Souboj bramborových salátů

22. prosince 2020 | tipy

„Cože?! Vy dáváte do bramborového salátu mrkev?“ „No a co bys tam chtěl dávat? Snad ne salám!“ Komu se nepoštěstilo najít si partnera, jehož rodina připravuje bramborový salát stejný nebo alespoň hodně blízký tomu, na jaký byl sám z domu zvyklý, má jistě podobný rozhovor za sebou. Často jen stačí „kulturní šok“ v restauraci, kde vám naservírují bramborový salát jiného složení, než s jakým se kamarádí vaše chuťové pohárky. Tak tedy, pojďme si to říct narovinu: ptáte-li se, která z nejméně desítek variací kolujících po naší zemi je ta správná, pak odpověď je nasnadě – je to ta, která chutná po Vánocích vašeho dětství, nebo jednoduše ta, kterou jste si oblíbili. Jediný správný bramborový salát prostě neexistuje. V redakci Quartieru jsme pro vás vyzkoušeli dva recepty, které reprezentují nejčastější kombinace surovin. Nechytejte se, prosím, za hlavu, když vám v nich bude něco chybět nebo přebývat – ať už si kterýkoliv z receptů upravíte podle chuti, ten váš bramborový salát bude jistě hvězdou letošních Vánoc. Protože bramborový salát i Vánoce jsou nejlepší takové, jaké je máme rádi!

BRAMBOROVÝ SALÁT S MRKVÍ A CELEREM

1 kg salátových brambor
1 sklenička (cca 250 g) nakládané zeleniny – např. Kunovjanka – nebo stejné množství vařené kořenové zeleniny
1 bílá cibule
dvě okurky
hrst nasekané petrželky
50 g sterilovaného hrášku
5 lžic majonézy
sůl, pepř, lžíce hořčice

BRAMBOROVÝ SALÁT SE ŠUNKOVÝM SALÁMEM

1 kg salátových brambor
2 vejce uvařená natvrdo
200 g šunkového salámu vcelku (může být i zauzený)
3 kyselé okurky
1 červená cibule
100 g rozpuštěného másla
šťáva z ½ citronu
sůl, pepř

 

Po Evropě se salátem

Žil byl v carském Rusku poloviny 19. století belgický šéfkuchař Lucien Olivier, který tehdejší vybranou společnost hostil v luxusní moskevské restauraci Hermitage. Bohatí Rusové se k jeho prostřeným stolům sjížděli za vybranými specialitami včetně slavného bramborového salátu, do kterého přidával tu křepelky, jindy uzený jazyk, nebo třeba kaviár. Po Olivierově smrti s sebou jeho rodina z Ruska vzala i recept na proslavený salát, který díky tomu později pronikl do různých evropských kuchyní. V různých obměnách, bez drahých, speciálních surovin.

Když zapátráte po historii českého bramborového salátu, bude se vám jedna informace opakovat: že se totiž nápadně podobá salátu šéfkuchaře Oliviera: na kostičky pokrájené brambory se v něm potkávají s mrkví, hráškem, cibulí, strouhanými vařenými vejci a sladkokyselými okurkami, nechybí ani nakrájený kyselý sleď. Celý salát se dochucuje hořčicí, solí a mletým pepřem. Nejlepší je, jak jinak, až druhý den.

Nejblíže máme co do kulinářských dějin k Rakušanům. Jejich bramborový salát má sice také více variant, ale v zásadě je vždy lehčí než ten náš. Pojďme se přidržet menu epesního vídeňského podniku Plachutta, který na plátky nakrájené brambory zahrnuje teplou zálivkou z hovězího vývaru, oleje, octa Hesperiden, cibulky, soli a pepře. Zdá se vám to málo nebo divné? Naopak, je to tak akorát a vynikající! Další krajové varianty přidávají do zálivky třeba ještě med či hořčici.

V německé variantě salátu si na plátky pokrájené brambory zase rozumí s kolečky sladkokyselé okurky, půlkolečky červené cibule a zálivkou z láku od okurek a oleje, ochucenou cukrem a pepřem. Na rozdíl od vídeňské varianty rakouského salátu se ten německý podává vychlazený.

Bramborový salát ale pronikl i na jih starého kontinentu. Tak třeba ve Španělsku v něm kromě brambor, vajec a cibule najdete rajčata, papriky, olivy a kousky tuňáka. Jen v detailech se liší bramborový salát, který připravují v Itálii.