Nekončící léto s kovbojem

11. června 2020 | rozhovory

Jak žije kovboj 21. století? Nenosí klobouk, vstává v pět, rád chodí bos, cvičí jógu a medituje. To je alespoň případ Jakuba Erlera z Osic na Hradecku, který tu vede rodinné hospodářství s vlastní farmářskou produkcí a malým obchůdkem. Ještě před pěti lety byste ho ale místo na traktoru, potkali spíš ve služebním autě v Praze s kufříkem a v kravatě. „Představa, že mi jednou bude čouhat sláma z bot, mě dost děsila. A teď? Neměnil bych,“ říká někdejší manažer a současný majitel Našeho hospodářství.

Většinu dospělého života jste strávil v Praze. Jak jste se najednou ocitl v Osicích, malé vesničce u Hradce s pětisty obyvateli?

Pochází odsud moje rodina, statek dřív patřil dědovi a já jsem sem jako malý moc rád jezdil na prázdniny. Vozil jsem se na traktoru a na pionýru, to byla největší zábava! Když jsem se pak po základní škole rozhodoval, kam dál, byla pro mě zemědělka automatická volba. Zlom přišel s vysokou, najednou se mi ta „agrobudoucnost“ nějak vzdalovala, chtěl jsem zkusit dělat něco jiného a trochu si rozšířit obzory. Rodiče mě odmalička vedli ke sportu, a tak jsem se ho vydal do Hradce studovat. Najednou mě představa, že se stanu zemědělcem, že mi bude ta pověstná sláma čouhat z bot, dost děsila. Po roce práce sportovního manažera mě zlákaly finance a já si řekl, že by se mi vlastně líbilo dělat v bance či pojišťovně a budovat kariéru v korporátu. Tam jsem vydržel osm let, děda mezitím stárnul a statek začal pochopitelně chátrat a upadat. Řekl jsem si, proboha, vždyť je to taková škoda, začni něco dělat!

Tak jste sekl s prací v korporátu a odstěhoval se pracovat na statek?

Takhle ráz naráz to nešlo. Víte, já mám jednu blbou vlastnost – neumím nic moc dělat napůl. (smích) Takže jsem si zamanul, že začnu a na statku budu něco budovat, což znamenalo být tam vždycky po práci. Byl to opravdu smělý nápad. Možná, že kdybych tenkrát věděl, co mě čeká, pořádně bych si to rozmyslel. Jenže stejně jako jsem cílevědomý, jsem i velký optimista. Pořád jsem věřil, že to dobře dopadne. Tři roky jsem statek dotoval ze svého platu a po večerech dával dokupy co šlo, než jsem mohl rozjet vlastní koncept, který jsem si tu mezi pastvinami kdysi vysnil: Menší rodinné hospodářství, kde si lidi budou blízko, pracovat budou s láskou a v souladu s přírodou, transparentně. Hospodářství, ze kterého budeme mít radost, bude nás bavit a spojovat nejen mezi sebou, ale i se zákazníky – takové Naše hospodářství.

Co na to říkala vaše rodina, když jste se znenadání rozhodl úplně změnit svůj život?

Děda byl z mého rozhodnutí nadšený. Vzpomínám si, že když jsem mu někdy ve dvaceti říkal, že hospodařit nebudu, že mi přece nebude koukat ta sláma z bot, byl zklamaný. Nicméně to přijal a respektoval moje rozhodnutí. Když se to pak otočilo a já přišel s tím, že bych do toho přece jen šel, měl velkou radost. Radil mi, ať se zaměřím na mléko, pořídím si kozy, nebo ovce. Já oponoval, že si chci dát spíš pořádný kus opravdu dobrého masa, krásně mramorovaný steak! Tak jsme se dohodli a začali to budovat spolu. Ne vždycky to byla pohodová spolupráce, to nebudu lhát. Vezměte si, že panu hospodáři, který to tu 25 let řídil, do toho začne najednou mluvit o dvě generace mladší vnuk a točit kormidlem na jinou stranu. Ale jak mohl, tak mi pomáhal. Bohužel věk člověk nezastaví, takže jsem byl postupně na spoustu věcí sám. Teď už je to mnohem lepší, protože mám kolem sebe pomocníky, tým skvělých a zkušených lidí, kteří v tom frčí se mnou a pohltilo je to úplně stejně jako mě. Včetně mé partnerky, což je nejcennější, moc dobře jsem si vědom toho, že to není samozřejmost.

Nelitujete někdy, že jste se vzdal toho pohodlného městského života, slibně rozjeté kariéry, jistého příjmu?

Jako každý mám zlé dny, kdy je prostě všechno špatně a přepadají vás černé myšlenky. Pak jdu ale večer pustit vodu na pastvinu, sednu si do trávy, koukám do dáli a říkám si, jak je to vlastně úžasný, že tady jsem doma a buduju si něco svého. Každý den vstanu, večer jdu spát a vidím za sebou kus práce. Management je zejména o řízení lidí, týmu a výsledek mého snažení byl report nebo tabulka. Zkrátka čísla a maximálně spokojenost nebo nespokojenost toho týmu. To je ale značně abstraktní, těžko uchopitelná záležitost a se současným stavem se to vůbec vůbec srovnat. Neměnil bych.

Jak tedy vypadá váš běžný den?

