Moje zima

18. prosince 2020 | tipy

Vypadá to, že letošní zimu strávíme o poznání komorněji. Vánoční večírky, velkolepé silvestrovské oslavy a plesy nás nejspíš minou velkým obloukem. Což o to, chvíli je to doma nebo na chalupě fajn, některé dny se však mohou proklatě táhnout. Na procházce už jste byli, z blikajících obrazovek mobilů a televize vás bolí hlava a povídat si taky nezvládnete od rána do rána. Tak co teď? Máme pro vás tipy na několik aktivit, které tříbí duši, tělo i domov. Tak s chutí do nich!

PASTVA PRO UŠI

Displeje mobilů, tabletů, počítačů a televizí teď ožívají možná častěji, než bychom si kdy mysleli a přáli. Dejte o svátcích „vykoukaným“ očím pauzu a zkuste pro změnu audioknihy. „Čtení ušima“ obecně rozděluje na dva tábory. Jedni si ho nemohou vynachválit a tvrdí, že díky tomu přečtou za rok mnohonásobně víc knih, jiní se nedokážou soustředit, nemají ze čtení ten správný požitek a rychle ho zavrhnou. Pravda, tento způsob čtení skýtá nebezpečí rychlého pádu do říše snů, ale kdy jindy než na Vánoce máme čas tohle riziko podstoupit?

VANA PĚNY S ČESKÝMI BUBLINKAMI

Ano, máme na mysli chvilky v horké vodě až po bradu s ševelící pěnou voňavé kosmetiky. Kdy jste si naposledy udělali radost tradičně vyráběným mýdlem, které voní dálkami a zdobí mezi kachlemi. Jestli máme pár tipů? Že váháte. Dáme vám inspiraci na překrásné kousky, co nejsou tak notoricky známé. Náročné ženy ocení luxusní variace plné kudrlinek a zlatého písma – Onwa. Milovnice bylinek se zakoukají do výrobků od Flower Spirit a ženy s divokou duší dají přednost voňavým drobnostem značky Ecce Vita. A co by to bylo za koupel bez sklenky šumivého prosecca.

DĚLÁ MI TO RADOST?

I několik let prošlá kosmetika, staré a rozbité hračky, oblečení, které už (z různých důvodů) nikdy neoblečete, a přetékající šuplata mrazáku plná ojíněných balíčků. Nepřipomíná vám to něco nebo spíš někoho? Nastal čas důkladně projít šatnu, dětský pokoj, kuchyň i koupelnu a zbavit se všeho, co nám jen zabírá místo. Účinek na lidskou psychiku to má přímo očistný, o uvolněném místu všude kolem ani nemluvě. Budete-li to chtít vzít opravdu „od podlahy“, zkuste sladit domov podle Feng Shui. Už ve starověké Číně věřili, že zbytečnosti válející se všude kolem brání toku pozitivní energie. Pak vám to v ložnici nespí, v koupelně nerelaxuje a v kuchyni padá nádobí. Domov má být v harmonii, nastavte proto energie správným směrem a bude vám hej. Takže až budete procházet jednotlivými místnostmi, zamyslete se. Používám vůbec tuhle věc? Dejte sbohem pohledům za zrcadly, serepetičkám ve stole a vytřiďte okopané. Vyřaďte knížky, o kterých jste tvrdili, že se jimi obložíte v důchodovém čase, ale už teď víte, že je číst nebudete. A pak jsou tu každodenní rituály jako zatahování závěsů na noc… Podle Feng Shui mají být záclony zatažené, neboť „rozcapené“ okno do noci věští smůlu. Výběr barev doplňků záleží na vás i ročním období, ale právě teď se blíží to nejkouzelnější, které samo o sobě sluší červené a zlaté, oblíbeným variacím Feng Shui. A teď k soukromí. Ať už máte rádi otevřenost ve vztahu na jakékoliv úrovni, platí, že dveře od toalety a koupelny mají být zavřené. A dobrá zpráva pro dámy… Prkénko od WC by mělo být samozřejmě dole!

OČISTA PRO DOBRÝ SKUTEK

Vyházeli jste tuny oblečení, knih a hraček? Marie Kondo by z vás měla radost. Jak se ale vyrovnat s pocitem, že mrháte prostředky? Starých a nepoužívaných věcí se samozřejmě zbavte, ale šetrnou cestou. Co takhle úklid se vznešeným cílem dobrého skutku? Až budete vyklízet šatní skříně a knihovny, darujte jejich obsah potřebným. Uděláte hezké vánoční gesto a spousta organizací vám poděkuje. Právě teď potřebuje na zimu teplé oblečení nespočet lidí a kdo by si nechtěl krátit chvíle u dobrého čtení.

