Ohlédnutí za létem

24. října 2016

Řinčely zbraně, burácela letadla, přijela královna.
Takové bylo léto v Hradci Králové.

Divadlo evropských regionů & OPEN air festival

Svou uměleckou duši projevil Hradec Králové již po 22. při Mezinárodním divadelním festivalu Divadlo evropských regionů. Svátek divadla, který každoročně zaplavuje ulice našeho města, je oblíbený všemi generacemi. I letos si na své přišel každý - ať ten, kdo upřednostňujete noblesní prostředí divadla při činohře, nebo fanoušek improvizačního zápasu pod širým nebem. Deset červnových dní těch nejlepších divadelních vystoupení i alternativního umění a projektů v rámci Open Air Programu do Hradce Králové opět přitáhlo více než 45 tisíc návštěvníků. Vstupenky na vystoupení mizely velice rychle, ale ani to přítomné neodradilo. Je to především bohémská atmosféra, která je hlavním lákadlem tohoto festivalu.

Königgratz 1866

Celý rok 2016 je v Hradci Králové a okolních obcích ve znamení připomínek bitvy u Hradce Králové. Ke 150. výročí bitvy, která změnila náš kontinent, se po celý rok koná mnoho vzpomínkových akcí. Jejich vyvrcholení proběhlo ve dnech 1. – 3. července. Rekordní návštěvnost zajistili nejen místní, ale také početné skupiny zahraničních návštěvníků. Kdo se v tyto dny pohyboval v Hradci Králové, mohl potkat stovky mužů v historických uniformách, elegantní dámy v krinolínách i jezdce na koních.

Během soboty bylo v centru města možné navštívit workshopy, poslechnout si koncert, nebo se pokochat drezurou koní. Ve večerních hodinách potěšila sluch návštěvníků hradecká filharmonie, jejich zrak zaujal videomapping a to vše završil desetiminutový ohňostroj. Neděle lákala zejména na velkolepou scénu bitvy na Chlumu. Že byl o tuto akci zájem dosvědčí každý, kdo se snažil projet z Hradce Králové směrem na Chlum. Tichá zádušní mše za padlé v bitvě roku 1866 celebrovaná kardinálem Dominikem Dukou pak byla důstojnou tečkou za celým vzpomínkovým víkendem.

Rock for People

Rock for People, festival, který je známý nejen mezi fanoušky rockové hudby a také jeden z nejlépe hodnocených festivalů v republice. Tato legendární akce se i letos konala v hradeckém Festivalparku. Pečlivý výběr kapel, mezi kterými byly i The Offspring, Massive Attack a Bullet for my Valentine potěšil na 30 tisíc fanoušků. Odpočinkové zóny zpříjemňovaly čekání na vystoupení a poskytovaly prostor pro odpočinek bolavých nohou. Byť poslední den přinesl ochlazení a déšť, nálada zůstala vřelá, a tak se mohl Rock for People 2016 zapsat jako další vydařený ročník.

Charitativní golfový turnaj

Dne 23. srpna se již popáté sešlo v Golf & Spa Kunětická Hora téměř 90 golfistů, aby svými sportovními výkony podpořili pacienty s poruchou srážlivosti krve. Výtěžek z golfového turnaje putoval nadačnímu fondu AQUAPURA, který dlouhodobě podporuje právě osoby s tromboembolickou nemocí. Podpořit nadační fond nepřijeli jenom zdatní golfisté, ale také začátečníci, kteří se mohli zúčastnit golfové akademie pod vedením profesionála. Osmnáct jamek během slunečného dne přišel pokořit i sportovní komentátor ČT a bývalý hokejista David Pospíšil. Zakončením celého dne bylo ocenění pro nejlepší hráče v různých kategoriích a hlavně předání výtěžku a finančního daru manželům Staňkovým, zakladatelům nadačního fondu AQUAPURA.

Slavnosti Královny Elišky

Královna Eliška jako obvykle do Hradce Králové zavítala za leteckého doprovodu. O víkendu 3. a 4. září se totiž konaly tradiční slavnosti. Středověká atmosféra připomněla významné období našeho města, kdy si jej za své sídlo zvolila Eliška Rejčka. Příjezd vzácné návštěvy zahájil ohňový průvod. Návštěvníci mohli nahlédnout pod ruce řemeslníkům, občerstvit se v dobové krčmě či si na jarmarku zakoupit rozličné výrobky. Kejklíři, hudebníci a tanečníci udržovali zábavu nejen samotné královny, ale i kolemjdoucích.

Letecká přehlídka CIAF

Že se chystá letecká přehlídka CIAF, poznají bezpečně všichni hradečtí obyvatelé při pohledu na nebe. Tisíce účastníků první zářijový víkend přilákaly stroje moderní i ty historické. Devět desítek letadel a helikoptér představovalo kompletní průřez letectvím od první světové války až po současnost. Všechny přítomné nepochybně ohromila akrobatická letecká show skupiny Flying Bulls. Ti, které již bolelo za krkem, nebo zkrátka raději zůstávají při zemi, mohli nahlédnout do vojenské polní nemocnice. Armáda České republiky přivezla lékárnu, zubní ordinaci, sanitku i kontejnerovou márnici.

