K rybníku, nebo k moři?

20. června 2017

Když v létě ležíte se zavřenýma očima na pláží a od spánku vás dělí jen šplouchání vln, můžete zrovna být na Mácháči stejně jako na Korfu. Někdo stihne za jeden rok oboje. Někdo se nikdy v létě nepodívá k moři, jiný k rybníku. A co vy? Do jakých vln skočíte letos? Pokud ještě nevíte, zkusíme vám pomoct s výběrem našimi domácími i zahraničními tipy.

K rybníku, nebo k moři?

Máchovo jezero

Kdyby vám někdo poradil, ať v létě vyrazíte k Velkému rybníku, asi byste moc nechápali, kam že to máte jet. Málokdo totiž ví, že právě tak se Máchovo jezero ještě před necelými šedesáti lety jmenovalo – a ano, že je to opravdu „jen“ rybník. Samotný Karel Hynek Mácha navštívil jezero (nebo rybník?) u městečka Doksy celkem šestkrát. Zdejší krajina mu natolik učarovala, že právě sem situoval básnickou skladbu, která ho proslavila nejvíc. Co u Máchova jezera zažijete? Najdete tu ubytování v kempech i v hotelu, ujít si nesmíte nechat lodní projížďky nebo širokou paletu vodních sportů, svůj vyhlášený ráj tu mají i rybáři. A když prší, můžete vyrazit třeba do zdejšího Muzea Čtyřlístku. Právě Doksy byly totiž předobrazem legendárních Třeskoprsk a rybník Blaťák je ve skutečnosti právě Máchovo jezero. Tip na nejromantičtější zážitek z dovolené u Mácháče: v podvečer přiviňte na břehu svou milou či svého milého a zasněně recitujte: „Jezero hladké v křovích stinných zvučelo temně tajný bol, břeh je objímal kol a kol…“

HODNOCENÍ QUARTIERU: Pohodová rodinná dovolená


Nové Mlýny

Léto, Morava, voda…a samozřejmě – víno! Jestli vás taková představa slunečných prázdninových dnů láká, není lepší volba než Nové Mlýny. Za vznikem tohoto vodního díla je smutná historie: při jejím vzniku byly zatopeny cenné lužní lesy i obec Mušov, z níž zůstal jen kostel, který z ostrůvku shlíží na vodní hladinu dodnes. Současnost je však mnohem veselejší. Pod Pálavskými vrchy kypí život plný radosti, vína a pohody. Dovolená u Nových Mlýnů je zárukou příjemného koupání, ale i inspirací pro výlety. Nejen Pálavské vrchy s unikátními přírodními scenériemi, kterým vévodí zříceniny Dívčího a Kozího hrádku, stojí za vaši pozornost. Pokud se vydáte na jižní Moravu, určitě patříte do velké rodiny milovníků vína. Okolí Nových Mlýnů si vás pak doslova podmaní. Už jen názvy okolních obcí – Zaječí, Přítluky, Rakvice, Hustopeče, Němčičky, Velké Pavlovice, Šakvice – to je jako byste četli z etiket ve vinotéce. Tajným tipem redakce Quartieru je vinařská vesnička Pavlov na samém úpatí Pálavy. Až pozvednete sklenku v některém ze zdejších sklípků, připijte na zdraví vinařů.

HODNOCENÍ QUARTIERU: Dovolená se sklenkou vína


Rybník Svět

Kde strávíte dovolenou u vody a zároveň stihnete cestu kolem světa? Když se spokojíte se světem s velkým S, pak se vydejte do jižních Čech. Nedaleko Třeboně najdete rybník Svět, který založil v 17. století Jakub Krčín. Kolem rybníka vede 14 kilometrů dlouhá naučná stezka Cesta kolem Světa, která vás seznámí s historií rybníka i rybníkářstvím. Dnes je Svět využíván nejen pro chov ryb, ale také pro vodní sporty a rekreaci. Oblíbené je hlavně menší koupaliště Ostende s příjemnou hospůdkou a zázemím pro sport. Svět není tím jediným, co by vás v jižních Čechách mělo zajímat. Pokud se na dovolenou ke Světu vydáte, máte jedinečnou možnost podniknout řadu výletu po idylických jižních Čechách: do malebného Jindřichova Hradce, do hvozdů Šumavy, do ulic atmosférického Českého Krumlova. Anebo můžete prostě jen tak lelkovat na hrázi Světa, dokud vás to neomrzí. Vzpomeňte si na rybník Svět, až budete na Vánoce stát frontu na Třeboňského kapra… Dost možná ho rybáři vylovili právě z rybníka Svět.

