Vlasta Libotovská: Za krásnější svět

1. listopadu 2020 | rozhovory

Ještě jí nebylo ani patnáct, když náhodou vešla do kosmetického salonu a na místě se rozhodla, že péči o ženskou krásu zasvětí celou kariéru. A jak řekla, tak udělala. Dnes, po takřka čtyřiceti letech v branži, je Vlasta Libotovská v kosmetice pojem. Vyhrála řadu ocenění, starala se o pleť Karlu Gottovi i Seanu Connerymu, napsala tři knihy, školí a přednáší. „Nebojte se mít sny a jít si za nimi,“ říká v rozhovoru pro Quartier hrdá Východočeška z Kostelce nad Orlicí. 

Čtyři dekády ve světě kosmetiky. Kdybyste se měla ohlédnout zpátky na úplný začátek, jaký by to byl pohled?

Krásný a na náhody bohatý. Nikdy nezapomenu na ten moment, když jsem jako žákyně sedmé třídy vyrazila na vánoční nákupy a ze zvědavosti vešla do kosmetického salonu. Ohromeně jsem tam stála mezi lehátky s plentami a s úžasem pozorovala kosmetičky při práci. Když si mě všimla vedoucí, přišla ke mně a zeptala se, jestli někoho hledám. Já jen zvědavě vyhrkla: „Kde to jsem?“ a ona na to: „Tady, holčičko, děláme ženy krásnými.“ V ten moment jsem věděla, že přesně tohle chci dělat. Dělat ženy krásnými. Od té doby jsem tam docházela každou volnou chvilku, a protože jsem byla neodbytná, paní vedoucí mě postupně všechno naučila – napařování pleti, peeling, masáž… Když jsem se pak zanedlouho hlásila na kosmetický obor do Hradce, z legrace jsem všem říkala, že si jdu jen pro ten „papír“. Tu práci jsem milovala už tehdy a zůstalo mi to dodneška.

Když jste potom odmaturovala a nastoupila do zaměstnání, co tehdy takové kosmetické ošetření obnášelo?

To víte, to bylo v hluboké totalitě a tolik možností nebylo. K práci nám musel stačit maďarský Fabulon čas od času ozvláštněný podpultovými úlovky „fáčka“ z Tuzexu. O to víc jsem se ale snažila svým zákaznicím ošetření u mě zpestřit, přece jen jít na kosmetiku stálo 45 až 55 korun, a to byly tenkrát nějaké peníze! Hodně jsem pracovala s domácími produkty, míchala masky z tvarohu, vajec, ovoce a zeleniny, využívala bylinky a květiny. A ženy chodily! Šéfová v rychnovské Hygii, kam jsem po maturitě nastoupila, mě na začátku varovala, že se minimálně měsíc budu „kopat do zadku“, než si mě klientky najdou. Tak jsem to radši vzala do vlastních rukou, oběhla si Kostelec a na celý měsíc měla plný diář. (smích) Tak to pokračovalo do doby, než se mi narodili synové a já musela pracovně zvolnit. Přestat úplně jsem ale nechtěla a díky manželově mamince, která mi nesmírně pomáhala, ani nemusela, a tak mě napadlo začít pracovat doma.

Ale to tehdy nebylo možné, ne?

Ani náhodou, taky na mě tehdejší ředitel Komunálních služeb, kam jsem o tu možnost přišla požádat, koukal jako na blázna. Jenže já se nedala a začátkem roku 1987 dostala oficiální povolení. Myslím, že jsem byla první kosmetička v Československu, která ještě před revolucí začala legálně částečně podnikat. Člověk se prostě nesmí bát mít sny a jít si za nimi! Když se mě ptali na střední, co chci jednou dokázat, vyjmenovala jsem jim celý seznam: pracovat s nějakou velkou celebritou, napsat knihu, založit kosmetický salon a jednou třeba i kosmetickou školu. Moje okolí si klepalo na čelo, ale já si to postupně bod po bodu úspěšně odškrtávám.

Pravdou je, že úspěchů jste za svou kariéru nasbírala požehnaně, mimo řady profesních cen jste získala také titul Podnikatelka roku a pracovala s osobnostmi, jako byl Karel Gott nebo Sean Connery. Jak na tato setkání vzpomínáte?

