Oáza klidu pod hvězdami

11. června 2020 | tipy

Vlasy čechrá lehký vánek, do zátylku dopadají poslední paprsky, vy lenošíte mezi polštáři a usrkáváte kokosové latté. Je tohle váš letní sen o kouzelné terase? Přestaňte o ní jen snít a vytvořte si zelený koutek i vy.

Téma, jak si zařídit terasu a balkon, teď ovládlo sociální sítě. A ruku na srdce, kolik na nich trávíte času? Žere to hodiny, my víme, ale může vás to dovést k dokonalému posezení pod širým nebem. Pokud však dáváte přednost magazínu, rádi vás provedeme různými styly, co teď letí. Přidáme tipy na designové kousky z Královéhradecka a vše okořeníme špetkou inspirace.

A vezmeme to pěkně od píky. Obliba teras začala mnohem dřív než s výstavbou velkoměst. Vždyť takové Visuté zahrady Semiramidiny vznikly už ve starověku, a to jako zelená oáza v jinak kamenném paláci. Legenda praví, že královně Amytis chyběly rostliny a chtěla mít nablízku zahradu pro potěchu oka i duše. A tak pro ni král Nebukadnesar II. vybudoval rovnou celé terasy. Překrásné… ale časově vzdálené. Přesuňme se tedy do zlaté éry první republiky, do období, kdy se pražská smetánka scházela na Barrandovských terasách, aby tak nasála jedinečnou atmosféru. Tak proč byste ji nemohli zažívat i vy? Je léto a k němu patří radost v podobě terasy či balkonu, která přímo volá po kávě a čtení. S příchodem podzimu tohle kouzlo vyprchá, tak si ho pojďme užít ve velkém stylu!

Máte svůj balkon na chlazení lahví či „ustájení“ kbelíku na uklízení? Skvělé, ale jsou to také další metry navíc, kde můžete žít. I ve městě lze totiž vytvořit oázu klidu, jen mít nějakou tu předlohu… Takže, otázka zní: Jaké byste chtěli mít posezení? Zenový koutek s jógamatkou, čtecí křeslo s lucernou, nebo boho palety a plápolavé závěsy? Záleží na vás, tak vzhůru do víru nápadů.

PRO AMAZONKY MĚSTA

Chcete opustit realitu a ztratit se i na vlastní terase? Zvolte URBAN JUNGLE – pořádnou divočinu, neposlušnou a pnoucí květenu, co vám vleze i do talíře. Zkrátka džungli a uprostřed ní budete vy schovaní před vrtochy ostatních. Lapeni v bezčasí zelené oázy, kam se výborně hodí doplňky v oceánské modré, eucalyptové nebo tyrkysové.

Urban jungle doslova prahne po zeleni, které bude na terase hej. A jaké rostliny na ni patří? Zkuste exotiku – citroníky, fíkusy, sukulenty, kapradiny a převislé květiny jako stříbrolistý smil, popenec nebo pileu. Pestré rostlinky vyberete v květinářství Sladké stonky na hradeckém Tylově nábřeží. A jakmile si je v klidu rozmístíte po zemi, do truhlíků a na police, dejte mezi ně retro židle a stolek jako ze školních tříd. Podlahu vyskládejte dřevěnými podlážkami, na nich rozviňte jógamatku a je hotovo. Už vidíte ten pozdrav slunci a mátovou vodu ve sklenici?

PRO REBELKY TĚLEM I DUŠÍ

Kdo však dává přednost minimalismu, nechť povolá na terasu INDUSTRIÁLNÍ STYL newyorských bytů. Představte si balkony ze seriálu Přátelé… Prostě prosté zázemí, vše ve jménu jednoduchosti a moderní architektury. Při jeho zařizování se soustřeďte na správný nábytek, co vydrží jakékoliv počasí a zaujme na první pohled. Třeba elegantní stolek italského designu Spritz doplněný o židle Bit, které koupíte v Polstrinu.

