Jak na Nový rok, tak po celý rok

24. prosince 2020 | stories

Skončím, začnu, musím, nesmím, už nikdy, už navždy… Také jste se někdy pokoušeli dělat něco od Nového roku jinak? Ano? Pokud se vám to podařilo – blahopřejeme! Pokud ne – nezoufejte, nejste v tom sami, většina lidí, kteří se pouštějí do novoročních předsevzetí, prý ve svém úsilí neuspěje. A proto pro vás máme pro nový rok 2021 desatero tipů na novoroční předsevzetí, inspirovaných vším, co v našich životech změnil rok 2020. Dobrá zpráva je, že jsou tak snadné, abyste je zvládli levou zadní!

Budu dělat něco pro zdraví

Hlavně to zdraví! Tohle přání budeme letos o vánočně-novoročním čase slýchat dozajista častěji než v jiných letech. A téměř jistě ho většina z nás letos poprvé řádně docení. Zkušenost, kterou jsme společně udělali v končícím roce, pro to jednoznačně mluví. A tak – pojďme naproti vlastnímu zdraví! Ne že by byly všemocné, ale tady je pár dobrých rad. Spěte alespoň sedm, lépe osm hodin. Den začínejte nalačno sklenicí vlažné vody s pár kapkami citronu. Věnujte ráno pár minut cvičení – třeba s mobilní aplikací 7 Minute Workout je to hračka. Nepřejídejte se. Pijte alespoň 2,5 litru tekutin denně – nezapomínejte na minerálky, čaj, ovocné a zeleninové šťávy, ale i vývary. Že to není žádná věda? Nic převratného? Víme. Tím spíš to zvládne skutečně každý!

Podpořím místní podnikatele

Nakupovat ovoce a zeleninu a třeba i mléko či jogurty od místního farmáře už není nic neobvyklého. Ale menších i větších podnikatelů je ve vašem okolí mnohem víc. A právě teď, po roce, kdy měli řadu měsíců ve výloze nedobrovolně cedulku Zavřeno, vás potřebují víc než dřív. Pojďme u nich utrácet víc než u velkých řetězců a značek. Místní kavárna? Místní značka módy? Místní pivovar? Vše místní je trefa do černého! Pokud váháte, kde začít, doporučujeme jako užitečný rozcestník třeba web www.hradecsipomaha.cz – najdete tam kolem stovky zdejších živnostníků, kteří vás určitě budou vítat s otevřenou náručí. Spoustu z nich můžete podpořit i nákupem voucheru na služby nebo předplatným jejich služeb.

Zkusím sám něco pěstovat

Let it grow! Tedy – nechte to vyrůst! Snadnější než jít pro rajčata do obchodu je skočit pro ně na zahrádku. Teď v zimě je ideální čas na plánování, co na jaře kam zasadíte na zahradě nebo aspoň v truhlících na balkóně. Šlágrem posledních let je vlastní česnek – vyhraďte si záhonek na zahradě, vyberte ideální odrůdu a hurá do toho: česnek je sice nejlépe sázet na podzim, ale řadě odrůd se dobře daří i při jarní výsadbě. Sklízet pak budete přibližně v srpnu. Zahrádkářské minimum, které hravě zvládnete na balkóně a v nejhorším případě třeba i jen na kuchyňské lince, jsou bylinky všeho druhu. Fantazii se meze nekladou – vsaďte na klasiku v podobě petrželky, bazalky či oregana, ale nebojte se ani méně obvyklých rostlin. Estragon, koriandr či stévie se těší na seznámení!

Pomůžu potřebným

Pomoc všeho druhu vládla uplynulému roku. Ovšem pomáhat bude in i po celý rok 2021. Pokud jste nestihli být Ježíškovým vnoučetem, nic není ztraceno! V domovech seniorů uvítají pomoc všeho druhu určitě i jindy než jen před Vánoci. Slyšeli jste třeba o dobrovolnících, kteří chodí seniorům číst nebo si s nimi třeba prostě jen povídat? To byste určitě zvládli. Stejně tak, když se rozhlédnete, najdete ve svém okolí děti samoživitelů či méně majetných rodin, kde by váš starší počítač ještě dobře posloužil – to není jen o online výuce. Svou pomocí nebo darem můžete určitě podpořit celonárodní sbírky a organizace, ale i tady u nás v regionu najdete řadu neziskovek, které konají dobro všude, kam se podíváte.

Budu mít čas sám na sebe

Mít čas sám na sebe, sám pro sebe – ale co to vlastně znamená? Čas, který vám nikdo nevezme, může mít (a má) tisíc podob. Co třeba jít si koupit něco jen tak pro radost a pak se z toho radovat? Dobře! Pořídit si čtenářskou průkazku do knihovny? Ještě lépe! Strávit celý den nicneděláním v pyžamu? Skvěle! Podniknout neplánovaný výlet do Prahy s procházkou z Václaváku až na Pražský hrad? Výborně! Nebudeme za vás vymýšlet, co vše může naplnit čas, který bude jen váš. Určitě pár tipů máte sami, najdete je uložené ve své mysli… možná někde hodně hluboko a toužíte po tom dlouho, možná to máte hned navrchu a napadlo vás to teprve včera. V každém případě si pamatujte, že čas, který strávíte sami se sebou, je jedním z nejdůležitějších!

