Dovolená 2021: čas na změnu

9. dubna 2021 | tipy

Loňskou dovolenou jsme trávili jinak než většinu předchozích. A tu letošní… tu nejspíš stihne stejný osud. Je těžké předvídat, co přesně o prázdninách bude a nebude možné, ale jedno je jasné: většina Čechů bude chtít strávit co možná nejnormálnější dovolenou, ale zároveň zbytečně neriskovat. Jak to udělat? Máme pro vás čtyři tipy, jak strávit letošní léto v Čechách a zažít přitom něco, co vás dost možná až doteď míjelo.

DOVOLENÁ PRVNÍ: APARTMÁN NA KOLECH

Zapřisáhlí odpůrci dovolených strávených na jednom místě, zbystřete! Máme pro vás řešení. Jmenuje se obytné auto a vysvobodí vás z dovolenkového stereotypu, který vám už možná po letech leze na nervy. Obytné auto vám umožní procestovat během týdne třeba celou Moravu, aniž byste každý den museli znovu a znovu balit a vybalovat kufry v nových a nových hotelech. A vůbec – kdo ví, jaké by tam byly snídaně! S obytným autem jste doslova pány své dovolené, ať už jde o místo pobytu, měkké ručníky i kuchyňský repertoár. Nepředstavujte si ovšem žádnou přestavěnou dodávku, segment obytných aut prošel v posledních letech vývojem směrem k luxusu a pohodlí, které má jejich uživatelům dát pocit srovnatelný s dobře vybaveným apartmánem. S tím rozdílem, že se může nacházet každý den jinde. Než se pro tento typ dovolené rozhodnete, je dobré si uvědomit, že možnost usadit se každý večer na jiném místě je samozřejmě lákavá a určitě vám taková dovolená umožní přivézt si řadu neopakovatelných zážitků, ovšem abyste si nepřivezli také ústřižek od pokutového bločku, je třeba respektovat práva ostatních. Ne každý majitel louky s kouzelným rozhledem do kraje nebo provozovatel památky, v jejíž blízkosti byste chtěli nocovat, musí být z vašeho plánu nadšený. Je třeba také myslet na to, že budete řídit o poznání větší auto, než jste pravděpodobně zvyklí. Dovolená v obytném autě vás přijde na podobné peníze, jako kdybyste ji trávili ve slušném penzionu či hotelu – nabídka začíná přibližně na 3 až 4 tisících korun za noc.

HODNOCENÍ QUARTIERU: Dovolená v obytném autě je ztělesněním nezávislosti - sbalte si, naložte a vyrazte, kam vás to jen bude táhnout!

DOVOLENÁ DRUHÁ: NA PALUBU!

Uznejte sami: dovolená na lodi – nezní to úžasně? Už jen samotné slovo loď v mnohých vyvolá chvění, slastně přivřou oči a zamyslí se, kde mají uložené pruhované tričko. Dovolenou na lodi samozřejmě lze strávit třeba i při plavbě kolem světa, ale pro letošek si většinou budeme muset vystačit s domácími vodami. Ovšem nemějte strach, neznamená to žádné kompromisy. I u nás můžete zažít dovolenou na palubě, na kterou budete dlouho vzpomínat. Motorovou obytnou loď si můžete půjčit třeba na Slapech, a když si ji pronajmete na rovný týden, neuděláte chybu. Čekat vás může plavba na Orlík nebo třeba do Týna nad Vltavou, pokračovat můžete po Vltavě do Hluboké nebo do Českých Budějovic. Další lodní tip nás zavede na jižní Moravu, kde se vám na hladině Baťova kanálu nabízí nefalšovaná dobrodružná plavba. Na zastávkách vás bude očekávat třeba skanzen ve Strážnici nebo areál vinných sklepů Petrov – Plže. Můžete také na chvíli zakotvit a na raftu nebo kánoi se plavit posledním neregulovaným úsekem Moravy, kde se natáčely exteriéry slavného filmu Cesta do pravěku, protože právě tady si řeka a její okolí zachovaly svou původní tvář. Že jste nikdy loď neřídili? Žádný strach, lodě určené k pronájmu jsou většinou vybírány tak, aby zaškolení v jejich užívání bylo poměrně rychlé a snadné, a každý se tak mohl stát kapitánem. Navíc je zcela běžné, že máte po celou dobu dovolené na lodi „přítele na telefonu“ v podobě servisního technika, který je připraven vám v případě nesnází pomoct. Větší lodě pak můžete řídit jen s průkazem vůdce malého plavidla. Pronájem lodi pořídíte v závislosti na konkrétním typu přibližně od 20 tisíc korun za týden.