Skvělé, sezení by bylo, ale co doplňky? No, určitě si musí rozumět se zbytkem terasy, takže jsme pro vás vybrali italská svítidla Rendl – kvalitní materiály a čisté tvary, co na sebe strhnou pozornost. Na okno pak umístěte čirou vázu s chlupatou řasokoulí, vedle bílou svíci a je téměř hovoto. Nakonec přijdou žárovky, které dají vyniknou drsné zdi nebo syrovému kování. Stačí je zamotat do zábradlí a pak se kochat vlastním dílem.

PRO ZASNĚNÉ VÍLY

Je libo nádech spirituality? Pak se zamilujete do BOHO. Do hippies a retro stylu, který je v souladu s přírodou a ruční tvorbou. Už se vám jistě vybavují květinové děti, rozpuštěné vlasy nebo lehké lapače snů, a to je přesně ono. Díky boho na terase zažijete pravé indiánské léto, natáhnete se do houpací sítě s aztéckými vzory nebo si tu namalujete obraz za svitu lucerny.

Vypadá to pracně, ale svůj koutek si „vyňuňáte“ raz dva. Postavte do něj zahradní křesílko z teakového dřeva. Jedno luxusní od značky Tribú a objevíte ho právě v Polstrinu. Pod křeslo umístěte dřevěnou rohož a do rohu připevněte houpací síť. Nad posezením by měl být lapač snů a vedle na zdi zbyde místo na macramé závěsy. Do nich můžete vplést i popínavé rostliny a všemožnou zeleň. A že jste našli ještě volné místo? Takové aloe vera v prostorném jutovém koši ozdobí každý roh terasy… Tyhle drobnůstky pak najdete v hradeckém obchodu Tvůj prostor s originální autorskou tvorbou. Boho je zkrátka pro všechny, co mají rádi kouzelné maličkosti. Mezi ně patří i přehozy a doplňky s třásněmi, což je k mání v Original Interier. My si tu oblíbili kolekci Houles Riviera i Naomi. A co je třešničkou boho stylu? Vonné svíce, suché květy a přírodní lampy. No řekněte, není tohle mystika, jež vás pohltí?

PRO STYLOVÉ DÁMY

Máte raději čistou krásu přírodních materiálů, dominantní nábytek a pár doplňků? Pak jste HYGGE. Což není jen dánský styl, ale rovnou celý koncept myšlení, je to útulnost a pohoda v jednom. Je to umění, jemuž vévodí jednoduchost a prožitek. Chcete-li hygge terasu, nalijte si sklenku vína a plánujte, kam postavíte skandinávský nábytek dokonalých linií. Inspirovat se můžete na stránkách Bonami. Náš tip vyhrála židle Timpana Smelo, které bude slušet i malá lenoška pod nohy, a to směru hygge postačí. Dánové jsou zkrátka spokojení s knížkou, zapálenou svíčkou a hrnkem čokolády. A když jsme u toho nádobí… všimli jste si, jaké mističky a hrnečky teď nabízí na Butlers.cz?

Pokud je vám tahle filozofie blízká, „plácněte“ sebou mezi nadýchané polštáře, zavřete oči a užívejte si svůj prostor. Za chladnějšího večera na sebe hoďte pléd, rozsviťte lucernu a vnímejte jen cinkání lžičky o šálek, šustění stránek a příběh v knížce. No není tohle lahoda?

Zatímco budete dumat, jaký styl vybrat, podívejte se na tipy, jak si na terase udělat soukromí a schovat se před nevlídným počasím a možná i sousedy. Chce to jen pořídit rákos na zábradlí a sezení udělat na zemi. Co takhle šikovně smontované palety, na nich měkké matrace a polštáře... Pak už jen zalehnout a relaxovat, aniž by sousedi sledovali, jak zobete čerstvou mozzarellu s rajčaty. Vedle soukromí si pojistěte průhlednou stříškou i své pohodlí. Pak budete stále v kontaktu s přírodou, a jakmile začnou padat trakaře, zůstanete v suchu.

Co ještě patří k létu? Ponořit ruce do hlíny a pečovat o voňavé byliny. Tak se oddejte zahradničení a relaxujte jinak než doposud. Vlastnoručně sázené rostliny totiž místu dodají magickou atmosféru. A co je víc… Možná ještě výhled na hvězdy a sklenka prosecca. Tak na léto a snovou terasu!