Zdokonalím se v technologiích

Pokud jediný zoom, který znáte, se nachází na vašem fotoaparátu, pokud lepicí páska přes webkameru na vašem počítači je k němu už ta léta úplně přirostlá a pokud neznáte rozdíl mezi Facebookem a Facetimem, pak možná máte problém. Přinejmenším to znamená, že vás na jaře i na podzim minul boom kontaktu na dálku prostřednictvím technologií, a to ať už kvůli práci nebo jen za účelem obyčejného mezilidského sdílení. Ačkoliv zrovna to samozřejmě žádná technika nenahradí, No jistěže, chytrý telefon je někdy chytrý až moc a volání nabízí už jen jako víceméně doplňkovou funkci, ale pojďme si z něj vzít to lepší. Zavolejte někomu, kdo žije daleko a jen tak ho neuvidíte – a zkuste si rovnou střihnout videohovor. Uvidíte, jakou budete mít oba radost!

Každý den budu mít důvod k radosti

Kdy jste si naposledy přečetli oblíbenou básničku, poslechli zamilovaný song, prolistovali rodinné album, vyrazili na bezcílnou procházku městem nebo ochutnali novou příchuť latté v oblíbené kavárně? Že ani nevíte? Rádi věříme. V každodenním shonu je snadné zapomenout, že existuje cosi jako radost ze života a ta že se skládá převážně z maličkostí, dobrou náladou počínaje a drobnými radostmi všedního dne konče. Zkuste proto právě tímhle předsevzetím začít. Může vám denně zabrat pět minut, ale i půl dne – to už záleží jen na vás. Doporučujeme začít s menšími věcmi, po těch větších už začnete toužit sami. Když svůj malý rituál zařadíte do každodenního programu, garantujeme vám do týdne zlepšení nálady

Zútulním svůj domov

Také jste letos strávili doma víc času, než jindy? Chápeme a sdílíme, v tom jsme všichni společně. Vůbec bychom se proto nedivili, kdybyste si při té příležitosti všimli nedovírajících dveří, chybějící poličky, nevyužitého koutu nebo okna čekajícího na svůj závěs. Nemusel se z vás při jarním či podzimním nedobrovolném pobytu doma stát zrovna kutil Tim, který opraví, na co přijde a vyrovná všechny údržbářské deficity. Stačí, že se vám v hlavě začaly rodit nápady… jaké polštářky by se hodily na gauč. Že tahle zeď si říká o stylově zarámovaný akvarelový obraz. Kolik různých barev květináčů byste napočítali a že by možná bylo fajn, kdyby spíš byly stejné nebo alespoň ladily. Prostě a jasně – zkuste i v novém roce mít na paměti, že to, jaký je náš domov, má velký vliv na to, jací jsme. o sto procent!

Začnu dělat něco pro životní prostředí

Možná jste mezi smrští negativních covidových zpráv zaznamenali těch nemnoho pozitivních, týkajících se životního prostředí. Tak třeba se na celé planetě významně snížilo znečištění ovzduší – jen nad Čínou o celých 25 %! V Benátkách se jindy kalné vody zdejších kanálů proměnily v čisté, objevily se v nich ryby a labutě. A u Sardinie byli po letech viděni delfíni. Že je to jen dočasné zlepšení? Nejspíš ano. Ale když změna chování tolika lidí na Zemi dokázala tak velké věci, dokáže změna chování jednotlivců alespoň malé věci. Ale ty se také počítají! Zachytáváte na zahradě dešťovou vodu? Můžete jí tak získat desítky kubíků ročně! Máte kompost? Z kuchyňského odpadu vznikne cenné hnojivo na zahradu! A co takhle nahradit při praní aviváž pár kapkami přírodního vonného olejíčku? Jde to doslova na každém kroku!

Půjdu na to… hlouběji

Často se dnes skloňuje, že pandemická situace se vším tím, co nám dočasně vzala, nám možná přinejmenším trochu pootevřela oči a změnila naše někdy povrchní vidění věcí na přece jen trochu hlubší. Uvědomili jsme si, že přát si „hodně zdraví“ není jen tisíckrát vyřčená fráze, ale často opravdu to nejlepší možné přání. Zjistili jsme, že být s někým pár hodin denně není to samé, jako být s ním bez přestání několik týdnů a měsíců. A stejně tak že nám dost možná najednou schází někdo, s kým jsme se vídali právě jen těch několik hodin denně. Že možnost kdykoliv se zvednout a vyrazit do jiného města nebo země nemusí být zase tak samozřejmá. Stejně jako oběd v restauraci, nákup v obchodě, ale i obyčejný pozdrav podáním ruky či objetím. Dejme si předsevzetí, že o důležitých věcech budeme uvažovat hlouběji.