Procitněte! Vždyť je jaro!

7. dubna 2021 | tipy

Náruč tulipánů, kvetoucí třešně, protahovačka po ránu, svěží deště. Taky milujete jaro? Pak se pořádně nadechněte a nastartujte, ať vám neutečou okamžiky, kdy ze stromů sněží kvítí a slunce svítí. Jak to ale udělat, když nemáte energii a duchna vám říká pane? Tady pomůžou jen zaručené tipy, jak se probrat ze zimního spánku!

Doba tání, čas vítání

Sněženky zaplavily louky, hřejivé paprsky objímají lány a po ránu slyšíte zpívat kosa… Příroda se probouzí. Ledy roztály a nastává čas dřívějšího svítání. Ale taky doba vítání. Konečně je tady jaro! A to letošní je snad očekávané víc než dřív. Jarní rovnodennost přichází 20. března a co se během ní děje? Noc se zkracuje, světlo kraluje, takže je načase probrat se ze spánku medvědů. Ale žádné rychlé starty. Příroda taky potřebuje čas.

Jarní únava jako pojem

Možná si teď budete ťukat na čelo, ale než to uděláte, pojďte se zamyslet. Jak často dáváte prostor přechodovým rituálům? A nemyslíme svatby a narození. Vnímáte i menší změny? Třeba takové střídání ročních období. V době počítačů asi jen letmo, ale když začnete, přijdete mnoha věcem na kloub.

Stačí si představit vládkyni zimy Moranu - drží v hrsti úzkosti a temnotu. A někdy je tu s námi ještě v březnu, když se do popředí dere i jaro a vy už chcete zažít příval energie, jenže ejhle… Jste unavení. Proč? Souvisí to s přirozeným koloběhem a znovuzrozením. Unavený člověk se ještě nerozloučil se zimou a stále v něm přetrvává její energie.

Pošlete zimu k vodě!

Jaro je nádech, jaro je počátek, jaro je… plné rituálů, které mají očistnou sílu, a než se do nich pustíte, dejte zimě vale! S ní odejde vše staré a příroda i vy se můžete připravit na svěží start. Jak ale vymést zimu z prahu? Ideálně ji vyneste třeba v podobě staré větve, co sloužila jako výzdoba, a vhoďte ji do potoka. Voda pak symbolicky spláchne chlad a s ním odplaví i negativní pocity, které v nás přetrvávají. Jakmile necháte zimu plavat, vyčistěte ještě prostor doma. Stačí zapálit svazek šalvěje či levandule a projít s ním domem, kterým se ponese nejen vůně, ale i nová energie.

„Autíčko musí být čisté.“

Kdo by neznal památnou hlášku Petra Nárožného z filmu Jen ho nechte, ať se bojí. Dámy se jistě vrhnou na své domovy, ale co vaše království na kolech, pánové? Nechtělo by taky hodit do gala? Tak s chutí do toho a vezměte to pěkně od podlahy! Pokud ještě nemáte přezuto, dál to neodkládejte. Vyklepejte koberečky, vysajte drobky a zbytky posypové soli s kamínky. Předoucí vysavač nechte rovnou zapnutý a vrhněte se na sedačky i všechny prostory, kam se během zimy zatoulaly psí pamlsky nebo manželčiny „nezbytnosti“. Na prach bude lepší vzít hadr z nanovláken, uvidíte, jaký je to oproti utěrkám rozdíl. Vyleštěte také okna a na závěr nezapomeňte na vůni do interiéru. Mezi námi, lepší než stromečky jsou designovky, které seženete třeba v obchodě se svíčkami.

Kafe a kočka!

K probuzení patří bezpochyby hrnek kávy. A jestli máme tip na výběrovou a lahodnou? Máme, přímo ze srdce Hradce, z mladé pražírny Chroast. Tady se nastartujete po cestě do práce nebo koupíte zrnka domů a vynikající kávu si vychutnáte i během pomalého sobotního rána. Ať tak či onak, podpoříte skvělý lokální podnik.

Ptáte se, proč je tady proboha ta kočka? Protože patří k pomalému a línému probuzení. Na začátku jara se nevzdávejte teplého pelíšku, ale začněte se pozvolna protahovat už v posteli. Kočka tohle moc dobře ví a na nějaké hrrr akce ji neužije. Když se totiž rozkoukává, udělá kočičí hřbet a pomalu začne den. Kafe a kočka dělají den!

