Na hory ve stopách filmů

30. ledna 2017

K zimní atmosféře patří neodmyslitelně i filmy, které nás dovedou z pohodlí obývacích pokojů přenést na zasněžené horské svahy. Vydejme se společně na hory ve stopách slavných filmových snímků. Není to tak těžké. Když přivřete oči, určitě uvidíte na sjezdovce Anděla, rodinu Homolkovu a možná i samotného Krakonoše.

Pec pod Sněžkou

Dřepkins! Zkuste tuhle nesmrtelnou hlášku zavolat na sjezdovce u chaty Smetánka nad Pecí pod Sněžkou, kde v legendárním stejnojmenném filmu prožívali své první lásky i lyžařské úspěchy Sněženky a machři. Chata se téměř nezměnila – poznali byste ji i dnes. Horské městečko, jak je v několika scénách filmu zachyceno, se však do dnešních dnů proměnilo znatelně. Kdybyste toužili navštívit cukrárnu, v níž si dal Michal Suchánek dostaveníčko s Evou Jeníčkovou, musíte hledat restaurací Enzián. Nešlo ale o filmařskou fikci, restaurace byla skutečně v té době cukrárnou. Pokud si vybavíte výlet studentů, na němž jim instruktor Brťka odepře zastávku na pivo, vězte, že místem odpočinku měla být Martinova bouda nad Špindlerovým Mlýnem. Zajímavá je mimo jiné tím, že se v ní narodila tenistka Martina Navrátilová; své křestní jméno dostala právě podle místa narození. V době natáčení byla Pec pod Sněžkou poměrně klidným horským střediskem, tak trochu ve stínu sousedního Špindlerova Mlýna. V posledních letech však Pec stále rychleji dohání svého slavnějšího souseda jak kvalitou sjezdovek, tak i související infrastrukturou.

Špindlerův Mlýn

Helena Růžičková, František Husák, Marie Motlová, Josef Šebánek a samozřejmě i Petr a Matěj Formanovi. Rodina Homolkova zamířila ve třetím dílu nesmrtelné trilogie do Špindlerova Mlýna na vytouženou zimní rekreaci. Zotavovnu Radost tu ale nehledejte – filmový hotel se dnes jmenuje Palace, tehdy to byl Rekreační dům Dukla. Jeho interiéry se však točily v hostivařských ateliérech, byť byly dílem vystavěny podle vzoru skutečného filmového hotelu. Skokanské můstky, na nichž svým uměním udivoval Pepík, zmizely v 80. letech, ale legendární panoramata můžete obdivovat i dnes, stejně jako tehdy Heduš Homolková. Špindlerův Mlýn je dnes označován za „českého Svatého Mořice“ – v létě je vyhledávaným turistickým střediskem, v zimě sem pravidelně pražská smetánka jezdí trávit volné dny. Ze Špindlu nesmíte odjet, aniž se projdete po ikonickém bílém mostě, který si zahrál třeba i ve filmu Homolka a tobolka, uvidíte kostel sv. Petra a Pavla nebo Špindlerovskou hospodu, která stojí přibližně v místech, kde kdysi mlynář Špindler postavil svůj mlýn.

Tatranská Lomnica

Odborářská rekreace je dnes již minulostí, stejně jako svým věčným spánkem spí postava Gustava Anděla, revizora pražských elektrických podniků. Jaroslav Marvan natočil celkem dva filmy, v nichž ztělesnil nerudného kontrolora. Druhý díl ho zavedl do Tater a díky filmu Anděl na horách tak dodnes ve filmu ožívá atmosféra zimní rekreace ve zotavovně ROH Morava v Tatranské Lomnici. Pokud byste měli chuť zažít stejnou dovolenou jako kdysi Gustav Anděl, máte tu možnost. Třikrát do roka zotavovna, pardon, dnes už Hotel Morava pořádá oblíbené retro pobyty ve stylu rekreace ROH. O natáčení filmu se vyprávějí celé legendy. Třeba jak si téměř všichni hlavní herci včetně Jaroslava Marvana, Josefa Kemra a Stelly Zázvorkové zlomili buď ruku nebo nohu a natáčení přesto dokončili. Nebo jak Gustav Anděl měl původně lyžovat, ale kvůli vlažnému vztahu Jaroslava Marvana ke sportu nakonec jezdil na saních. Anebo že Jaroslav Marvan neměl k povaze Gustava Anděla příliš daleko ani ve skutečnosti…

