Znovu ženou

3. listopadu 2020 | rozhovory

Jsou firmy, které slovo charita objeví po letech. A pak je tu královéhradecká Perfect Academy, která vtrhla na pole dobročinnosti ani ne po dvou měsících fungování. A nepolevuje. V loňském roce se v rámci svého charitativního programu zaměřovala na klientky s alopecií, letos pomáhá pacientkám po onkologické léčbě a mastektomii. „Vracíme ženám sebevědomí a pocit vlastní ženskosti,“ říkají v rozhovoru zakladatelky akademie Lucie Kunzová (na snímku níže) a Michaela Nývltová. 

Patříte mezi špičku v oblasti microbladingu a permanentního make-upu, školíte budoucí profesionální stylistky. Jak do tohoto oboru zapadá charitativní činnost, konkrétně péče o pacientky, které podstoupily léčbu rakoviny?  

MN: Úplně přirozeně. Využily jsme toho, že máme patřičné know-how a zkušenosti, vlastní profesionální zázemí a rozhodly se podpořit odvážné ženy, které se postavily rakovině. Nezřídka při ní přijdou nejen o vlasy, ale také o obočí a řasy, v těch horších případech i o samotná prsa. Dokážeme jim vytvořit nové obočí, které vypadá přirozeně, i s absencí řas umíme zvýraznit oči. Letošním tématem je tetování areol neboli prsních dvorců pacientkám po mastektomii. To vše bez nároku na honorář. 
LK: Intenzivně se v tomto směru věnujeme také osvětě. Ženy bohužel stále netuší, že existují takové možnosti. Přitom efekt na ženskou psychiku má takový zákrok obrovský. Proto jsme se rozhodly více zapojit a navázat spolupráci s organizacemi, které tyto ženy sdružují. Medicína jde ohromně dopředu, žena po mastektomii pochopitelně může podstoupit plastickou operaci, chirurg jí dokáže vymodelovat i bradavku, ale ona se stále necítí kompletně ženou, stále jí něco chybí. V momentě, kdy ji vytetujeme prsní dvorce, se pocit ženskosti dostavuje a nám dělá velkou radost být strůjkyněmi těchto šťastných momentů. 

To se musíte setkávat se silnými životními příběhy. 

LK: Nesmírně. Bohužel se tato diagnóza týká čím dál více mladších žen. Je děsivé, že nejčastěji k nám přicházejí ženy mezi 20-30 lety. Ty na sebe bývají často velmi tvrdé stran vlastního vzhledu, nicméně obecně je ztráta vlasů, řas, obočí a prsou pro ženu hlubokým zásahem do její ženskosti bez ohledu na věk. Některé zažívají pocity studu, jiné se naopak neostýchají a sdílí s námi svůj příběh. Tetování areol je ojedinělý zákrok a zabere i pět hodin, tudíž máme hodně společného prostoru. Taková sezení jsou vždycky náročná, ale na konci je nám odměnou ta šťastná, usměvavá žena. To vás rázem nabije zpět vědomí, že vaše práce má smysl. 
MN: Přesně toto jsou chvíle, kdy pracujeme, jak rády říkáme, za úsměv a máme z toho moc dobrý pocit. 
První dobročinnou akci jste v souvislosti s microbladingem uspořádaly před dvěma lety po pouhých dvou měsících od založení Perfect Academy. Co bylo prvotním impulzem k tomu zařadit charitativní činnost tak rychle do vaší firemní filozofie? 
LK: Od momentu, kdy jsem začala v tomto oboru podnikat, přemýšlela jsem, jak konkrétně bych mohla pomáhat a čím přispět. Měla jsem od začátku nastavené, že kdykoli mě oslovila dáma s alopecií nebo po léčbě rakoviny a přišla o své obočí, nikdy jsem si od ní za svoji práci nevzala peníze. Nikdy.  Vnímám to tak, že tyhle věci přicházejí samy. Obě s Míšou v sobě máme nastavené, že když můžeme, tak pomůžeme. A tak když jsme založily Perfect Academy, vznikl prostor pro to všechny mé myšlenky zrealizovat. Zpětně si říkám, že jsme byly dost troufalé, rozhodně jsme neztrácely čas. (smích) Byla to velká výzva, do které bych sama ale nikdy nešla nebýt Míši a celého týmu Perfect Academy. 

První charitativní akce Den microbladingu v listopadu 2018 ale byla zaměřena na pomoc dětem z dětských domovů, konkrétně na fond Veroniky Kašákové. To s vaším oborem příliš nesouviselo. Co vás přimělo ke „změně kurzu“? 

LK: Byl to vývoj. Věděly jsme od začátku, že chceme pomáhat, a protože jsem se Veronice starala o obočí, brzy jsem poznala její příběh a práci, kterou pro děti prostřednictvím fondu dělá, dávalo mi to smysl. Cítily jsme ale, že do budoucna chceme naši pro bono činnost více propojit s vlastním oborem. Skupin žen, kterým můžeme pomoci, je totiž hodně. 
MN: Já to ani tak troufale nevnímám. Sezvaly jsme tehdy tuzemskou špičku v microbladingu -  deset nejlepších stylistek, které se ve prospěch dětí z dětských domovů vzdaly honoráře za svou práci. Na jeden den šla veškerá soutěživost stranou. Na jeden den jsme ve jménu dobré věci táhly za jeden provaz. Také jsme tím ukázaly, že i přesto, že jsme začínající firma, dokážeme pomáhat a uskutečnit velké věci.  Do té doby v Čechách nikdo nic podobného nezorganizoval, byly jsme hrdými nositelkami této myšlenky. V současné době už to tak není, koná se řada podobných charitativních počinů, což je ale pro nás skvělá zpětná vazba. Je nám ctí být inspirací a pozitivně tak „hýbat světem“. 

Už v úvodu jsme zmínily, že školíte budoucí profesionální stylistky. Připravujete je nějakým způsobem i v tomto směru – chystáte je na moment, že se ve své praxi mohou setkat s pacientkou po onkologické léčbě nebo ženou trpící alopecií? 

LK: Troufám si říct, že je připravujeme minimálně tím, že jim vysvětlujeme, jak důležitá je tato oblast. Na každém školení apeluji na studentky, aby si od těchto klientek také nenechaly platit. Zároveň je upozorňujeme, že je to obrovská zodpovědnost vytetovat obočí někomu, kdo nemá ani chloupek. Vštěpujeme jim, aby se do takových zákroků nepouštěly minimálně první dva roky. Dokud nebudou opravdovými mistry svého řemesla, ať se nesnaží za každou cenu „zachránit svět“.  

Zmínily jste, že skupin žen, kterým můžete pomoci, je mnoho. Loňský charitativní program se zaměřoval na alopecii, letošním tématem jsou areoly. Co chystáte na příští rok? 

MN: Jen pro úplnost: tento rok se sice zabýváme tématem areol, ale pokud se nám ozve klientka s prosbou o tento zákrok příští rok, určitě ji nevyženeme s tím, že akce už skončila. Naše charitativní programy jsou skutečně dlouhodobé, a tak to zůstane. 
LK: Do budoucna se nabízí téma obočí u onkologických pacientek a obecně zkrášlení jejich obličeje po náročné léčbě. Tam můžeme opravdu pomoci a poptávka je.