Na prvního máje…

5. května 2017

Jak praví stará lidová moudrost, dívka na prvního máje nepolíbená do roka uschne. Český svátek všech zamilovaných, podle průzkumů mnohem oblíbenější než Valentýn, připadá letos na pondělí. Využijte tento sváteční den a polibkem pod rozkvetlým stromem zajistěte své drahé polovičce zdraví a krásu po celý rok.

Na prvního máje…

Doby, kdy se pod kvetoucí třešní mohly líbat jen páry, které měly před svatbou, jsou naštěstí dávno pryč, a tak se tento zvyk pro pány stal tak trochu povinností – ovšem nanejvýš milou. Navíc nejsou to jen dámy, které z této tradice profitují. Američtí vědci v jednom ze svých průzkumů před pár lety zjistili, že muži líbající své partnerky před odchodem do práce vydělávají více peněz než jejich kolegové, kteří se nelíbají. Navíc prý žijí v průměru až o pět let déle.

Fakta o líbání

  • Vědě, zabývající se líbáním, se říká filematologie.
  • Každý z nás stráví vyměňováním polibků průměrně dva týdny života.
  • Průměrná Evropanka políbí před svatbou 29 různých mužů.
  • Při jednom polibku si lidé vymění na 278 různých bakterií.
  • Až 37 procent můžu se líbá s otevřenýma očima, kdežto takřka 95 procent žen oči zavírá.

Příznivé účinky polibků na naše zdraví však odborníci potvrdili už dávno. Kromě toho, že pravidelné líbání posiluje imunitu, snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a zlepšuje náladu, také pomáhá chránit zuby před vznikem kazu a podle některých zmírňuje i negativní projevy alergií. S tímto poměrně neobvyklým závěrem přišel jeden japonský vědec, který naordinoval dvojicím trpícím sennou rýmou třicet minut hubičkování a posléze se nestačil divit. Oběma přestalo jako zázrakem téci z nosu. Polibky prý podle všeho navíc působí i jako více či méně spolehlivá analgetika. Sliny, které se ve zvýšené míře tvoří, totiž obsahují substance urychlující hojení otevřených ran a stejně tak by měly pomoci i od bolesti hlavy. Ať je to jakkoli, za vyzkoušení to určitě stojí!

Tradiční tvrzení, že polibek v máji zajistí ženě krásu, také není daleko od pravdy. Pořádná „líbačka“ totiž odbourává stres a omezuje tak vznik nebezpečných volných radikálů, posilují se při ní také svaly obličeje, čímž lze bojovat proti vráskám a dalším projevům stárnutí kůže. S krásou a líbáním se pojí ještě jeden příjemný fakt – hubne se při něm. Samozřejmě nijak výrazně, minutovým hubičkováním spálíte přibližně dvě kilokalorie. Takže pokud jste například snědli jeden banán, museli byste pod třešní vzájemnými polibky strávit nejmíň hodinu.

A ještě jeden bonus na závěr – líbání prokazatelně zvyšuje mozkovou aktivitu, protože se nám při něm automaticky zrychlí dech a mozek se tak mnohonásobně víc okysličuje. Jestli jste se tedy v práci zasekli nad projektem a zkrátka vám to „nemyslí“, víte, co máte dělat.