Úklid v ložnici i pozdrav slunci

Zavřete oči a představte si… Ráno ve voňavých peřinách, v okně vlají mušelínové závěsy protkané oblíbenou aviváží a vy jste odpočatí. Tak oči rychle otevřete a pojďte se podívat, jak ložnici vytunit, abyste usnuli dřív, než řeknete jaro, a těšili se na ráno. Atributem kvalitního spánku je vedle skvělé matrace a roštu i voňavé a správné povlečení, proto vsaďte na len. Ve skandinávských zemích je naprostou samozřejmostí a hned uvidíte proč. Jednak krásně voní, ale hlavně pohlcuje pachy, jistí správnou termoregulaci těla a dobře propouští vzduch. Len vás večer ukolébá a ráno pohladí. Mimochodem jde o tradiční materiál, který se používal už před naším letopočtem a v ložnici vám udrží čerstvý vzduch i přinese svěží pocit.

Na co ještě nezapomenout? Na hebký koberec hned u postele, co bude hřát chodidla během protahování. A jelikož jsme zmínili i kočičí hřbety, plynule se přesuňme k józe. Jen klid, nemusíte dělat hned garudasanu (pozici orla) nebo stát tři minuty na jedné noze. Stačí i pomalý, ale správně provedený pozdrav slunci, co postupně zahřeje a rozproudí tělo.

Pánové, je-li je na vás jóga příliš, co zkusit workout hřiště? Kolem jich určitě bude dost pro všechny nadšence. Nebo si dejte trénink, který zaměstná celé tělo. Přišel s ním izraelský sportovec Ido Portal, jehož metoda je doslova cvičením fyzické zdatnosti, a po měsíci makačky se vám řádně vyrýsují svaly!

Plné vázy, jaro přichází

Co si představíte, když se řekne jaro? My první hyacinty za oknem, růžové tulipány ve váze a žluté narcisky na balkoně. Takže, dámy, obklopte se květy. Inspiraci najdete v květinářství La Vital, kde kytice skutečně žijí, a nakonec si odnesete nejen náruč jara, která zosobňuje celý květen, ale třeba se vám zalíbí i kouzelné věnce nebo rovnou květinové předplatné. Co to je? Domluvíte se na částce, kterou zaplatíte na rok dopředu, a během něho vám budou každý měsíc chodit sezónní kytice. To úplně zavání dárkem pro vaše drahé ženy, viďte, pánové? Pokud si tedy nebudete vědět rady s překvapením pro své partnerky či maminky, vsaďte na kytky! Navíc hned 1. května tu máme lásky čas a 9. května Den matek. Není zač.

Odemkněte jaru

Říkal tu někdo „svěží jarní truhlíky bylinek za každým oknem?“ Ano, prosím. Pusťme do bytů vůni, barvy a osázejme si květináče. Než se do nich pustíte, nezapomeňte na řeřichu – první vlaštovku jara, která vám zajistí přísun vitamínů C, K, E a spoustu minerálů. Od řeřichy se plynule přesunete k většímu setí bylin. Mezi nenáročné patří zároveň i ty nejchutnější jako bazalka, kopr, koriandr, petrželka, majoránka nebo meduňka a šalvěj. A kdy je nejvhodnější doba? Už nastala, začíná se totiž začátkem března, kdy vystrčíte truhlíky na sluníčko a dopřejete jim dostatek vlhkosti.

Když chcete jít přírodě víc naproti, vyběhněte do lesů a započněte sbírku přírodního herbáře. Už v březnu se totiž na svět derou jarní bylinky a jiné poklady – česnek medvědí, kopřiva dvoudomá, hluchavka, sedmikráska, březová míza, dubová kůra, smrkové výhonky a nezapomeňte na petrklíč, který odemyká jaro. Tyhle první krásky mají obrovskou sílu, protože jsou čerstvé, ale taky musí prorazit promrzlou hlínu.