TOUHA PEČOVAT

Nemůžete si z nějakého důvodu pořídit zvířecího mazlíčka, přesto toužíte pečovat o něco živého, co však zároveň nemluví a nic po vás ustavičně nechce? Pořiďte si pokojovku! Stejně jako domácí mazlíčci vyžadují různě náročnou péči, doporučujeme tedy začít s nějakou odolnější, třeba oblíbenou pileou. Celým jménem Pilea peperomioides - pro její typické lístečky se jí přezdívá palačinková kytka a věřte, že vám zaručeně učaruje. A ještě jedna poznámka: pokud jste po první větě tohoto odstavce pomysleli na adopci kaktusu jakožto nesmrtelné rostliny, ještě to zvažte. Ani kaktus nepřežije všechno, a kdo tvrdí opak, lže.

ČTENÍ I MEZI ŘÁDKY

Chvíle, kdy vstáváte do mlhavé tmy a domů chodíte za šera… ideální doba na snídaně a večeře při svíčkách! To se zavrtáte pod deku a své oči zaboříte do oblíbeného čtiva. Objevte o letošní zimě nové autory a žánry. Nebo jinak – sáhněte po nostalgickém titulu. Vzpomínáte na dětské časy a knížky typu Děti z Bullerbynu, Kája Mařík nebo kdysi dávno nemilovaná díla jako Chrám Matky Boží v Paříži či Mistr a Markétka? Vsaďte se, že je správně oceníte teprve teď, tak proč se do nich nezačíst znova. Teď už budete jejich obsah vnímat zase v dalších souvislostech. Vždyť co je hezčí než připomínky nevinného dětsví, sladkých šestnácti a tiché okamžiky s rodinou, kdy každý třímá svou knížku, za okny sněží a z hrnku voní skořice.

DLOUHÉ ZIMNÍ VEČERY PODLE VÁS

„Ty budeš zpívat? Hm, to si počkám.“ Výborně, tohle dokáže povzbudit, že? Pokud vás od mala zrazovali od něčeho, co jste potají milovali, uběhla už od trapných poznámek pěkná řádka let. Tak co je konečně hodit navždycky za hlavu a naučit se alespoň jednu věc, o které jste snili? Ať už je to zpívání, stojka na hlavě, malování akvarelem nebo fitness postava. Není lepšího času než právě teď během dlouhých zimních večerů. Naplánujte si letošní svátky a dokažte sobě i okolí, že to prostě dokážete. Víte, co se říká: teď nebo nikdy!

JAK SE STAVÍ DOMOV

Dlouho už to slibujete, ale pořád nebyl čas, prostor nebo správná vize? Tak tuhle zimu už se určitě najde vše! Ať už je to pověšení vysněné poličky, namazání vrzajících dveří nebo výroba krmítka pro létající hladové krky za okny. Věřte, že doma tím uděláte radost nejenom sobě.

TVORE, TVOŘ!

Nemusí na vás jít zrovna hnízdící pudy, abyste něco vytvořili vlastníma rukama. Ať už se pustíte do příprav zimních dekorací, svícnu či věnce, ručně pletené šály nebo korálkového náramku, nešlápnete vedle. Ba co víc, když se dílo podaří, můžete jím obdarovat své blízké. Protože, jak už díky Pelíškům dávno víme: „Největší radost udělá takový dárek, který člověk vyrobí sám pro toho druhého.“

VŮNĚ S VAŠÍM CHARAKTEREM

Láká vás osobní parfém, který by se vyjímal na poličce a sálalo z něj vaše nitro? Pak se ozvěte Kateřině Šantroch, ženě, která stojí za novou značkou niche parfémů Scent Roche. Katka je hudebnice, ale posledních pár let věnovala míchání vonných esencí. Jakmile se s ní budete bavit o zamilovaných vůních, poznáte, že ve svém řemesle uplatňuje přímo harmonické smysly, díky nimž dokáže namíchat esence, jaké odrazí váš charakter. Dáváte přednost workshopům, během nichž vás vede lektor a vám se pod rukama plní flakónek s omamnou vůní? Seznamte se s nevšedním kurzem od Perfumed Prague, během něhož na vás dýchne atmosféra Provence. Parfumerie si totiž zakládá na esencích a dováží je přímo z malebného francouzského městečka Grass.

