FC HK: Votroci sobě

6. dubna 2020 | rozhovory

Přestože stavba nového fotbalového stadionu v Hradci Králové je zatím v nedohlednu, vedení místního klubu nehodlá jen čekat a doufat, a tak koncem loňského roku spustilo netradiční petičně-sbírkovou akci Votroci sobě! Malšovické hřiště rozparcelovalo, jednotlivá políčka nacenilo a v internetové výzvě je „prodává“ fanouškům. „Chceme tak ukázat, že nejsme parta pětiset bláznů, co chce stadion, aby měla kde hrát a koukat na druhou ligu. Jsme komunita, pro kterou je nový stadion příslibem kvalitní výchovy nových fotbalových nadějí,“ říká mluvčí FC Hradec Králové Michal Petrák s tím, že nadšenci už díky této akci městu přislíbili zhruba tři a půl milionu.

FC HK: Votroci sobě
Koho tahle netradiční výzva napadla?

Je to společné dílo našeho managementu. Inspirovali jsme se klubem FC Tempo Praha, který podobným způsobem získal peníze na nový trávník. Celý nápad balancuje mezi peticí a sbírkou. Zaznívají totiž hlasy, že v tuhle chvíli nemá cenu stavět stadion pro pět set bláznů a jejich druhou ligu. Chceme tímto ukázat, že je nás víc a především, že nový stadion je klíčový pro celý region. Aby i kluci z Vamberka měli kvalitní zázemí pro kvalitní fotbal. Aby fanoušci, kteří váží cestu z Hostinného, pořádně viděli na hřiště a nepršelo na ně. Abychom měli kde vychovávat budoucí reprezentanty.

Na nový stadion čeká Hradec bez přehánění desítky let. Pomůže to proces uspíšit?

Tak naivní nejsme, vezměte si, jaké martyrium vás v dnešní době čeká, když chcete postavit rodinný dům, natož stadion. Na druhou stranu toho ale víc nesvedeme. Klub není majitelem stadionu, stavět ho nemůžeme. Ve výsledku ani ty peníze, které prostřednictvím této výzvy získáme, nebudou hrát v rozpočtu stavby zásadní roli. Klíčové je pro nás získat podporu veřejnosti.

Zapojte se i vy!

Jak se tedy do výzvy zapojit?

Na našem webu najdete interaktivní schéma rozparcelovaného hřiště, kde jsou vyznačena jednotlivá políčka, která si lze zarezervovat. Jakmile si vyberete, stačí se už jen zaregistrovat a danou částku přislíbit. Celý postup je tam podrobně vypsán a zvládne ho každý. Mám radost, že se zapojili bývalí hráči, kteří si vybírají políčka podle čísla dresu nebo místa, odkud dali svůj památný gól. Vašek Pilař si například vybral políčko, ze kterého dal branku proti Spartě. Já si zase vybral pole u tyče branky, ke které padl nejkrásnější gól, co jsem tu jako divák viděl.

Kolik se za ty tři měsíce zamluvilo políček?

Zatím jich je zabraných přes osm set, dohromady tak fanoušci přislíbili odhadem asi 3,5 milionu korun. Máme spočítáno, že když „prodáme“ všechna pole, bude se celková suma pohybovat okolo 16 milionů. Na druhou stranu si jedno políčko zamluvil Krajský fotbalový svaz, který nám tím deklaruje podporu všech svých přibližně 17 tisíc členů. Jedno má zabookované i předseda Fotbalové asociace České republiky a další si slíbila zarezervovat také česká fotbalová reprezentace, což přesně plní celý účel této akce. Výhodou je, že se na jedno pole může složit klidně celá parta v hospodě a zaregistrovat se na něj třeba dvacet lidí. My všem dárcům na oplátku slibujeme, že až bude nový stadion stát, najdou jako poděkování u jeho vstupu své jméno.

Říkáte, že se políčka zatím pouze rezervují a příspěvky přislibují. Kdy tedy dojde na tu reálnou sbírku?

Zatím jsme domluveni, že výzva poběží do doby, než bude zastupitelstvo rozhodovat o vypsání výběrového řízení na stavbu. Peníze se nevybírají hned, neboť je ani vybírat nemůžeme, stadion nám nepatří. Domluvili jsme se však s městem, že jakmile se staveniště předá zhotoviteli, zřídí magistrát transparentní účet, kam se budou ty přislíbené částky posílat. Celá akce stojí na vzájemné důvěře mezi námi a fanoušky. Zkrátka – Votroci sobě!