CCI: Za rok na viděnou!

9. října 2020 | rozhovory

Když v devadesátých letech jako patnáctiletá odlétala na rok studovat střední školu do Ameriky, e-mail byl ještě v plenkách a minuta hovoru domů stála stovku. I tak ale tuhle, z dnešního pohledu scifi realitu tisíce kilometrů od domova zvládla a dnes stojí Hradečačka Jana Rule (rozená Urbanová) na opačné straně příběhu - je naopak tím, kdo nedočkavé středoškoláky pomyslně usazuje do letadla. Přestože se za těch víc jak 25 let změnilo mnohé, jedno podle ní platí pořád: „Dítě, které takto vycestuje, je vždycky o dva kroky napřed,“ říká v rozhovoru pro Quartier ředitelka královéhradecké Camp Center International (CCI), která realizuje studijní a jazykové pobyty v zahraničí.

Ročně pod vaší taktovkou vyjedou studovat za hranice desítky středoškoláků. Která země je nejvíc láká?

Už od dob mamky, která CCI v roce 1994 zakládala, nám pořád nejvíc dětí odlétá do Spojených států. Oblíbené jsou kvůli své finanční dostupnosti, protože na rozdíl od zbytku světa tam středoškoláci neplatí školné, a také díky obrovskému množství mimoškolních aktivit. Ty se sice konají po škole, ale stále v prostoru téhož kampusu. Všude jinde na světě to totiž probíhá jako u nás - po škole sednete na autobus a jedete na kroužek. Ve Státech to kvůli obrovským vzdálenostem není možné. Poměr cena-výkon je v případě USA jednoznačný, ačkoli hodně oblíbená je u českých studentů i Velká Británie, Kanada nebo Japonsko

Už tedy neplatí, že poslat dítě na rok do Ameriky je luxus?

Roční pobyt středoškoláka v USA vyjde na zhruba 300 tisíc korun včetně pojištění, letenek a kapesného. Když to porovnám se situací v devadesátých letech, kdy tam rodiče vyslali mě, je to nesrovnatelné. Ten program stál podobně, ale dolar tehdy vycházel na 42 korun a jen letenka tam přišla na 60 tisíc… Jiná situace nastává u vysokých škol, kam už jdete studovat obor a nejenže vás nepřijmou do studia bez perfektní znalosti jazyka, ale také vás tam každý rok vyjde minimálně na milion. Rozhodně se tedy vyplatí na nic nečekat a vyjet ještě na střední – a to nejen finančně, ale i osobnostně. Každé dítě, které takto vycestuje, je vždycky o dva kroky napřed.

Rok v USA zdarma!

Od roku 2009 organizuje hradecká CCI vlastní stipendijní program. Výherce získá studijní pobyt v USA, pojištění a leteckou dopravu tam a zpět. Každoročně se v průběhu roku konají tři výběrová kola, přičemž z každého vyjdou dva finalisti. O konečném vítězi poté rozhoduje americká strana. „Každé kolo čítá zhruba 30 přihlášených, takže konkurence není veliká. Neváhejte a zkuste to, první kolo startuje už 20. září,“ říká Jana Rule s tím, že další kolo proběhne v listopadu a poslední v lednu 2021.
Více na: www.cci.cz

Sama jste tento studijní program jako patnáctiletá v USA absolvovala. Jak na to vzpomínáte?

Jela bych znovu. A hned! (smích) Těm krásným zážitkům a vzpomínkám určitě pomohlo, že jsem si rozuměla se svou hostitelskou rodinou, která mě považuje za svou vlastní dceru, a dodneška se navštěvujeme. Je to zcela nepřenosná zkušenost. Kdo to nezažije, nepochopí, kolik těch několik měsíců „venku“ člověku dá. Vytvaruje vás to, donutí překonat a posunout dosavadní hranice, řešit problémy, komunikovat, přizpůsobit se tempu a režimu cizí rodiny a v neposlední řadě se naučíte opravdu dobře anglicky. Vždycky ale studentům říkám, že ta angličtina je až na druhém místě, prvotní je ono osamostatnění, „otrkání se.“ Letos jsem pomohla odcestovat dítěti maminky, která v devadesátých letech sama tento program prostřednictvím naší firmy absolvovala a říkala, že o tu zkušenost nechce svého syna za žádnou cenu ochudit. A já ji chápu, sama mám děti ještě malé, ale už přišly s tím, že by jednou chtěly taky jet. Je skvělé vysílat do světa na zkušenou další generaci.

