Letem velikonočním světem

3. dubna 2021 | stories

Zatímco na Slovensku nebo v Maďarsku vás o Velikonočním pondělí polijí kolínskou a v Řecku možná schytáte nejeden zásah vajíčkem, ve Skandinávii vám pustí thriller a na Filipínách se rovnou zeptají, zda chcete ukřižovat. Nejspíš se shodneme, že Velikonoce bychom nechtěli trávit jinde než u nás doma, protože jak je vidět, za našimi hranicemi by nás mohlo čekat nejedno překvapení. A nemuselo by být vždycky jen příjemné. Jak vlastně slaví Velikonoce lidé v různých koutech světa? Proč v Čechách velikonoční tradice dnes ve srovnání s Moravou už spíš odbýváme? A jak je to s Velikonočními ostrovy?

Začněme od toho, co Čechy s Moravou o Velikonocích spojuje: nepříliš překvapivě je to obchůzka s pomlázkou, jejímž cílem je vyšlehat dívky všeho věku a odcházet s koledou, tedy výslužkou. Také proto patří v Čechách i na Moravě Velikonoce k jen málo oblíbeným svátkům mezi částí ženské populace. Představa tolika výprasků v jediném dni nemusí být každé koledované po chuti. Jiné si však Velikonoce bez řádného omlazení nedokážou představit. A pak se v ženách vyznejte! Zvyk se liší často i ves od vsi - zatímco někde přísně dodržují tradici, že se koleduje jen dopoledne, jinde se pomlázky třepotají až do večera a výjimkou nejsou ani takové vesnice, kde první koledníci vyrážejí za děvčaty hned po půlnoci. Jak starý je zvyk šlehat pomlázkou o posledním velikonočním dni, se už nejspíš nikdy nedozvíme. Nejstarší známá zmínka o něm pochází ze 14. století, kdy si pražský kazatel Konrád Waldhauser zapsal: „Manželé a milenci šlehají se metlami a tepají rukou v pondělí a úterý velikonoční. Ospalé a lenivé časně z rána v pondělí velikonoční házejí do vody nebo alespoň je polévají…“. Zvyk polévat děvčata o Velikonočním pondělí vodou se oproti vyšlehání pomlázkou v takové míře dodnes nezachoval. Říkalo se tomu někdy „oblévačka“ nebo „šmerkust“ a věřilo se, že „prašivý bude ten, kdo nebyl politý vodou“. Stejně jako v případě pomlázky jde o původně pohanský zvyk, který však byl prý někdy i příhodným trestem pro nepříliš štědré a ochotné dívky a ženy. Ty si však přišly na své hned další den, o takzvaném „odplatném outerý“. Průběh asi netřeba popisovat. Naštěstí neopláceli zdaleka všichni vykoledovaní. Zatímco děvčata byla vyšlehána, aby byla zdravá, pilná a veselá po celý rok, hospodář vyšlehal tradičně i čeládku, aby nebyla líná, a zašel i do chléva, kde vyšlehal krávu, aby se brzy otelila. Ovocné stromy se zase šviháním měly probudit ze zimního spánku k další úrodě. Nu a vdaným ženám se pomlázkou vyháněl zlý jazyk…

A že to vyšlehání někdy musí stát za to - na Moravě dodnes chlapci pletou pro společnou obchůzku i jednu obzvlášť velkou pomlázku, dlouhou obvykle 2 až 3 metry, kterou pak všichni nesou. Nu a nebyla by to jižní Morava, kdyby se o Velikonocích ledaskde zároveň neodehrávaly vinařské výstavy. Dobré víno ostatně k moravským Velikonocím patří, stejně jako domácí slivovice. A jídlo! Vlčnovské vdolečky tu leží vedle dalších zákusků a dortů, obložené chlebíčky se o místo na mísách přetlačují s jednohubkami. Koledník má mnohdy co dělat, aby si neušpinil sváteční kroj. Jinak totiž zdejší chlapci až na výjimky na koledu nevycházejí - v bílé, často vyšívané košili a vestě, soukenných nohavicích a vysokých botách.