HODNOCENÍ QUARTIERU: Dovolená v jihočeské idylce


Říční lázně Senohraby

„Tento způsob léta zdá se mi býti…“ Zbytek si doplníte jistě sami. Jako ze slavného filmu Rozmarné léto vypadají unikátně obnovené říční lázně Senohraby. Strávit dovolenou právě tady je výzva pro všechny, kterým učarovala idylická doba první poloviny dvacátého století. Zdejší říční lázně vznikly na soutoku Mnichovky a Sázavy už v roce 1906, ale po letech úpadku byly obnoveny až téměř sto let po svém vzniku. Dnes je jejich návštěva skutečnou cestou proti proudu času a šancí zkusit si wellness, jak ho znali naši pra-prarodiče. Nechybí tu přívoz, geniálně obyčejná a přitom dokonalá zahrádka s občerstvením, barevně natřené převlékací kabiny z dřevěných prken a z dálky slyšitelné funění Posázavského pacifiku. Pokud vám bude zřícenina hradu Zlenice, která se tyčí nad vámi, nějak povědomá, máte pravdu – znáte ji z obrázků Josefa Lady, který prožil dětství v nedalekých Hrusicích a rodnou krajinu zvěčnil ve svém díle. Prostě a jednoduše – užít si léto ve středních Čechách můžete, ať už bude rozmarné, nebo slunečné.

HODNOCENÍ QUARTIERU: Dovolená pro milovníky první republiky


Koupaliště Dachova

Koupat se s čolkem horským? Brrrr! Na druhou stranu výskyt tohoto živočicha je znakem mimořádně čisté vody, jaká je třeba na koupališti u vísky Dachovy nedaleko Hořic. Nejméně polovinu kouzla zdejšího koupaliště a slunečních lázní tvoří stavba dřevěných převlékacích kabinek natřených jasnými barvami, která je jako vystřižená z třicátých let. Dno pod vodou tvoří pískovcové kvádry, uprostřed vodní plochy se vyjímá dřevěný ostrůvek a na březích najdeme písečné i travnaté pláže. Bydlet zde můžete v chatkách, stejně jako ve vlastním stanu. Na pláži si zahrajete pétanque, volejbal, plážový volejbal nebo stolní tenis, do vody se dostanete i po toboganu nebo z dvoumetrového skokánku. Často se říká, že koupaliště Dachova je v dnešní době protivahou aquaparků se záplavou atrakcí, trendy občerstvením a technickými dokonalostmi. A skutečně. Sevřené v zeleni a oproštěné od téměř všech výdobytků posledních sta let působí areál koupaliště jako přízračné zjevení, jako to pravé pro skutečné romantiky.

HODNOCENÍ QUARTIERU: Romantická dovolená


Neziderské jezero

Pokud si od dovolené u vody slibujete víc než jen lelkování na pláži, vydejte se do rakouské spolkové země Burgenland. Ta je nejen vyhlášeným rájem milovníků gastronomie a zdejších vynikajících vín, ale v neposlední řadě zde najdete Neziderské jezero, největší stepní jezero ve střední Evropě. Zdejší krajina nápadně připomíná africkou step nejen vzhledem, ale i výskytem zvířat. Více než 300 různých druhů ptáků tu v rákosí hnízdí a vyvádí svá mláďata – od hrdého orla až k malinkému budníčkovi menšímu. Kdo nemá náladu na pozorování ptactva ve zdejším národním parku, ocení místní cyklistický ráj: 130 kilometrů dlouhou trasu kolem jezera, která částečně vede i po maďarském území. Protože na dovolené není kam spěchat, seskočte ze sedla a než budete pokračovat dál, užijte si městečka kolem jezera. Podersdorf s větrným mlýnek a majákem, Eisenstadt se zámkem Esterházy, Mörbisch s malebnými uličkami, Rust s rybářským kostelem nebo Purbach s historickou vinařskou čtvrtí. Rakousko skutečně nabízí víc, než bychom mnohdy čekali.

HODNOCENÍ QUARTIERU: Aktivní dovolená


Mostar

Když někde uvidíte fotografii Mostaru, bude na ní nejspíš most, který toto bosenské město proslavil. Podle té fotografie byste si nejspíš představili, že Mostar je o něco větší vesnička, která je výjimečná právě jen tím mostem přes řeku Neretvu. Ale zdání klame. V Mostaru totiž žije víc než sto tisíc obyvatel a most není zdaleka to jediné, co lze vidět v „evropském Jeruzalémě“, jak se městu přezdívá. Světoznámý most vyrostl už v roce 1566 a stál zde až do občanské války, jíž padl za oběť v roce 1993. Na svou obnovu čekal jedenáct let. Pohádkově malebná zákoutí města jsou však už po staletí stejná. Křivolakými uličkami voní silná káva, hlas muezzinů svolává věřící k modlitbě, terasy restaurací jsou plné květin a za dveřmi každého domku se skrývá kus historie. Siluetu města utvářejí kromě mostu i štíhlé věže minaretů, které městu propůjčují skutečně orientální vzhled. V Mostaru vedle sebe dřív žili muslimové a katolíci. Náboženská tolerance je sice už od dob občanské války minulostí, přesto však z kamenných ulic Mostaru dodnes dýchá vzpomínka na časy, kdy ještě stál původní most.