Se Seanem Connerym jsem měla čest pracovat skoro čtyři měsíce, když v Česku natáčel Ligu výjimečných. Můj manžel vám odpřísáhne, že měsíc předtím jsme se spolu dívali na film Past, kde hraje Sean hlavní roli, a já pronesla, že ho stejně jednou na to své kosmetické křeslo dostanu. (smích) Pár týdnů na to mi volali do salonu, že by potřebovali, abych se o jeho zevnějšek kompletně starala celé nadcházející natáčení. Já už tehdy měla kariéru poměrně rozjetou, pracovala jsem pro televizi i rádio, ale s upřímným smíchem jsem ten telefon tehdy položila, protože jsem to považovala za vtip. Když potom volali znovu a čtyřikrát mě ujistili, že to myslí opravdu vážně, samozřejmě jsem nadšeně souhlasila. Každý týden pak ke mně chodil na kosmetiku a pokaždé mi na jejím konci políbil ruku a zatančil si se mnou valčík. Ačkoli má titul sira a je velký gentleman, je to ve své podstatě úplně normální chlap, který si na nic nehraje. Měla jsem pocit, jako když se známe nejmíň 50 let! A podobné to bylo i s Karlem Gottem, ačkoli byl taková hvězda, v hloubi to byl nesmírně skromný a milý člověk. Každé setkání s ním byl zážitek. Tohle jsou vzpomínky, které mi už nikdy nikdo nevezme.

Tak to jste si agenta 007 do života vyloženě přitáhla!

Když budete myslet pozitivně, to dobré si přitáhnete. Věřte mi, mám to vyzkoušené! Kdysi jsem dělala konkurz pro jednu španělskou kosmetickou značku, hledali kosmetičku, která by je v Čechách zastupovala. Přijela jsem tehdy do Prahy pozdě, bez modelky a z celé soutěže mě chtěli vyloučit. Tak jsem se rychle rozhlédla po místnosti, ukázala na jednu dámu a řekla, že to bude moje modelka. Shodou náhod jsem si vybrala samotnou šéfku oné značky. Paní, co měla celý konkurz na starost, na mě jen vykulila oči a španělsky té ředitelce tlumočila, co že jsem si to vymyslela. Ta nakonec souhlasila, na křeslo si mi lehla a já se modlila, ať při mně stojí všichni svatí! A stáli, protože po mé mikromasáži očního okolí usnula, já soutěž vyhrála a dnes jsme skvělé kamarádky. Takové příběhy píše sám život.

Máte salon v Kostelci a v Praze, pořádáte školení, různé přednášky a letos uvedete na trh i vlastní kosmetickou řadu - světlo světa spatří pleťové masky Vlasty Libotovské. Jaké to budou?

Byla to dlouhá cesta, ale po čtyřiceti letech jsem si řekla, že jestli něčemu opravdu rozumím, tak je to kosmetika, a tak zkusím své dlouholeté zkušenosti spolu s odborníky přetavit v originální a hlavně účinné produkty. V nadcházejících měsících se tak můžete těšit na luxusní krémové masky v pytlíčkách na jedno použití – hydratační, liftingové, regenerační. Nejsem žádná kovářova kobyla, pečuji o sebe, zkouším a můžu říct, že za mě osobně je naprostá pecka liftingová maska s extraktem z třešňových květů.

Existuje nějaká kosmetická rada, kterou byste ženám po tolika letech v branži dala?

Základem všeho je milovat a být milován. To je takové moje životní krédo, podle kterého se řídím, a doporučuji ho všem, protože díky tomu jsme všichni tak nějak krásnější - nejen ženy. Také od začátku své kosmetické kariéry kladu klientkám na srdce, že obličej končí tam, kde začíná podprsenka. A v neposlední řadě radím: neodbývejte se! Stejně jako každý den jíte vy, musíte nakrmit i svoji pleť. Stejně jako se oblékáte a vrstvíte oděvy, když jdete ven, musíte podobně vrstvit péči i na svoji pokožku, abyste ji ochránila před vnějšími vlivy. Věřte, výsledky se dostaví a stojí za to!