Jak jsme na tom ve srovnání s Moravou v Čechách? Smutněji, chtělo by se říct. Ačkoliv české velikonoční tradice byly v minulosti neméně bohaté a výpravné, vzal je čas - stejně jako řadu jiných. České regiony si totiž oproti těm moravským nechaly poválečným mocenským diktátem vzít spolu s vírou i tradice, proto se obojí na Moravě dodnes zachovalo v mnohem větší míře. České Velikonoce se přesto dodnes neobejdou bez obarvených či zdobených vajíček, snítek kočiček ve váze a konečně ani bez pondělní obchůzky. Ta česká však není až na výjimky krojovaná, často je kratší, symboličtější, ovšem podobně jako na Moravě se neobejde bez dobrého pohoštění.

JAK TO MAJÍ JINDE

A jak jsou na tom s velikonočními tradicemi v zahraničí? Podívejme se nejprve k sousedům, jestli náhodou nemají, jak se říká, „trávník zelenější“. V Polsku je největším velikonočním svátkem tzv. Wielkanoc neboli velká noc, která oslavuje Kristovo vzkříšení – naše Velikonoční neděle. Tradičním symbolem je tzv. požehnaný košík, do kterého lidé narovnají kraslice, chleba, koláč, sůl, pepř a bílé klobásky. Vajíčka symbolizují zmrtvýchvstání, nový život. Chléb a sůl mají přinášet pevné zdraví a bohatý život, klobásky zase zajistit dostatek jídla a plodnost žen v rodině. S překypujícím košem vyrazí do kostela a nechají si ho požehnat. Symbolicky tak končí také čtyřicetidenní půst. Ale ani na Velikonoční pondělí není v Polsku o tradice nouze. Chlapci vymrskávají děvčata vrbovou větvičkou, a ta jim na oplátku mohou vyčinit o den později. Starší chlapci také číhají na své vrstevnice a kropí je vodou nebo voňavkou. Traduje se, že dívka politá vědrem vody, skončí do roka pod čepcem.

Pro Němce jsou zase symbolem Velikonoc kraslice. Nejenom, že se předhánějí v tom, kdo vytvoří tu největší, nejkrásnější nebo nejzdobnější, ale pojí se s nimi i řada tradičních sportovních klání. V Německu se tak pravidelně pořádá soutěž v hodu kraslicí do dálky nebo do výšky, koulí se, přenášejí i rozbíjejí. Oblíbená je i tradice velikonočního vajíčka přes střechu domu. Je zvykem, že vajíčko hází pán domu, na opačné straně jej potom chytá vybraný člen rodiny, většinou přímý potomek. Takový hod má dům ochránit před úderem blesku. Přestože jsou nám Němci geograficky velmi blízko, zvyk koledování s pomlázkou ani polévání dívek vodou se u nich neuchytil. V rodinách je naopak oblíbené schovávat vajíčka všeho druhu na zahradě a společně je pak „lovit“.

„Bratři Slováci“ mají jasno – Velikonoce patří mezi jejich absolutně nejoblíbenější svátky, a to ať jsou věřící, nebo ne. Proslulá je jejich „oblievačka“, specialita především východního Slovenska, kdy chlapci chodí od domu k domu a své známé, kamarádky, přítelkyně nebo milenky polévají vodou a kolínskou s bohulibým cílem: aby byly celý rok zdravé a krásné. Mimo to také Slováci tradičně malují a zdobí kraslice, v minulosti sloužila pestrobarevná vajíčka i jako celoroční talisman, který měl zajistit trvalou hojnost.

V Rakousku se zase víc než kde jinde dochovaly řehtačky, hoši s nimi vyráží na koledu po svých sousedech a hlasitě jimi „rachtají“. Mají tak vyhnat ducha zimy. Také se traduje, že sníte-li na Velikonoční neděli vajíčko, které snesla slepice na Zelený čtvrtek, bude vás celý rok provázet štěstí. Stejně jako v Německu si i rakouské děti oblíbily velikonoční „lov vajíček“ v přilehlých zahradách. Jejich modlou je v tomto případě Velikonoční zajíček, který je každý rok nezbedně trousí všude kolem.

