Jarní lázně pro tělo i duši

23. dubna 2021 | tipy

Dlouhá, mrazivá a na sníh bohatá i v nížinách. Letošní zima byla jiná, než jsme byli zvyklí a vzhledem k okolnostem pro naše tělo i duši náročnější než kdy dřív. Dopřejte tak oběma s prvními jarními paprsky zasloužený relax a regeneraci, jak se patří. Přinášíme tipy na domácí procedury, které pohladí pokožku, prohřejí kosti a povznesou mysl.

A vezmeme to pěkně od hlavy až k patě. O vlasech se říká, že jsou korunou krásy každé ženy, tak ji nezapomeňme po dlouhé zimě pečlivě nablýskat. Neustálé přechody z vytopených prostor do mrazu nebo oblékání a sundávání čepic totiž namáhá citlivou pokožku hlavy a vlasy mechanicky poškozuje. Nejde však o nic, co by nezachránila vydatná vlasová kúra! Aplikujte ji však maximálně jednou do týdne, abyste svou hřívu zase zbytečně nezatěžovali. Na zimou vysušené vlasy je skvělý vlasový zábal ze směsi jednoho žloutku, lžíce olivového oleje a půl lžičky kokosového oleje. Množství jednotlivých surovin případně navyšte dle délky vlasů, naneste do délek a nechte aspoň 20 minut působit. Poté masku smyjte vlažnou vodou, nikoli horkou! To by v páru se žloutkem provedlo ve vlasech pořádnou neplechu.

TAK NA TO VEM MED!

Nejen náš žaludek, i pleť si zaslouží řádně nasytit a dopřát si jednou za čas výživnou pleťovou masku z toho, co „dům dal“, rozhodně není na škodu. Zaručenými recepty se to všude jen hemží, zas a znovu to ale bude především o tom vyzkoušet, co vyhovuje právě vám a vaší pleti. Oblíbené jsou na jaře masky z tvarohu, medu a mléka nebo medu a olivového oleje, protože hodně hydratují a zanechávají pleť vláčnou. Smíchejte jednotlivé suroviny, naneste na obličej, vyhněte se oblasti očního okolí a nechte 10 minut působit. Poté jemně opláchněte a těšte se z jemné, vyživené a hebké pleti.

OLEJOVÁ LÁZEŇ PRO RUCE

Krásné ruce a nehty nemusí být jen rajskou hudbou týdnů a měsíců budoucích. Patřičnou péči jim zvládnete během pár minut věnovat i doma. Než začnete s pěstební kúrou, pečlivě nehty odlakujte a posléze upravte jejich délku – ideálně nestříhejte, jen pilujte. Až budete hotové, ponořte ruce do připravené olejové lázně. K té vám postačí umyvadlo plné vlažné vody se dvěma lžícemi oleje – buď olivového nebo růžového či mandlového, ten je pro namáhanou pokožku rukou obzvlášť delikátní. Ponořte do vody obě ruce naráz a vydržte 10 minut, poté je osušte jemným froté ručníkem. A pozor, hlavně nedrhněte silou! Skvělou alternativou je i mléčná koupel, ta kromě hydratace pokožky také posiluje nehty. Stačí ohřát plnotučné mléko na teplotu, která je vám příjemná a ruce v něm namáčet po dobu pěti minut.

RELAX ZAČÍNÁ V NOHÁCH

A když ruce, tak i nohy! Existuje něco příjemnějšího než si po celodenní práci tak říkajíc hodit nohy nahoru? Právě nohy bývají z pěstební rutiny neprávem opomíjeny, přestože dennodenně věrně nesou váhu celého našeho těla a při dlouhém stání nebo naopak sezení mají tendenci bolet a otékat. Pečující koupel jim nejen uleví, ale také podpoří krevní oběh. Zkuste například metodu střídání teplot – jednu nádobu naplňte horkou vodou, druhou studenou. Obě nohy namáčejte nejprve 10 minut v horké, poté 12 minut ve studené a poté znovu pět minut v horké. Skvěle působí na oteklá chodidla a ulevuje od pocitu těžkých nohou. Měli jste obzvlášť dlouhý den? Pak doporučujeme smočit nohy v lázni s bylinkami a eukalyptem. Kromě relaxační vůně má také blahodárné detoxikační účinky a její příprava je velmi snadná. Do lavoru s teplou vodou nasypte dvě lžíce mořské soli, lžíci jedlé sody, dvě lžíce olivového oleje a bylinky, které máte rádi – levanduli, rozmarýn, mátu nebo petržel. Maximální relaxační účinek podtrhněte 10-12 kapkami esenciálního eukalyptového oleje.

ZELENÁ JE DOBRÁ

Čerstvost nad čerstvost. S otevřenou náručí přivítá naše tělo a vlastně i mysl po dlouhých zimních měsících především něco šťavnatého, voňavého a zeleného. Vyrazte proto za bylinkami, které jsou od března k mání, jako je například sedmikráska chudobka bohatá na vitamín C nebo kopřiva dvoudomá, která vydatně podporuje krvetvorbu a je skvělá na záněty močových cest. Zapomenout nesmíme ani na medvědí česnek, podběl či plicník lékařský. Poctivé jarní regeneraci pomůže i pravidelný vědomý pobyt na čerstvém vzduchu, a to i kdyby měl spočívat jen v posezení na balkóně nebo u otevřeného okna v obýváku. Nechte první paprsky slunce tančit na své kůži a jarní vánek rozčepýřit vlasy. Vždyť jsme je tak dlouho vyhlíželi!.