Většinou vstávám mezi pátou a šestou ráno, vyřídím e-maily a projedu inzeráty se zemědělskou technikou. Nesmějte se, to je důležitá součást mého dne, protože tam občas natrefíte na opravdu dobrý stroj za dobré peníze. (smích) Mám rád východní kultury, cvičím jógu, rád chodím bos, a tak když se trošku proberu, zacvičím si. Jakmile cítím, že jsem v napětí, medituji, nicméně bych rád, aby se do budoucna i meditace stala nedílnou součástí každého mého rána. Posléze mě čeká snídaně a mezi sedmou a osmou se už snažím být venku v plném pracovním režimu. Dál záleží, jaké je zrovna roční období, v létě je to hodně práce venku. Obejdu zvířata, zkontroluji, jestli jsou v suchu a čistotě. Na to dost dbáme, protože ač je to chlív, musí v něm být pořádek. Pak vyrážím na pole, jedu pro materiál, něco opravuji nebo tvořím. Dále je na programu rychlý oběd a od půl čtvrté odpoledne potom otevření obchůdku, kde jsem osobně k dispozici zákazníkům. V mezičase řeším objednávky, administrativu, sociální sítě, marketing. Po šesté večer se snažím věnovat pejskům, jedeme za ovcemi na pastvinu nebo na procházku. Když zbude chvilka, rád vyrazím do čajovny, na kolo nebo na horolezeckou stěnu. Přes léto si nejvíc odpočinku užiji ve skalách. Kolem osmé, maximálně deváté jsem doma a snažím se věnovat rodinnému životu.

Sice tvrdíte, že jste býval manažerem, ale mně to zní, že jím jste i teď, možná víc než dřív, když uvážím, kolik toho musíte zvládnout.

Dalo by se říct, že moderní zemědělec, který zároveň pracuje s koncovým zákazníkem, je svým způsobem manažer. Není to jen o fyzické práci, kterou si většina lidí se zemědělstvím spojuje. Náročné je to z organizačního hlediska - musíte ve správný čas posekat louky, ve správný čas zasít, včas zapustit zvířata nebo je poslat na porážku. Dnes máte spoustu nařízení s ohledem na chov zvířat, ochranu přírody, v potravinářském provozu pak standardy veterinární hygieny. K tomu chystat podklady pro účetní, korigovat další úřady spojené s podnikáním, spravovat objednávky. A to bych mohl pokračovat, je toho požehnaně. Zkrátka jste tak trochu obchodník, marketér, skladník, kurýr, chovatel, kuchař a řezník dohromady.

Máte vůbec někdy dovolenou?

Ta se zařizuje blbě. Loni v září jsme ale strávili skoro tři týdny v Norsku. Byla to moje první dovolená po čtyřech letech. Cítím, že je to hodně o prioritách. Snad takových prioritních kroků bude do budoucna víc.

Naše hospodářství se pyšní vlastním potravinářským provozem. To znamená, že tu dobytek chováte, sami zpracováváte a posléze prodáváte zájemcům ve formě různých farmářských produktů?

Ano, jak říkáte. Z gastronomického hlediska je potřeba, aby naše maso bylo příjemně mramorované, aby opravdu dobře chutnalo. Proto je důležité, aby dospělí býci pokud možno co nejvíc odpočívali, zkrátka vedli takový povalečský způsob života. Ten jim dopřáváme 21 - 24 měsíců, pak je odvezeme na jatka, kde nám je porazí. Odtud si je vyzvedneme a v našem certifikovaném potravinářském provozu potom necháváme maso dozrát. Právě tak získává všechny své kulinářské přednosti. V poslední fázi ho skrze obchůdek nebo náš rozvoz expedujeme koncovým zákazníkům. Není to ale pochopitelně jen o steacích. Jsme hospodářství, ne řeznictví, my musíme to zvíře prodat celé. To znamená, že dokud neprodáme gulášové a omáčkové maso, tak neporazíme dalšího býka jen proto, abychom měli zase v nabídce ty populární steaky. Časem jsme začali nabízet i různé druhy vývarů a další produkty, které jsou buď naše, nebo našich spřátelených značek, které vyznávají stejnou filozofii jako my. Takže si v našem obchůdku koupíte nejen kvalitní mléčné výrobky z okolních farem, ale také ručně sbírané čaje ze Srí Lanky nebo špičková francouzská vína.

Jaký dobytek ještě chováte?

Na pastvě můžete vidět pobíhat i tzv. jerseyáky (plemeno jerseyského skotu, pozn. redakce), což jsou telata mléčného plemene. Telátka tu chováme dvojího typu – masného a mléčného. Kdybych to měl připodobnit sportovní terminologií, tak ta masného typu jsou takoví kulturisti, víc narůstají masem a jejich ekonomické zužitkování je lepší. Pak jsou tu býci mléčného typu, to jsou naopak vytrvalci, hubení šlachovití horolezci. Chováme taky ovce, které nám spásají sad.

Naše hospodářství oficiálně funguje zhruba pět let, hodně roků je tedy teprve před vámi. Máte nějaký cíl, vizi, kterou byste si chtěl splnit?

Do budoucna bych tu chtěl zařídit vlastní porážku, aby se naše zvířata nestresovala žádným transportem a stali jsme se v tomto směru stoprocentně soběstačnými. Našim hlavním cílem je tu ale vybudovat farmu holandského nebo rakouského typu. Místo, které je opravdu krásné, všude je dřevo a spousta květin. Místo, kde budeme zákazníky hrdě vítat, kde se budou moci podívat, jak a v čem žijí naše zvířata. Přál bych si, aby sem za námi jezdily celé rodiny, aby děti vnímaly, že to zvíře, které jedí, není jen anonymním kusem masa na talíři, ale že skutečně žije. Že je za ním nejen lidská práce a péče, ale také právě ten život a jeho užitek. Aby si toho vážily. Sám jsem odpůrcem plýtvání všeho druhu – vodou, jídlem, čímkoli. Právě v tomto vidím cestu, aby k němu nedocházelo.