HODNOCENÍ QUARTIERU: Romantická dovolená s vůní dálek, přestože z Čech nebo Moravy nevytáhnete paty. Dny i noci na vodě mají své kouzlo!

DOVOLENÁ TŘETÍ: CHALUPÁŘI

Tahle dovolená jde naproti všem, kteří jsou stejně jako většina národa vývojovým druhem člověka, v odborné literatuře nazývaným Homo Chalupář. Takový jedinec se vyznačuje láskou k roubeným či zděným stavením z doby, kdy celá rodina spala povětšinou v jedné místnosti, vařilo se na kachlových kamnech, záchod byl na dvorku a svítilo se petrolejkou. Přestože dnešní chalupy jsou už o poznání modernější, záliba v dovolené na venkově nebo blízko přírody ve staveních, která nás vrací do dob minulých, z módy nevyšla. Tahle česká záliba začala kdysi na začátku dvacátého století vlnou trempingu a stavění chat kolem Sázavy, kam lidé z měst odjížděli stále častěji trávit víkendy a letní dovolené. Od sedmdesátých let se domácí chalupaření stávalo s utahujícími se šrouby normalizace stále oblíbenějším fenoménem: nešlo jen o to najít místo, kde strávit dovolenou, ale i mít kam odjet na víkend a často i na každý možný volný den z panelákového či jiného městského bytu a z dobové reality vůbec. A dnes? Chalupaření podle sociologických výzkumů na oblibě neklesá ani nyní, kdy proti proudu času pro změnu odjíždíme od moderních technologií. Protože zdaleka ne každý v tomhle chalupářském národě chalupu vlastní, existuje už nejméně dobrých 25 let poměrně široká nabídka chat a chalup poskytovaných svými majiteli k pronájmu. Mýlil by se ten, kdo by se obával onoho suchého záchodu nebo mihotavého světla petrolejky – ačkoliv i takové chalupy v nabídce jsou a ledaskdo by si jinou nevybral, může vaše volba stejně tak dobře padnout i na luxusní, novotou zářící roubenku s vlastním wellness, moderním vybavením a bazénem. Dovolená na chalupě začíná na přibližně 200 korunách za osobu a noc a končí na jednotkách tisíců za objekt a noc – záleží, jak moc moderními chalupáři se v létě rozhodnete být.

HODNOCENÍ QUARTIERU: Tohle je nefalšovaná pohoda a odpočinek - prolenošit celý den na zápraží nebo se dosyta vyspat v kanafasu tady není žádný hřích!

DOVOLENÁ ČTVRTÁ: NĚKDO TO RÁD LUXUSNÍ

Pokud vás neuchvátila možnost cestovat obytným autem křížem krážem létem, plavit se na palubě lodi nebo pěkně po česku chalupařit, možná čekáte od letošní dovolené něco víc. Rozumíme a ani na vás jsme nezapomněli. Už nějaký pátek u nás roste nabídka luxusních apartmánů a bytů k pronájmu na zajímavých místech. Jak si to představit? Prostě smícháte atraktivní lokalitu, nadstandardní vybavení a ideálně ještě nějaký ten genius loci. A je to, vaše dovolená jako v bavlnce může odstartovat. Začíná to Prahou a desítkami skutečně jedinečných apartmánů – můžete si vybrat mezi výhledem na malostranské střechy, romantikou Nového světa, neokázalou elegancí secesních činžáků, pohádkovou atmosférou Kampy, magickými výhledy na Staré město nebo zvolit skutečný skvost v podobě výsady vítat nové ráno u otevřeného okna sousedícího s Karlovým mostem. Další nepřebernou inspiraci nabízejí historická města, kterých u nás máme naštěstí nepřeberně: budete mít jen pro sebe romantiku malého domu v historickém srdci Mikulova, Českého Krumlova, Kutné Hory nebo Lokte? Vydat se můžete i mimo ruch velkých měst, aniž byste slevili z nároku na luxus vybavení a exkluzivitu místa. Čeká vás bio koncept dřevěného domku v České ráji, pohodlný apartmán na Lipně nebo neopakovatelný venkovský hotýlek v Hukvaldech. Rozhodování kam vyrazit vám závidíme. Přiznáváme však, že jednu vadu na kráse jsme přece jen našli: tahle dovolená vás může přijít poněkud draho, ale může stát třeba také „jen“ jako zmiňovaná loď či obytné auto. No ale řekněte – nezasloužíte si takový zážitek?

HODNOCENÍ QUARTIERU: Luxus milují všichni, a kdo říká, že ne, ten ho zatím nevyzkoušel. Není letošní dovolená dobrá přiležitost? Podle nás zcela ideální!