Dolní Dvůr

Pamatujete si, který český film se stal Veselohrou století? Byl to příběh o třech tatíncích, kteří vyrážejí na pravidelnou zimní pánskou jízdu, ovšem tentokrát nemohou nechat děti doma. S tebou mě baví svět, má sladká Emčo… Legendární chalupu Apalucha nenajdete ve skutečnosti v Beskydech, ale v Krkonoších - asi sedm kilometrů od Vrchlabí, na Zlatém návrší u Dolního Dvora. Chalupa dodnes vypadá stejně jako ve filmu, ale pokud ji budete chtít spatřit, připravte se na výstup do strmého svahu. Určitě si vybavíte scénu, v níž Kateřina spadne do pasti, kterou chystal Albert, a pak projede až do sklepa. Není bez zajímavosti, že záběry ve sklepě se natáčely nikoliv na chalupě, ale v nedalekém hotelu Morava v Dolním Dvoře. Třeba právě tam se můžete ubytovat, pokud se rozhodnete vyrazit do této nepříliš zprofanované zimní destinace. Přitom se zde nacházejí dva lyžařské areály a také na třicet kilometrů značených lyžařských tras. Navštívit můžete i cenný kostel sv. Josefa, na němž už více než dvacet let vyzvání originální zvonkohra.

Roprachtice a Rokytno

Jaká může být větší zimní romantika, než vydat se na stráně, kde se proháněli Krakonoš a lyžníci. Alespoň ti filmoví. Film s kouzelnou zimní atmosférou doslova jako z pohádky vznikal hlavně na dvou místech – v části Rokytnice nad Jizerou jménem Rokytno a ve vesničce Roprachtice. Některé záběry vznikaly třeba ještě v Pasekách nad Jizerou. Kouzlo roubenek a malebných kopců dalo vzniknout nesmrtelnému příběhu o tom, jak se zdejší horalé poprvé postavili na lyže a že pán hor někdy může vypadat i jako pašerák. Nebo naopak? Film, který baví svým laskavým humorem už přes pětatřicet let, je však spojen s jednou smutnou událostí: přímo uprostřed natáčení zemřel herec Václav Lohnický, který se proslavil také jako filmový Hujer. Pokud se chcete rozhlédnout po kraji filmového Krakonoše a jeho lyžníků, můžete vystoupat na rozhlednu U Borovice kousek od Roprachtic. V samotných Roprachticích lze obdivovat i kostel a stolařství, které se ve filmu objevují. V Pasekách nad Jizerou zase našli filmaři pro malé lyžníky školu.

Kašperské Hory

Proč vyrazit do Kašperských Hor? No přece za Andělem páně, který sem spadl rovnou z nebes. Tedy alespoň ve stejnojmenném filmu režiséra Jiřího Stracha. Jedna z nejúspěšnějších novodobých vánočních pohádek o popleteném, ale dobrém andělu páně Petronelovi a prohnaném, i když v jádru nikoliv zlém čertu Uriášovi, uspěla možná díky velmi prostému a silnému příběhu v osvědčených kulisách zasněžených kopců. Působivé prostředí filmu poskytl zejména hrad Kašperk, zahrál si také kostel sv. Mořice v obci Annín. Co dělat, když si prohlédnete filmová místa? Vyražte třeba do lyžařského areálu v Kašperských Horách, kde najdete 1100 metrů dlouhý vlek, snowpark nebo přístup na zdejších pětatřicet kilometrů běžeckých tratí. Pokud máte chuť na dobrodružný výšlap, vydejte se z náměstí v Kašperských Horách na hrad Kašperk. Čekají vás asi tři kilometry chůze po zelené značce krajinou zasněžených kopců. Vaše putování nebude nepodobné tomu, jaké ve filmu absolvovali Pertonel s Uriášem.