Hradecké úspěchy ve světě

Boni Pueri na turné po Číně

Tento rok je pro chlapecký sbor Boni Pueri velice nabitý, kromě mnohých výročí se sbor vydal již potřetí do Číny. Nyní je však čekalo turné, jako nikdy předtím. Jaké si z něj sbor přivezl dojmy a co dalšího je hodno oslav nám vyprávěl ředitel sboru PhDr. Pavel Horák, PhD.

Jaká byla uplynulá sezóna? Prý jste zpívali pro miliardu Číňanů.

V srpnu jsme absolvovali naše první velké turné po Číně. Nebyli jsme zde poprvé, ale dosud jsme koncertovali jen v Šanghaji. Hned po příletu nás převezli do největší čínské televize CCTV, která pokrývá až miliardu diváků, a zde jsme pro čínské olympijské studio natočili skladbu, která se vysílala při finálových vstupech z Ria. Koncertovali jsme v těch nejprestižnějších sálech celé Číny – v National Centre for the Performing Arts v Pekingu, v Oriental Art Center Shanghai nebo Guangzhou Opera House. Vrátili jsme se plni dojmů, výborně jsme uspěli a již dnes víme, že se do Číny, kde je velký zájem o českou kulturu, určitě vrátíme.

Boni Pueri provází obrovské úspěchy. Tento rok je však výjimečný i z důvodu dvou kulatých výročí…

Ano, naše umělecká škola BONI PUERI slaví letos deset let od svého vzniku a jsme na to všichni moc pyšní. Za ty roky se nám podařilo vybudovat skvělý tým profesionálů, všichni vědí, co je jejich úkolem a odvádějí výbornou práci. Po třiceti letech činnosti nám přiklepli osvícení radní samostatnou budovu v centru města, kterou jsme si na vlastní náklady opravili a se kterou se chlubíme. Je v ní dobrý duch, jsou v ní rádi kantoři i kluci a to mne jako ředitele a zřizovatele školy moc těší. Druhé číslo je pro mne také důležité. Před dvaceti lety jsem převzal vedení Boni pueri. A přestože v Boni pueri není nikdo, kdo by zde působil déle než já, nejsem na vše sám. Sbor je složitý a živý organismus. Stabilní prostředí je základ. Stejně tak pevné morální postoje a nulová tolerance ke lži, zášti a podvodům.

Od kolika let mohou kluci v Boni Pueri zpívat?

Kluci u nás zpívají už od čtyř let, ale mohou se přihlásit i školáci. Zhruba do devíti let jsou v našich přípravných odděleních, kde se učí správné pěvecké návyky, základy hudební teorie a postupně zvládají stále obtížnější repertoár.

Cheeky Cheerky sbíraly medaile na mistrovství světa

V srpnu reprezentovala město Hradec Králové skupina CHEEKY CHEERKY na mistrovství světa v mažoretkovém sportu, na kterém se v průběhu čtyř soutěžních dnů snažila na tanečním parketě podat ty nejlepší výkony. Hradecké skupině se přitom podařilo vybojovat tři týmové tituly jako vicemistryně a druhé vicemistryně světa.

V soutěži malých formací se podařilo získat titul druhých vicemistryň světa duu Lucii Holuškové a Nicol Králové. Porotu okouzlily svým milým projevem s choreografií Maková panenka a motýl Emanuel. Celkem na mistrovství reprezentovalo Hradec Králové a Českou republiku 10 malých formací a tři velké týmy. V neposlední řadě se však povedlo již po třetí vyhrát titul mistryně světa Romaně Ptáčkové v kategorii solo pom pom. Její vystoupení bylo doslova dechberoucí.

„Toto mistrovství pro mne bylo velice emotivní a jsem na dívky hrdá. Daly mi krásný dárek k 10. výročí naší taneční skupiny a dokázaly mi, že vynaložené úsilí stojí za to,“ dodává trenérka Aneta Brindová.

Mistrovství světa skončilo, co Vás čeká nyní?

Sezona se nám touto velkou soutěží uzavřela, ale přesto je stále co dělat. V průběhu září probíhají nábory do naší skupiny, veřejná vystoupení na nejrůznějších akcích a v neposlední řadě to ještě všichni společně pořádně oslavíme a poté vkročíme pravou nohou do další sezony, která odstartuje nové desetiletí skupiny.

Kdo se může zúčastnit Vašeho náboru?

Nabíráme děti ve věku od 5 let do 7 let bez jakékoli pohybové zkušenosti. Dále pak hledáme dívky ve věku od 12 do 20 let, které by již měly mít taneční či jinou pohybovou zkušenost, aby rychle zapadly do týmů. Hlavně je třeba se nebát a přijít to zkusit.