Budiž štrůdl

23. října 2020 | tipy

To není jen tak nějaký závin, co spojuje Čechy, Slováky, Rakušany, Němce a Maďary. To je štrůdl! Tedy jablečný závin, chcete-li. Tahle pochoutka, tak akorát sladká, abyste měli chuť a touhu sníst víc než jednu porci, pochází z rakouské kuchyně, ale v rámci kulturní výměny v gastronomii rakousko-uherského mocnářství zdomácněla i u nás. Díky tomu dnes dostanete štrůdl v cukrárně i v maminčině kuchyni, stejně jako si jej poručíte v každé vídeňské kavárně. Často vám přistane na stole i s porcí domácí šlehačky. Ukrojte vidličkou kousek křupavého těsta, naplněného k prasknutí směsí jablek, ořechů a rozinek, přidejte trochu té božské šlehačky, vložte jej do úst, zavřete oči a pomyslete si: budiž štrůdl!

Ten jediný a pravý štrůdl originál se samozřejmě peče z taženého těsta. Nedoporučujeme ale se do něj pouštět bez dokonalé instruktáže, která je k vidění v kavárně vídeňského paláce Schönbrunn při tradiční Apfel Strudel Show. Do té doby si však vystačíte s listovým těstem, které je, bez přehánění, velmi vyrovnanou alternativou těsta taženého. Co všechno budeme potřebovat pro stvoření zázraku, který voní jako podzim?

1) Cukr smícháme se skořicí, jablka nastrouháme, vše smícháme a necháme odpočinout. 
2) Na válu rozložíme utěrku a teprve rozložíme již vyválené listové těsto, pomoučené hladkou moukou. 
3) Těsto posypeme strouhankou a po celé ploše navršíme jablka s cukrem, sekané ořechy a rozinky.
4) Využijeme podložené utěrky a závin s ní zabalíme a přeneseme na plech vyložený pečícím papírem.
5) Štrůdl na plechu potřeme rozpuštěným máslem a pečeme dozlatova přibližně půl hodiny v troubě vyhřáté asi na 180 stupňů. Během pečení potíráme máslem. 

Můžete se setkat s variantami podávání štrůdlu s vanilkovým krémem či s vanilkovou zmrzlinou, nebo dokonce s kombinací krému či zmrzliny se šlehačkou. Ovšem pokud můžeme radit, vyberte si jen jednu z příloh. Anebo, víte co? Dopřejte si štrůdl samotný. Souhra chutí rozinek, jablek, skořice a ořechů s kapkou rumu je tak dokonalá, že nepotřebuje nic, ale vůbec nic navíc. Snad jen poprašek z moučkového cukru.