A JEŠTĚ O KUS DÁL

Ještě nemáte dost? Zjistili jsme pro vás, jak si užívají svátky jara ještě o kus dál za našimi hranicemi. Tak třeba v Anglii se podobně jako v USA vejce nebarví. A podobně jako v Rakousku nebo Německu jim na Velikonoce nosí zajíček čokoládová vajíčka a tajně je schovává po domě. Děti pak vyrážejí „na lov“ – místy je to velkolepá akce pro celé okolí, sladkými vajíčky se plní hřiště i celé parky. Další britskou specialitou je velikonoční soutěž v pouštění gumových kachniček po řece. Každý účastník si koupí očíslovanou kačku, všechny „závodnice“ se hodí do řeky, a která doplave do cíle první, vítězí. Majitel vítězné kačenky obdrží sladkou odměnu a vybrané peníze putují na charitu. A na závěr ještě zmíníme tradici jménem „Easter Bonnet“. Z historie víme, že jakmile skončilo postní období, dámy se chtěly v kostele blýsknout v nové garderobě, jejíž součástí byl i nový čepec, tedy bonnet. V dnešní době je nošení velikonočních kloboučků tradicí, která se v Británii přenesla spíš do škol, kde se pořádají tzv. Easter bonnet parades, tedy jakési módní přehlídky velikonočních klobouků.

Pro Francouze jsou Velikonoce především čokoláda a vajíčka na mnoho způsobů. V městečku Haux pak mají vůbec nevšední vaječnou tradici. Přímo na náměstí tam připravují obří vaječnou omeletu z 4 500 vajec, která nasytí asi tisícovku obyvatel. Tradice vznikla díky Napoleonovi, který když kdysi městem táhl, nakázal shromáždit všechna místní vejce a usmažit omeletu pro celou armádu.

Na severu Evropy se slaví Velikonoce ve znamení zločinu a proslulých severských detektivek. A můžete si vybrat, jestli je budete číst, sledovat nebo poslouchat. Norové, Švédové i Finové jsou na velikonoční svátky svorně jako na trní. Vydavatelství, rádiové a televizní stanice přicházejí s novými záhadnými vraždami, a dokonce i mlékárny tisknou v limitovaných edicích napínavé příběhy na krabice s mlékem.

Řekové v sobě svou horkou jižanskou krev nezapřou! V den pravoslavných Velikonoc tu v každém domě probíhá vajíčková bitva. Všichni členové rodiny po sobě hází vajíčka s jediným a zjevným cílem: co nejvíc jich o své soupeře rozbít!

Značně mírumilovnější variantu vajíčkové bitvy pořádají v Bulharsku. Rodina se tradičně sejde a vajíčky si mezi sebou ťuká. Nejtvrdší vejce, které vydrží jako poslední vcelku, dostává přízvisko „borec“ a jeho majitele bude celý rok provázet úspěch. Vítězné vejce také rodina schovává a ochraňuje do příštích Velikonoc.

Vlastní velikonoční kratochvíle mají i Rusové. Ti při pravoslavných oslavách Velikonoc barví vajíčka červenou barvou, která symbolizuje Kristovu krev. V kostelech si je pak nechávají požehnat a pojedí je k obědu. Skořápky rozbíjejí zásadně hřebíky, aby si připomněli Ježíšovo utrpení.

A nakonec nelze nezmínit místo, které má nejvýznamnější křesťanské svátky přímo ve svém názvu – Velikonoční ostrovy. Soubor zhruba 15 ostrovů ve východní části Polynésie nese spoustu titulů – v domorodém jazyce se jim v překladu říká „Velká země“ nebo také „Oči, které hledí do nebes“ či „Kraj nebes“. Přízvisko Velikonoční, pod kterým jej zná velká část zeměkoule, získaly v roce 1722 díky nizozemskému mořeplavci Jacobu Roggeveenovi. Poprvé se na nich totiž vylodil o Velikonoční neděli. A to je asi to nejbližší spojení s Velikonocemi, které místní k těmto svátkům poutá. V pravém slova smyslu je tu slaví pouze věřící, v kostele se slouží speciální mše, ale pro většinu lidí je to prostě volný den, který stráví na pláži ideálně s drinkem v ruce. Ale proti gustu žádný dišputát, nebo ne? Krásné Velikonoce, ať je slavíte jakkoli!