Komu se zelení, tomu se nelení

Už jste zkoušeli tradiční jarní půst nebo zelený jídelníček? Naši předci si užili masopust a pak drželi opravdový půst. Ono si o něj tělo přímo říká. Po zimě je totiž unavené a zanešené vydatnějším jídlem, které potřebuje, aby lépe překonalo mráz. Ale teď už se bez tučnějších pokrmů obejde.
Jaro je pro očistnou kůru prostě ideálním obdobím, během kterého dáte sbohem toxinům a připravíte tělo na přísun vitamínů. S detoxem vám pomůže zelený ječmen a chlorella, díky kterým se vám bude zelenat. S vitamíny si poradí lehké saláty s čerstvou zeleninou, pampeliškami a ředkví. Nebo jarní polévka z medvědího česneku, kopřiv, sedmikrásek a špenátu. Mňam! TIP redakce: Vyměňte ranní černý čaj za kopřivový, propere vaše ledviny, čističku celého organismu, a uvidíte, že se vám projasní nejen oční bělmo.

Rozkvetlý talíř

Jakmile si talíř obložíte jedlými květy, budete jíst doslova očima a získáte nevšední večeři i zdraví z přírody. Abyste se však vyhnuli omylům, sbírejte jen ty známé. Na lukách najdete z jara určitě chudobky, ale můžete si vysadit barevnější kvítí. Třeba pelargonii, česky muškát, nebesky modrou chrpu nebo levanduli lékařskou.

A proč si na talíř cpát kvítí? Muži budou určitě chtít argumenty. Takže… Jarní byliny i květiny vám dodají svěží pocit, neobjevené chutě a bohaté živiny. Stejně jako listová zelenina i květy obsahují nutričně významné složky. Taková chryzantéma a violka mají antioxidační účinky. Měsíček, levandule, meduňka zas léčí jako přírodní antibiotikum, a to lichořeřišnice. Tak směle do nich.

Slunce je déčko, mazejte ven!

Lupete ho v tabletách jak diví? Na jaře můžete konečně přijímat vitamín D pěkně do žíly! Obrazně řečeno. Prostě ze slunečního záření. Vyrazte proto na dlouhou jarní procházku, kterou zakončíte v lese. Na jaře se prostě chodí do lesa, ne do parku, na zahrádku, ale do lesů a hájů. Uvidíte, kolik tam najdete pokladů.

Vítej, Vesno!

Jaké znáte posly jara? Vlaštovky, otevřené studánky nebo zapálené ohně? Můžete mít i vlastní poslíčky, podstatné je, abyste jaro pozvali domů i do svého nitra. Nejlepším okamžikem je samotná jarní rovnodennost, během níž staří pohané slavili Ostaru – zapalovali ohně, tančili, zpívali a radovali se z příchodu světla. Hned po svátku totiž na trůn usedla jarní bohyně Vesna! Krásná, mladá, plná lásky a jara. Probouzela život, proudila v míze stromů… Jiní říkali, že přicházela s prvním jarním deštěm. Ale jakmile už byla tady, měli byste být probraní. A koho se snad ještě drží spaní, nechť uhání otevřít tůně a studánky. Právě okolo nich se mýtická bohyně nachází, aby vodě vrátila život, krásu a mládí. Tak se během rituálu opláchněte a třeba… Kdo ví. Nemusíme dělat rituály podle návodů, vytvořte si vlastní, hlavní je, když opustíte zimu a procitnete do kouzelného jara.

Ve víru aroma koupele

Jaro volá po nové energii, a když se vám ji nedaří rozproudit, přizvěte na pomoc éterické oleje, rozproudí totiž důležité dráhy v těle. Právě teď jsou podle aromaterapeutů vhodné citrusové, jelikož pročistí játra, žlučník a energie pak bude moct volně proudit. Navíc vám jejich vůně dodá pocit svěžesti a třeba vás zbaví i migrény a trávicích potíží.

Teď už ale sáhněte po oleji z grepu, bergamotu, pomeranče nebo citronu a račte aromatizovat. Stačí olej nakapat do aromalampy nebo z něho vytvořit masážní směs. Na uvolnění je skvělá levandulová ze 100 ml masážního oleje a 25 kapek levandule. Nebo nechte únavu plavat, napusťte vanu, zasypejte hladinu usušenými květy levandule, připravte si 50 ml oleje, do kterého vmíchejte 35 kapek oblíbeného esenciálního zázraku a šup s tím do vany. Uvidíte, jak se tělo zregeneruje. A třeba k romantice přemluvíte i svého muže.