům barvu fasády nebo jestli jej obložíte dřevem, panely či nějakým druhem obkladů. Samozřejmě s řadou věcí vám pomůže architekt, ale konečné rozhodnutí je na vás.

V oboru podnikáte více než deset let. Jak se za tu dobu proměnily preference zákazníků a jejich nároky na bydlení?

Řekl bych, že dost. Když se ohlédnu, zdá se mi, že všechno bylo jinak. Ilustroval bych to na příkladu oken – tehdy dominovaly plastové výplně a zdálo se, že dřevo je v tomhle směru překonaný materiál. Dnes jsou naopak okna i dveře ze dřeva stále oblíbenější. Řada lidí dříve na bydlení šetřila, při volbě materiálu vítězila nejnižší cena, dnes se naopak klient ptá po životnosti výrobku a třeba také po tepelně izolačních vlastnostech. V designu vládla tvrdá klasika a hned vedle ní extravagance, kdežto dnes vyrůstá řada nápaditých, originálních domů, které mnohdy chytře spojují klasické prvky s moderními. Největší změnou za posledních deset let je ovšem důraz na ekologický rozměr bydlení a raketový nárůst chytrých řešení v domácnostech.

U toho bych se rád zastavil. Co přesně s sebou tenhle fenomén nese?

Ekologičnost v případě bydlení souvisí s energetickou náročností domu. Zateplení je nezbytným minimem, navíc novostavby musí od letošního roku plnit ještě přísnější nároky na energetickou úspornost. Stále více stavebníků si do svých domů pořizuje tepelné čerpadlo, solární panely, rekuperační jednotky… Motivací je samozřejmě dlouhodobá úspora nákladů spojených s domácností i za cenu zvýšené počáteční investice do těchto technologií. A ten trend takový asi ještě dlouho zůstane. Stejně jako trend chytrých domácností. Blízko je okamžik, kdy nám lednička pošle SMS s nákupním seznamem podle toho, co v ní bude scházet. Zatím se však chytré domácnosti vyznačují především propojováním ovládání jednotlivých svých prvků, třeba stínicí techniky, garážových vrat, plotových bran – to vše už vám dnes může řídit jeden ovladač nebo jedna aplikace v mobilním telefonu. Našim klientům pomůžeme systém chytré domácnosti nainstalovat, propojit všechny jeho prvky a samozřejmě je i zaškolíme v práci s ním.

Z toho jde skutečně hlava kolem. Nevím tedy, jestli dřív začít vybírat dveře nebo řešit, zda je budu otevírat ručně či telefonem…

Vždycky je dobré začínat od toho, že dům je funkční celek a jako takový by měl vypadat i fungovat. Klienti k nám obvykle přicházejí s tím, že jsou zavaleni nepřebernými variantami technického řešení i designu a prostě se v tom nevyznají. Nevědí, co volit, protože často o svém domě neuvažují jako o celku. My říkáme, že náročnost na kvalitní technické provedení výrobků by měla být samozřejmostí, ovšem výběr designu, to může být skutečně běh na dlouhou trať, než se vše vyladí do posledního detailu.

Vy dokonce pracujete s termínem „dům do detailu“. Co to znamená?

Ano, to je náš slogan. Vystihuje naši snahu dotáhnout řešení veškerých výplní, tedy oken, dveří, plotů, bran, vrat i stínění, opravdu až do posledního detailu – tedy tak, aby spolu dobře vizuálně fungovaly. Nemusí to být nutně vše v jednom designu, ale vždycky se pozná, když se nad výběrem jednotlivých prvků přemýšlelo v souvislostech. Třeba plot, bránu, garážová vrata, okna a vchodové dveře obvykle vidíte v jeden okamžik – nebylo by fajn, kdyby spolu ladily?

Když tedy přijdu k vám pro radu ohledně výběru, jak to bude probíhat?

V první řadě je ideální domluvit si návštěvu dopředu, abychom na vás měli dostatek času, ale ikdyž se stavíte jen tak, budeme se vám samozřejmě věnovat. Vždy se snažíme představit na jedné straně model standardního domu a na straně druhé projekt domu, o kterém od začátku přemýšlíme, tedy podrobně řešíme jednotlivé technologie a stavební prvky. Dostaneme se i k výpočtu srovnání pořizovacích nákladů a získaných úspor na energiích. Pokud jde o náš koncept „domu do detailu“, určitě vás do něj nebudeme nijak nutit. Je to možnost, nadstavba, kterou ne každý chce využít. Ale na druhou stranu je příjemná, je to jedna z těch věcí, které z domů dělají domovy. V každém případě, když nás poprvé navštívíte, budeme s vámi chtít mluvit především o tom, jaká jsou vaše očekávání a vedle toho i vaše možnosti. Dnes už je technická vyspělost výroby tak daleko, že ani ekonomická řešení, která u nás nabízíme, netrpí nedostatečnou kvalitou nebo pochybnými užitnými vlastnostmi. Výhodou je, že u nás na vzorkovně můžete vidět spoustu různých variant řešení i jednotlivých designů. Za velkou výhodu pro klienta pokládám možnost osahat si u nás výrobek a vidět ho na vlastní oči. Bonus vidím také v našem poradenství souvisejícím s možností získání dotace na stavbu z některého z programů na podporu moderních či ekologických technologií.

Zaujalo mě, že nenabízíte produkty pouze jednoho konkrétního výrobce, ale více různých značek.

To považujeme za naši přednost. Každoročně z nabídek různých evropských výrobců vybíráme do našeho portfolia jak prověřené a úspěšné bestsellery, tak i trendové novinky. Jedině tak dokážeme udržet naši nabídku skutečně pestrou. Programově se vyhýbáme monotónnosti, naopak se snažíme, aby si u nás vybral jak ten, kdo hledá konzervativní řešení, tak i ten, kdo preferuje moderní a progresivní cestu. A v neposlední řadě – jsme to my, kdo je pro klienta zárukou, že produkty, které mu doporučujeme, jsou kvalitní, prověřené a pocházejí od spolehlivého výrobce. Samozřejmě škála výrobků z naší nabídky umožňuje i vhodné kombinace pro naplnění konceptu domu do detailu.

Dávno už nenabízíte jen okna, dveře či ploty, s čím dalším dokážete pomoct v DWS?

Je to především spektrum garážových vrat, pojezdových bran nebo plotových branek a také stínicí techniky, tedy rolety, žaluzie, markýzy či pergoly. Na první místo ale stavíme to, že nejsme jen obchodníkem, který něco nakupuje a dál prodává. Samozřejmě i tak to může být, ale častější je, že naše práce začíná skutečně už ve chvíli, kdy je klient na samém začátku plánování stavby a ocení naše poradenství, servis a pak i záruku, kterou mu poskytujeme my, firma z regionu, nikoliv výrobce, který často může sídlit daleko či v zahraničí. Máme tak samozřejmě mnohem vyšší akceschopnost, když se s námi klient potřebuje setkat, něco konzultovat nebo pak i řešit montáž či servisní návštěvy. Oceňují to jak soukromí stavitelé, tak i stavební firmy, architekti či investoři budující větší celky.