Kuks: Místo, které znovu našlo samo sebe

3. dubna 2017

Když se v roce 2015 po dlouhé rekonstrukci otevřel areál barokního Hospitálu Kuks, nenechalo si to ujít 140 tisíc návštěvníků. Také v loňském roce padla stotisícová hranice v počtu těch, kteří zavítali do malebného údolí Labe nedaleko Dvora Králové, aby obdivovali znovuzrození barokního klenotu.

Kuks: Místo, které znovu našlo samo sebe

Na Kuksu však vědí, že jen zdařilá rekonstrukce památky nebude na věky zárukou návštěvnické přízně, a proto se celý projekt rekonstrukce už od počátku nezaměřoval jen na monumentální stavbu hospitálu, ale i na další místa v obci. K novému životu se tak probudilo celé nábřeží Labe, kde vznikly dosud chybějící prvky návštěvnické infrastruktury. V historické Jeschkeho vile se nově nachází informační centrum s prodejnou suvenýrů a také dva apartmány, které si lze celoročně pronajmout ke kratším i delším pobytům. Někdejší hostinec, který nedokázal kapacitně ani šíří služeb pokrýt poptávku turistů, se proměnil ve stylovou restauraci Baroque, doplněnou o víceúčelový sál. Hned vedle vzniklo Rentzovo muzeum barokního tisku, přibyla parkovací místa, vycházkové trasy i nezbytné turistické značení.

O přerod dříve ospalé vesničky v turistické lákadlo kraje se postarala obecně prospěšná společnost Revitalizace Kuks, jejíž úloha však přestřižením pásky v roce 2015 neskončila. „Je pravda, že naše společnost vznikla primárně proto, aby zajistila přípravu projektu rekonstrukce a jeho zdárnou realizaci, ale slavnostním otevřením to vlastně teprve začalo. Na rekonstrukci byly díky Královéhradeckému kraji k dispozici prostředky z evropských fondů a celá akce i přes svůj rozsah a složitost proběhla celkem hladce. Před sebou máme ale úkol, který je z našeho pohledu mnohem těžší: zajistit, aby se sem turisté vraceli. Což není nic lehkého, protože poprvé se přijede podívat téměř každý, ale vrací se jen ten, kdo viděl, že mu má místo znovu co nabídnout. To v našem případě znamená, že tu na turisty musí čekat víc, než jen prohlídka hospitálu,“ přibližuje ředitel společnosti Martin Puš, co je vlastně dnes, téměř dva roky po skončení rekonstrukce, úlohou Revitalizace Kuks.

„Hlavně nespat na vavřínech. Možná to zní jako klišé, ale musíme stále vylepšovat nabídku pro návštěvníky. I v barokním areálu starém 300 let totiž turisté očekávají servis 21. století. Týká se to informačního centra, ubytování i průvodcovských služeb,“ shrnuje vedoucí informačního centra a PR manažer Filip Košťál.

Další velký úkol spatřuje v novém projektu, který bude Revitalizace Kuks zastřešovat. Není jím nic menšího, než záchrana historicky cenného Braunova Betléma v Novém lese nedaleko Kuksu. Během tří let by se k nepoznání měla změnit jak samotná památka, která je nyní vlivem přírodních jevů existenčně ohrožena, tak její okolí. Vzniknout zde má objekt pro návštěvníky s malou kavárnou, toaletami a občerstvením. „Nikdo se však nemusí bát, že u Braunova Betléma vyroste zábavní centrum. Jde nám skutečně o velmi kultivovanou formu návštěvnického zázemí a v první řadě o záchranu unikátního komplexu soch a reliéfů,“ vysvětluje Košťál a podotýká, že v současné době se památka potýká s náporem turistů, jejichž počet se po rekonstrukci hospitálu skokově zvýšil. Na takové množství však Braunův Betlém není připraven ať už proto, že v současné podobě místo nedokáže pojmout tolik návštěvníků, nebo i vzhledem k negativním jevům, které s sebou turismus nese. „Tady je třeba zmínit především chybějící odpadkové koše a toalety.

Dále pak vidíme jako úkol vymezit, kam až turisté mohou a kam už ne. Nejedná se o to, že by se z Betléma měla stát památka za sklem, ale musíme ho chránit,“ doplňuje Martin Puš. Upřesňuje, že jedním z cílů revitalizace tedy není zvyšovat počet návštěvníků Betléma, ale naopak návštěvnost regulovat s cílem ochrany památky. Garantem odborné stránky projektu jsou přitom odborné kapacity z řad památkářů, kteří pečlivě bdí nad každým plánovaným krokem.

Letošní rok zatím na Kuksu přinesl novinky v podobě komentovaných prohlídek s průvodci ať už po bylinkové zahradě nebo po bývalých lázních. Další návštěvníky chce do Kuksu přivést připravovaná úniková hra na téma z místní historie. A jaké termíny byste si měli zapsat do kalendáře, pokud nechcete letos v Kuksu nic promeškat? 22. dubna proběhnou areálem účastníci běhu Zkus maraton Kuks, 28. dubna oživí nádvoří hospitálu Zahradnické trhy a 30. dubna bude Braunův Betlém patřit čarodějnickému reji. Konec srpna přinese návrat do časů barokního divadla při festivalu Theatrum Kuks a podobně vinobraní v sobotu 9. září připomene zlatou éru kukských lázní, kdy teklo víno proudem po zdejším schodišti. Sezónu tradičně završují říjnové Svatohubertské slavnosti a vánoční trhy.

Je to ale především datum 17. června, které stojí za zapamatování. V ten den se Kuks přenese do dob své největší slávy při barokní slavnosti Baroko naoko. Do údolí se vrátí rej, jaký zde zažil naposledy hrabě Špork. A ani ten zde nebude chybět. Živé obrazy ze Šporkovy doby, divadlo a loutky, hudba a tanec, dobové atrakce pro děti a na závěr celého dne večerní ohňová show. Potkáte průvody urozených pánů, komtes a dvorních dam, kejklíře, artisty a hudebníky. Kuks obsadí císařská kavalerie. Uvidíte život ve vojenském ležení i turnaje na koních. A to nejlepší nakonec: výtěžek z barokní slavnosti přispěje na obnovu Braunova Betléma.