NÁDECH, VÝDECH

Ježí se vám vlasy na hlavě z představy dřepovacích sérií a válejících se činek v obýváku? Věřte, jde to i jinak. Pohyb je pro naše tělo klíčový, ale nemusí nutně stát na výkonech. I pětiminutové protažení se počítá. Sedněte si na podložku, deku nebo přímo na zem a protáhněte krční páteř, šíji, ruce, břicho, nohy. Pozdravte slunce, ale klidně tou línější metodou – vytáhněte se z pasu vzhůru, napněte ruce ke stropu a zhluboka se nadechněte. To je pocit, co!

„SNĚHULÁKU, NO POJĎ SEM“

Moc dobře víme, že posledních pár let nejsou Vánoce jako na obrázcích od Josefa Lady. A bílé závěje aby člověk po horách hledal. Ale pokud nám bude štěstí přát o těch letošních, vyhlaste v rodině akci stavění sněhuláka a rozhodně se neomezujte klasickým tvarem. Vysochejte sněhového psa, kočku nebo klidně mimozemšťana. Jakmile se zpoza okna zadíváte na své dílo, rázem se vrátíte do dětství a vzpomenete na promáchané oteplovačky, rudé tváře a čerň uhlí, kterým děda doladil sněhulácká kukadla.

SEPIŠTE SI SEZNAM PŘÁNÍ

Každé přání začíná vděčností. Řekněte si v duchu, za co jste vděční, a s pokorou vyslovte nová přání. Nebo víte, co? Ideálně si je zapište. Jen pozor na to, jak svá přání formulujete. Nezapomeňte, že přání se opravdu plní. Nejen o Vánocích.

JAZYKOVKA DOMA

Mluvili jste kdysi obstojně německy, ale dnes stěží lovíte z paměti jednotlivá slovíčka? Chtěli jste vždycky zkusit italštinu, protože prostě tak hezky zní? Máte ideální příležitost! Alespoň jednou využijete svůjchytrý telefon k něčemu opravdu pozitivnímu. Zdroje na internetu jsou dnes takřka neomezené a chytrou aplikaci na procvičování si stáhnete za pár minut. Správně, tak jednoduché to je.

Z GENERACE NA GENERACI

Při tvorbě rodokmenu nemusíte jít v minulosti rovnou pět generací zpátky, zkuste dát pro začátek dohromady jména svých nejbližších. Možná vás překvapí, jak dalece si je (i jen z vyprávění rodičů a prarodičů) pamatujete. Až už si nebudete vědět rady, zavolejte jim a zeptejte se. Nejenže vás jistě rádi uslyší, ale třeba se o své rodině dozvíte věci nevídané nebo dávno zapomenuté. „Vyšší dívčí“ je pak přiřadit k jednotlivým členům rodiny správné fotografie. To už bude oříšek. Můžeme vám ale zaručit, že procházení rodinného fotoarchivu je zábava nejen na několik hodin. Je to zážitek napříč generacemi.

ČAJ, PLAMENY A TLUSTÉ FUSEKLE

Nemusíte do srubu, abyste si dali malinový čaj do hrnku po babičce, natáhli vlněné ponožky a hodili nožky hore. Kdo potřebuje atmosféru s plápolajícím ohněm v krbu, ať škrtne sirkou, přidá polínko a kouká do kamen. V případě, že vám jaksi chybí domácí krb, oblékněte svrchník a vyjděte s čajem ven. Poproste svého milého, aby naštípal dříví, a udělejte si ohýnek v přírodě. Není nad to usrkávat horké doušky a dívat se do praskajícího ohně, ze kterého létají třpytivé jiskry.

JEDNO OSOBNÍ DOSTAVENÍČKO

Nemusíte tomu říkat meditace, ani si kroutit nohy v tureckém sedu a spojovat palce s ukazováčky. Bohatě postačí, když si v klidu a tichu sednete s hrnkem čaje nebo sklenkou vína, zachumláte se do deky a při světle svíčky nebo plápolajícího krbu na chvíli pobudete sami se sebou. Můžete bilancovat, můžete děkovat, anebo jen pokorně plánovat. Trávit kvalitní čas sám se sebou je umění a je třeba to pravidelně trénovat.