HODNOCENÍ QUARTIERU: Dovolená s nádechem orientu


Jersey

Kde leží kanál La Manche tuší asi každý Evropan. Že se v něm nalézá sedm Normanských ostrovů už však není zdaleka tak známým faktem. Jedním z nich je ostrov Jersey, který je sice ze sedmi ostrovů největší, ale i tak ho napříč přejdete za slabé tři hodiny. Jediným koutem městského rázu je na ostrově přístav St. Helier, který je zároveň hlavním městem ostrova. Dominantou Svatého Heliera je pevnost Alžbětin hrad a architektonickou zvláštností skleněný kostel sv. Matyáše. Ostrov je však známější díky zoologické zahradě, kterou tu založil věhlasný spisovatel Gerald Durell, nebo díky skutečně impozantní záplavě zeleně, v níž ostrov tone. Zejména severozápadní část ostrova vybízí k pěším výletům mezi barevně kvetoucími vřesovišti a nekonečným porostem kapradin. Pokud se vám zdá, že pro samé poznávání by vám na Jersey nezbyl žádný čas na plážové válení, buďte v klidu – jsou tu doslova kilometry liduprázdných písečných pláží bez slunečníků, lehátek či stánků. Chcete rovnou i tip na dárek z dovolené? Jersey je známé chovem perlorodek, takže…

HODNOCENÍ QUARTIERU: Dovolená v pohorkách


Korfu

Smaragdový ostrov, jedno z nejkouzelnějších míst Řecka. Ostrov Korfu je trochu jiný než zbytek Řecka, ale hodně stejný. Vévodí mu Kerkyra, působivé historické město s atmosférou blízkou Římu či Benátkám. Vysoké domy lemující úzké uličky, ale i výstavní náměstí s impozantními stavbami utvářejí jeho kouzlo, které je stejně silné ráno jako večer. Na Korfu však najdete mnohem víc než hlavní město. Rakouská císařovna Sissi milovala ostrov natolik, že si zde nechala postavit zámek Achillion. Když ho navštívíte a rozhlédnete se z terasy v jeho zahradě, pochopíte, proč právě tady Sissi našla klid. Chválit řecké pláže by bylo nošením příslovečných sov do Athén – jsou neobyčejně malebné a většinou tiché. O těch na Korfu to platí dvojnásob. Neopomenutelnou součástí návštěvy Řecka je místní kuchyně, kterou prostě musíte ochutnat – když necháme stranou notoricky známé plody moře, čeká vás zeleninový nákyp musaka, jehněčí kotlety či tzatziki, vše zapíjené legendárním smolným vínem retsina. Už hledáte letenky do Kerkyry? Nedivíme se!

HODNOCENÍ QUARTIERU: Dovolená pro gurmány


Sicílie

Sicílie je ten přibližně trojúhelníkový ostrov, který leží na špičce „italské boty“, jinak Apeninského poloostrova. Žije zde na pět milionů obyvatel, jejichž hlavním městem je Palermo, místo už navždy spojené s legendou sicilské mafie. Pokud milujete rekordy, vyražte na Sicílii, protože právě zde se během jedné dovolené můžete vykoupat hned ve třech mořích – Tyrhénském na severu, Jónském na východě a Středozemním na jihu. Zejména jih omývaný Středozemním mořem je turisty vyhledávaný pro své písčité pláže a průzračně čistou vodu. Na celém ostrově nenarazíte na jinou než vynikající italskou kuchyni a skvostná místní vína. A co tvoří genius loci Sicílie? Kromě mafiánské legendy ještě spousta dalších věcí. Městečka, která připomínají staré romantické filmy, tajuplná Etna, čarokrásné přírodní scenérie, omamná vůně pomerančovníků a citronovníků, ale i hřebeny hor, jejichž vrcholky bývají pokryty sněhem i v horkých letních dnech. Potřebujete vlastně od pohodové dovolené u moře něco víc?

HODNOCENÍ QUARTIERU: Dovolená na pláži