Běh jako elixír mládí

3. dubna 2017

Potkáváte cestou do práce nadšené sportovce, kteří vás míjejí v poklusu se sluchátky v uších? Chtěli byste patřit mezi ně, ale pořád pro vás ve vašich očích nenastal ten správný čas? Možná je to jen o motivaci!

Utíkej, Forreste, utíkej! Tahle nesmrtelná hláška pobídla Toma Hankse v oscarovém snímku Forrest Gump k neskutečným běžeckým výkonům. Vás ne? Podle běžeckého blogera Edy Kožušníka je nejsložitější právě první „výběh“. „Nejtěžší je zvednout zadek z gauče a vyběhnout. Na druhou stranu neznám běžce, který by po návratu domů litoval, že vyrazil,“ říká. Pokud ještě váháte, doporučujeme přečíst následujících 5 důvodů, proč dát běhu šanci.

SKORO NIC NESTOJÍ

Na běhu je sympatické, že vás kromě prvotní výbavy v podobě bot a oblečení prakticky nestojí ani korunu. Pokud tedy nepatříte mezi zapálené běžce, kteří se zatajeným dechem čekají, až do obchodů dorazí nová značková kolekce běžeckých šortek a termo triček. „Pro začátek stačí sportovní boty klidně za čtyři sta korun,“ potvrzuje běžecký nadšenec a bloger Eda Kožušník. Běhat se dá zkrátka kdykoli a kdekoli a nemusíte řešit, jestli vám náhodou nepropadla permanentka.

ZLEPŠUJE KONDICI

Dobíháte autobus s jazykem „na vestě“? Začněte běhat a ranní nestíhání pro vás nebude nic jiného než příjemná rozcvička před odpoledním tréninkem. Lepší fyzička se ale hodí kdykoli, pokud například jezdíte rekreačně lyžovat, surfovat nebo snad tančíte, větší výdrž oceníte zvlášť. „Pravidelný běh navíc pomáhá snižovat krevní tlak a udržuje plíce zdravé. Až 50 procent normálně nevyužitého potenciálu plic se uplatní právě pravidelným kondičním tréninkem. Například kuřáci si tak mohou prostřednictvím běhu obnovit plný dýchací potenciál. Nehledě na to, že běhání snižuje riziko infarktu, zlepšuje spánek, zažívání a chuť k sexu,” vypočítává Kožušník.

VYTÁHNE VÁS VEN

Pokud pracujete v kanceláři, smrskne se váš denní pohyb ve většině případů na přesuny mezi ní a domovem, a to není úplně ono. Tělo trpí a mysl jakbysmet. Jakmile ale začnete běhat, nutí vás to vytáhnout paty ven a protáhnout se pěkně na čerstvém vzduchu. Tím si dostatečně okysličíte organismus a na chvíli změníte prostředí, což vám jen a jen prospěje. „Tvrdím, že běh je nefalšovaný elixír mládí,“ dodává Kožušník.

ZHUBNETE

A to dost pravděpodobně. Zvlášť když si z běhu uděláte pravidelnou aktivitu a vyrazíte alespoň třikrát týdně na víc jak půl hodiny. Odborníci doporučují jako ideální startovací vzdálenost pět kilometrů. Zní to jako děsivě dlouhá trasa? Zezačátku zvolte klidně popobíhání a rychlou chůzi. Tělo si rychle zvykne a centimetry v pase začnou vesele mizet. „Pokud vážíte 70 kilogramů, spálíte zhruba 245 kilokalorií za hodinu chůze. Při intenzivní jízdě na kole přibližně 420 a za hodinu běhu 450 kilokalorií,” uvádí příklad Eda Kožušník.

ZLEPŠÍ SE VÁM NÁLADA

To, že se při jakékoli fyzické aktivity v těle vyplavují hormony štěstí, známé jako endorfiny, je holý fakt. Věřte, že při běhu se vám jich vyplaví enormně hodně. Navíc se při něm oprostíte od všech pracovních i soukromých strastí a zapomenete aspoň na chvíli na veškeré povinnosti. A kdo by o to aspoň na chvíli nestál, že. „Běh se běžně doporučuje při léčbě klinické deprese a jiných psychických onemocnění. Snižuje napětí, únavu a udržuje člověka duševně čilého,” doplňuje Kožušník. I jeho přivedl k běhu zhoršující se fyzický stav a špatná nálada: „Jako většina populace jsem kolem čtyřicítky začal řešit problém životosprávy a nedostatek pohybu. Byl jsem najednou tlustý a nevrlý (smích). Tak jsem zkusil to jediné, co při práci šlo – běhat.“

ZAČNĚTE POMALU

Představa pravidelného běhání už najednou není tak hrozivá? Dobrá zpráva! Teď je důležité správně začít, abyste po prvních metrech ukrutného úprku nezačali přemýšlet o potupném návratu do tepla domova. Eduard Kožušník proto doporučuje začít pomalu. Nejenže si nebudete zbytečně srážet křehké běžecké sebevědomí, ale zároveň omezíte riziko, že přepálíte své možnosti a ublížíte si. Pro nadšence, kteří nikdy předtím neběhali proto vytvořil tréninkový plán na míru. Během 28 dní se rozběháte doslova „z chůze“, kromě ní se ale počítá i s krátkými běhy nebo sprinty. „První den zahrnuje pět minut rychlé chůze a minutu běhu. To je potřeba zopakovat třikrát. 10. den jsou na plánu 2 minuty chůze a 10 sekund sprintu. To je třeba zopakovat pětkrát,“ přibližuje detaily tréninkového plánu Kožušník.

Poslední, 28. den je na plánu souvislý, dvanáctiminutový běh, takzvaný Cooperův test. Jde o zkoušku fyzické zdatnosti se kterou přišel v roce 1968 Kenneth Cooper pro účely americké armády. Měří se při ní vzdálenost, kterou člověk uběhne za rovných 12 minut ve stálém tempu. V tabulkách dostupných na internetu pak snadno dohledáte, v jaké jste přibližně fyzické kondici.

Teď už víte všechno podstatné a zbývá snad dodat jediné: „Prostě běž!“