Za roky vaší praxe to můžete krásně porovnat – změnily se nějak požadavky rodičů, co se týče pobytu svých ratolestí na škole v zahraničí?

Jsou dvě skupiny. Jedna si chce za každou cenu vybrat školu a lokalitu a je jim jedno, jestli to bude stát půl milionu nebo třikrát tolik. Pak je tu druhá, která od začátku pracuje s určitým rozpočtem a je pro ně klíčová zkušenost, kterou jejich dítě získá. S oběma samozřejmě pracujeme a obě varianty je možné určitým způsobem realizovat. Vzhledem ke svým dlouholetým zkušenostem a osobním vazbám v Americe jsem schopná leccos domluvit, například školu, která se věnuje určitému sportu nebo aktivitě. Když zůstanu u USA, je sice finančně výhodné neplatit školné, zároveň si ale kvůli tomu nemůžete vybírat, kam přesně vaše dítě umístí. Vždycky se to ale snažím vybalancovat k co největší spokojenosti obou stran. Když tedy dítě v Čechách hraje hokej, hledám mu v Americe školu, která má hokejový program, ale už pro mě není tak podstatné, jestli ho hraje v Chicagu, Wisconsinu nebo v New Yorku. Co se týče zbytku světa, tam to funguje jinak. Platíte školné a v ten moment si sami vybíráte školu. Každého zájemce si vždycky vyslechnu, zjistím představu rodičů, ale zásadní pro mě je, co si myslí a chce dítě, i když to sponzoruje máma s tátou. Rodič tam ve finále nepojede.

Jak tedy celý proces od přijetí do programu až do odjezdu u vás probíhá. Kdy je pro zájemce ideální vás kontaktovat?

Nejlépe na podzim, když plánujeme odlety na příští rok. Jsou ale studenti, kteří se přihlásí až na jaře, a taky to není to problém. Jakmile se vyplní přihláška, pošle se do vysílající organizace a po jejím přijetí začíná hledání hostitelské rodiny. Někdy to trvá 14 dní, jindy i šest měsíců. Posléze si s vybranou rodinou děti skypují a domlouvají detaily odletu. Ten se většinou uskuteční v srpnu nebo maximálně v polovině září, letos vlivem koronaviru odlétali první studenti už koncem července. Před odletem ode mě dostanou také veškerou instruktáž v souvislosti s vízy, pořádám i tzv. předletovou přípravu a s sebou dostanou i podrobný manuál, co dělat, když… Každých pár týdnů se s každým studentem spojím a pošlu mu krátký dotazník, z něhož po těch letech poměrně dobře zjistím, jestli je na druhé straně vše v pořádku.

Paradoxně pod tlakem moderních komunikačních technologií může být roční odloučení pro někoho opravdu dlouhé. Jak vůbec rodiče snášejí takové „odtržení“ od svého náctiletého potomka?

Víc se bojí maminky. Hodně pomáhá, když si maminka nového studenta promluví s maminkou absolventa, to ji uklidní. Vždycky rodičům říkám, jakou obrovskou výhodu mobilních telefonů dnes mají, že když je opravdu nejhůř, mohou být dennodenně v kontaktu. Já to zásadně nedoporučuji, nedělá to dobrotu, ale je to věc právě rodičů, aby si uvědomili, jak tím svému dítěti škodí. Studentům radím, aby nečetli české zprávy, nevolali a nepsali si každý den s domovem. Zpočátku to je těžké, ale o co víc se student začlení do nové rodiny a snaží se ten rok v cizině opravdu využít, tím spíš naváže celoživotní vztahy, ze kterých bude dál profitovat. Nesmí se stát, aby život v Čechách ovlivňoval život v Americe. Všem před odjezdem říkám, že tahle příležitost je jednou za život a že tu na ně zatím všechno počká. Rodiče i ti správní kamarádi.