Paulina Skavová: Chodím s kůží na trh

17. dubna 2021 | rozhovory

Sochařka, scénografka, konceptuální výtvarnice. Ale také hrdá rodačka z Trutnova, která sice dávno vyměnila východ Čech za jih, prostřednictvím svých děl však o sobě v našem regionu dává intenzivně vědět dál. Seznamte se s Paulinou Skavovou, někdejší studentkou věhlasného profesora Karla Nepraše a mimo jiné autorkou ikonického trutnovského Rýbrcoula.

Kdysi jste si přivydělávala provázením na Kuksu. V jednom z rozhovorů jste dokonce přiznala, že právě tam jste se rozhodla být sochařkou. Jak na tuto dobu vzpomínáte?

Hospital Kuks pro mě vždy byl a stále je magickým místem. Po letech, kdy se mohu ohlédnout a porovnat s tím, co nyní dělám a jak žiji, má na tom všem tento barokní skvost obrovský podíl. Na Kuksu jsem provázela turisty, ve volných chvílích kreslila v lapidáriu a snila svůj sen dostat se na studia na Akademii výtvarných umění v Praze. Díky Kuksu jsem poznala svého manžela, který byl v té době členem Řádu svatého Huberta. S Kuksem jsou tedy spojeny všechny podstatné události, které jsou mojí stálou součástí.

Gymnázium v Trutnově, sochařská škola v Hořicích a pak „velká“ Praha – přijetí na Akademii výtvarných umění (AVU) a studium v ateliéru věhlasného Karla Nepraše. Když se ohlédnete zpět, jaký byl pro vás přechod z regionu do hlavního města?

Studium v Praze byl pro mě velký zlom. Je to skvělé město jak pro studium, tak i pro nastartování vlastní profesní dráhy. Sídlí tam významné instituce a galerie, během studií se člověku otevírají velké možnosti najít si to „své“ místo a poznat zajímavé lidi. Myslím, že čím dál a déle je člověk vzdálen od své kolébky, je pro něj snazší vytvořit si na spoustu věcí nadhled a potřebný odstup. Jakmile jednou překročíte hranice rodného města, je už každá další zkušenost jednodušší.

Během té doby jste absolvovala studijní pobyty v Helsinkách, švýcarském Luzernu nebo Acapulcu. Jak vás jako tvůrkyni a osobnost ovlivnily práce a studium v zahraničí?

Studium v zahraničí je vlastně dalším krokem v rozletu člověka jako osobnosti. Hned ve druhém ročníku na AVU jsem absolvovala svou první stáž v Helsinkách. Bylo to drsné a krásné zároveň. Drsné v tom smyslu, že jsem v dvaadvaceti byla úplně sama v dalším velkoměstě, ovšem tentokrát bez blízkosti a opory rodiny a přátel. Sice máte v takové situaci vzácnou možnost naučit se být sama sebou a také sama se sebou, ale to je vlastně to nejtěžší. Naplno jsem pracovala v úžasných ateliérech na ostrově Suomenlinna, poslouchala skladby Sibelia, chodila do kina na filmy Aki Kaurismäkiho, poznávala úžasné realizace Alvara Aalto, hodně cestovala. Snažila se co nejlépe poznat finskou kulturu a mentalitu, což se mi dařilo i díky lidem, které jsem tam potkala. To samé jsem zažívala později ve Švýcarsku, kde jsem získala v roce 2004 postgraduální stipendium. Švýcarsko je pohádková země a já ho měla příležitost procestovat. Navštěvovala jsem galerie, koncerty, trávila hodiny a hodiny v jejich úžasné přírodě. Moje poslední zahraniční zkušenost pak byla právě Acapulco. Ta byla oproti předchozím stážím jedinečná v tom, že jsem poprvé v životě poznávala exotiku za oceánem. Získala jsem tam zcela jiný pohled na kulturu a historii.

Existuje z oněch výjezdů nějaký zvlášť silný moment, na který nikdy nezapomenete?

Každá z těch cest s sebou nesla hromadu zkušeností a ten nejsilnější moment cítíte, když se takto obohacená vrátíte domů. Velkou roli v tom hrálo to, že jsem na to byla sama a musela se o sebe umět postarat v úplně cizím prostředí. Ale moc mě to bavilo! Asi není lepší pocit, než když vnímáte, že jazyk, který kolem slyšíte, se vám dostává pod kůži jako úplně normální věc. Tento návyk mám vlastně doteď. Kamkoliv cestuji, snažím se naučit alespoň základní slovní zásobu.

Kromě vlastní tvorby se věnujete i obnovám různých památníků nebo soch a jednou takovou se pyšní i Hradec. Jak jste se dostala k zakázce sochy legionáře Jana Gayera na Památníku padlým legionářům, který byl později ověnčen Výroční cenou města Hradce Králové jako Událost roku 2018?

