Přepněte jinam!

30. prosince 2020 | tipy

Televizním Vánocům vládnou pohádky a filmy se sváteční atmosférou. Je to tak trochu cesta do dětství, trochu do idylické vánoční atmosféry a trochu do světa, jaký bychom ho rádi měli. Ale co si pustit na Nový rok a vůbec v prvních dnech s novým letopočtem? Doporučujeme filmy, které vás v tom nejlepším slova smyslu nakopnou! Nechte se inspirovat velkými i malými příběhy, které mají jedno společné - ukazují, že nikdy není pozdě začít se na sebe i na svět dívat jinýma očima. Prostě a jednoduše - zapomeňte na starý rok, přepněte jinam a vzhůru do nového roku k novým začátkům!

Forrest Gump

Třicet let americké poválečné historie v jednom filmu. Jeden obyčejný život na pozadí velkých dějin ve 142 minutách. Snad každý z nás má v sobě kousek slavného antihrdiny, geniálně ztělesněného Tomem Hanksem - jen si to možná někdy nechceme přiznat. Není to totiž mnohdy nic k chlubení být člověkem, kolem kterého šly dějiny, a on si to ani neuvědomil. Což však neznamená, že toho někdy (spíš omylem) nevyužil. Ale nikdy nezapomněl to hlavní - když bude zle, je potřeba utíkat!

Králova řeč

Jeden z nejvíc fascinujících příběhů britské (a možná i světové) historie, které kdy byly zfilmovány. Jak mnoho může znamenat nepatrný handicap a jak moc zmůže, když se s ním člověk dokáže poprat a zahodit obavy? Nezvykle silný příběh z anglického královského dvora popisuje cestu následníka trůnu, pozdějšího krále Jiřího VI., do čela nejslavnější světové monarchie. Strhující herecký koncert Colina Firtha a Geoffreyho Rushe, gradující v kulisách počátku druhé světové války.

Nedotknutelní

Stěží byste hledali méně pravděpodobné spojení než stárnoucího bohatého muže upoutaného na kolečkové křeslo a polepšeného afroamerického kriminálníka, který se o něj má starat. Sázka na protiklady vyšla - Francois Cluzet a Omar Sy se před vašima očima stávají aktéry absurdního příběhu o tom, že váš život nekončí v okamžiku, kdy to tak připadá ostatním, a že dokud jsou na světě radosti, které lze objevovat, stojí za to žít - všem, od prvního do posledního.

Yes Man

Ne, ne, ne! Anebo… ano? Ano! Takový oblouk opíše v jedné ze svých typicky bláznivých komedií fenomenální Jim Carrey, aby dokázal, že ať se stane cokoliv, o našem životě není rozhodnuto. Možná se na něj jen špatně díváme. Říkali jste doteď na všechny otázky „ne“? Co takhle zkusit na všechny odpovídat „ano“? Třeba na nabídku kurzu korejštiny. Nebo na letenky kamkoliv. A hlavně - na možnost získat dívku svých snů (zvlášť, když ji hraje Zooey Deschanel). Příliv smíchu, kapka dojetí - to musíte vidět!

Můj život v ruinách

Když trávíte hodně času mezi řeckými ruinami, třicítku jste nechali dávno za sebou a ve vašem životě se toho moc zajímavého neděje, dost možná propadnete dojmu, že se i z vás stává jedna výstavní ruina. Ale i kdyby to byla pravda, každá řecká ruina je ve skutečnosti skrytým skvostem, čekajícím na svého objevitele. Tak jako ve filmu s Niou Vardalos v hlavní roli - ano, je to ta, co znáte z Mojí tlusté řecké svatby. Tak vzhůru pod řecké slunce!

Dobrý ročník

Smíchejte jednoho životem znuděného arogantního chlapíka, okouzlující Francouzku v nejlepších letech, prosluněné vinice v Provence, náladově omšelý dům… Co dostanete? Skleničku skutečně Dobrého ročníku! Nestárnoucí romantická komedie podle románu Petera Mayla o novém začátku, lásce pod hladinou sklenky a rodině, která je ve skutečnosti víc, než si někdy můžete myslet. V hlavních rolích Russell Crowe, Marion Cotillard a víno!

Na hromnice o den více

Jedním z nejhorších snů je, že zažíváte něco šíleného pořád dokola. Právě to se stane televiznímu hlasateli Philu Connorsovi v klasické komedii - na svátek Hromnic, 2. února, se stane vězněm městečka Punxsutawney v Pensylvánii. A prožívá ten den znovu. A znovu. A mnohokrát… Ikonicky snobský Bill Murray, půvabně mladičká Andie McDowell a svišť Phil v komedii o jednom velmi, velmi dlouhém dni, ze kterého vede cesta jen přes most jménem Láska.

Deník Bridget Jones

To máte tak: tak dlouho jste sama, až si nakonec nemůžete vybrat. Navíc mezi slušňákem a sprosťákem. Co na to vaši kamarádi? A vaše máma? Příběh o londýnské třicátnici se právem stal filmovým hitem, který překonal původní stigma generační výpovědi. Užijete si nejen Renée Zellweger a břitký humor, ale i skvělou muziku. Film se dočkal dvou neméně úspěšných pokračování, která dávají odpověď na otázku, v čí náruči Bridget najde štěstí a kolik jich doma nakonec bude.

Horší než smrt

A stejně si jednou pro nás všechny přijde! Když v jedné britské famílii náhle zemře hlava rodiny, pořádají pozůstalí důstojné rozloučení. Nebo to tak aspoň zpočátku vypadá, než dojde k záměně umrlců, nechtěnému podání halucinogenů a jednomu skandálnímu odhalení. Milujete-li typický britský humor, doporučujeme všemi deseti. Pokud ne, tak všemi devíti. Koneckonců, nikd není na škodu vědět, co všechno se tak může na rodinném pohřbu po…kazit.

Snídaně u Tiffanyho

Znáte Holly? Přece tu drobnou okatou dívku s trochu bláznivým renomé, emancipovaným názorem na svět, navíc vždy perfektně sladěnou a s úsměvem na rtech! Kdo by taky neznal asi nejikoničtější roli a snímek Audrey Hepburn, ve kterém poprvé zazněla oscarová píseň Moon river. Přestože v roce 2021 oslaví už 60 let od svého uvedení, nestárne ani náhodou. Užijte si zas a znovu okouzlující Audrey a pompézní New York na prahu 60. let.

Million Dollar Baby

Stárnoucí trenér boxu Clint Eastwood, který se roky pokouší usmířit s dcerou, a odhodlaná Hillary Swank v roli servírky, která zoufale touží po úspěchu v ringu a jen hledá někoho, kdo by jí konečně věřil. A taky že najde. Strhující herecké výkony doplněné Morganem Freemanem ve vedlejší roli a všudypřítomné krev, pot a slzy právem vynesly tvůrcům filmu v roce 2004 nespočet ocenění - mimo jiné čtyři Oscary a dva Zlaté glóby.

Bohemian Rhapsody

Nejočekávanější snímek poslední dekády se dávno zapsal nejen do srdcí skalních fanoušků kapely Queen, ale také pravých filmových labužníků. Životopisný megafilm oslavující legendární britský band v čele s geniálním performerem Freddiem Mercurym předkládá strhující show plnou nemilosrdných životních zvratů, okamžiků opojné slávy i drsných pádů na samé dno. To vše v doprovodu nesmrtelných hitů, které dodnes válcují hudební žebříčky.

Pýcha a předsudek

Klasika všech klasik na stříbrném plátně. Pýcha a předsudek z pera Jane Austen vás na chvíli přenese do konzervativní Anglie 18. století, kdy jediným úkolem ženy bylo dobře se vdát. Prožijte nesmrtelný příběh osudů pěti sester Bennetových a tajemného pana Darcyho protkaný láskou, zklamáním, nenávistí a intrikami s Keirou Knightley v hlavní roli. Úchvatná výprava, skvělá hudba a nádherné kulisy starého anglického sídla budiž příjemným diváckým bonusem.

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona

On mládne, ona stárne, přičemž se potkávají někde uprostřed… Velkolepý snímek s Bradem Pittem a Cate Blanchett vznikl v roce 2008 na motivy stejnojmenné povídky F. Scotta Fitzgeralda. Vypráví příběh padesátníka, jehož život se z nějakého nevysvětlitelného důvodu odvíjí pozpátku. Režie se ujal hvězdný David Fincher, a přestože film atakuje hranici tří hodin, rozhodně stojí za to.

Trosečník

Co se stane vysoce postavenému inženýrovi dopravní společnosti, jehož let havaruje a jako jediný přeživší se ocitne na pustém ostrově? Zblázní se? Trochu. Přizpůsobí se? To si pište. Dostane se zpátky do civilizace? Na to se podívejte. I když už jste fascinující příběh Chucka Nolanda v podání Toma Hankse pravděpodobně několikrát viděli, věřte, že letos vás chytne víc než kdy dřív. Jak jsme se v posledních měsících přesvědčili, jeden někdy neví dne ani hodiny. Ale stejně jako v případě hlavního hrdiny, je i v tom našem hlavní to nevzdat!