Pro realizaci si mě vybral architekt Lukáš Hudák, který při obnově Památníku padlým legionářům 4. střeleckého pluku Prokopa Velikého sehrál důležitou roli a který rovněž sestavil studii znovuobnoveného památníku. Na přípravách jsme spolupracovali společně i s Jiřím Charfreitagem z Československé obce legionářské. Byla to pro mě cesta časem do minulosti. Zakázky tohoto typu mám moc ráda, je to forma studia. Při takové práci musíte upozadit své umělecké ego a modelovat s respektem k odkazu původního autora.

Sochařinu vnímám hodně jako mužskou profesi – i vzhledem k tomu, že to musí být práce poměrně fyzicky a technicky náročná. Jak to vidíte vy?

Na to je těžké jednoznačně odpovědět. Myslím, že ve všech oborech, ve kterých se musíte tak trochu prosadit jako osobnost, je to pro ženu složitější. Atributy úspěchu, jako jsou ostré lokty, dominance nebo egoismus - to ženám moc nesluší. (smích) V umění to chodí tak, že vaše práce jde ruku v ruce s tím, jak působíte navenek i vy. Jdete s kůží na trh a musíte to celé ustát včetně dotazů, „jak to ta ženská udělala?“ Současně ale nejsem příznivcem genderové vyváženosti a zvýhodňování, protože si myslím, že když vznikne dobrá věc, je úplně jedno, jestli ji vytvořila žena, nebo muž.

Máte hodně široké portfolio, věnujete se nejen sochařství, ale také scénografii, divadelní tvorbě, spolupracujete na filmových projektech, jako byl film Protektor nebo Krypton v produkci televize HBO. Co vás sytí nejvíc, co je ta „srdcovka“?

Všechno, kde mohu tvořit a přijímat výzvy. To miluji! V momentě, kdy pracuji pro film nebo divadlo, jsem součástí velkého celku a baví mě to propojování. Konkrétně u filmu je to nevyčerpatelné spektrum stylů a příběhů, a to vás vtáhne a nepustí. Můj poslední velký projekt byla práce na sérii „The Wheel of Time“ pro Amazon Studios. Jde o fantasy seriál, který čerpá z četných prvků evropské a asijské mytologie a zakládá se na knižní předloze Roberta Jordana. V loňském roce jsem pro něj vytvořila víc jak deset soch, některé i tři metry vysoké. Za srdcovku považuji film Václava Havla „Odcházení“ a představení „Antiwords“, které vytvořila Spitfire Company na motivy Havlovy Audience a které doslova obletělo svět.

S manželem žijete na samotě v hájence. To vám koronavirová pandemie asi příliš změn do života nepřinesla, přesto, jak se na současnou situaci díváte? Nechybí vám jako umělkyni výstavy, setkávání s lidmi?

V návaznosti na současnou situaci máme s manželem opravdu obrovské štěstí, že žijeme na samotě u lesa s přírodou za dveřmi. To mě těší a dává pocit bezpečí. Tvorba je osamělá činnost, tím pádem ani tam nepociťuji změnu. Nicméně si uvědomuji závažnost aktuálního stavu a mám obavy, že to naše životy změní, změní se i naše sociální interakce. Chybí mi výstavy, chybí mi kontakt s přáteli, chybí mi ta normálnost a bezprostřednost, s jakou jsme ještě před rokem žili. Čas, který mám navíc, teď využívám k opětovnému sebepoznání, soustředění a k dalšímu vzdělávání se v oboru. Je to ale těžké, protože nad námi stále visí otázka, jak to celé bude.

Přestože v Trutnově už dlouho nežijete, ve východních Čechách jste zakořeněná poměrně hluboko. Pracovně jste spojená s trutnovskou Galerií UFFO, vaše sochy odlévá slévárna u Vrchlabí a vaše díla zdobí kromě zmíněného Hradce nebo Trutnova také Chrudim a Náchod… Je tady pořád vaše „doma“, nebo už je to Písek, kde v současnosti žijete?

To, co vás nejvíce spojuje s vaším rodným městem, není ani tak ono místo jako takové, jako především lidé, na které máte vazbu, ať už osobní nebo pracovní. Dnes je vzdálenost relativní pojem a spousta věcí se dá řešit na dálku. Tedy i nadále budu pracovně zakořeněna v místech, jako je zmíněná umělecká slévárna HVH v Horní Kalné a nyní i nově vznikající centrum EPO 1 v Trutnově, za kterým stojí manželé Kasperovi. Vazby na region mám i díky deseti letům, které jsem strávila v Galerii UFFO v Trutnově. Tedy přestože už jedenáct let žiji v Písku, tak se od východních Čech necítím být vzdálena. Doma pro mě bude vždycky místo, které sdílím se svými nejbližšími, se svojí rodinou.

foto: Ondřej Šlambora, Vojtěch Vlk a archiv Pauliny Skavové