Léto? Retro!

30. července 2021 | tipy

Že už si ani nepamatujete, jak chutnala vlastnoručně uvařená bramboračka na staré horské chatě? Jaká umí být noční obloha, když spíte pod širákem? Jak bolely nohy z dovolené na kolech anebo z pěších túr? Nejspíš jste léto svého dětství trochu pozapomněli a dost možná jste od té doby neměli příležitost si takovou dovolenou zopakovat. Letos ji máte – a proto nesmutněte, pokud vás čekají „jen“ české prázdniny a vydejte se proti proudu času. Quartier pojede s vámi a už teď má pro vás čtyři zaručené tipy!

HEZKY PĚŠKY

Tohle je opravdu dovolená pro nadšence. Máme pro vás něco lepšího než týden nebo dva v pohorkách. Potřebujete však taky hodně pohodlné a kvalitní boty a mít pro strach uděláno. V jedenadvacátém století sice uprostřed Evropy pěšímu nejspíš nehrozí nebezpečí od divoké zvěře nebo bandy loupežníků, ale vykročit do mnohdy neznámých krajin chce opravdu velký kus odvahy, stejně jako i rozhodnutí mnoha poutníků být přitom jen sám se sebou. Na pouti s oblibou vyrážel například Karel Hynek Mácha – došel takhle až do Benátek, psal se rok 1834 a se svým společníkem na cestu potřebovali 6 týdnů. Jeho pouť mnohé inspirovala, tak proč to nezkusit? Tedy samozřejmě jen máte-li dostatek dovolené. Pokud byste chtěli vyrazit v básníkových stopách, pak vězte, že jeho cesta vedla z Prahy do Českých Budějovic, Lince, Salzburgu a Innsbrucku až do samotného města na laguně. Ještě ambicióznější je slavná Svatojakubská pouť vedoucí do španělského Santiaga de Compostela k hrobu sv. Jakuba Staršího. Tato pouť, která je známá již od středověku, nemá jen jednu trasu, ale mnohem víc. Jedna z nich začíná i u nás ve východních Čechách, a tak není problém vydat se směrem na Prahu a pak třeba jednou z možných tras vedoucích přes Řezno, Kostnici, Bern, Lyon a pak už směřovat Pyrenejským poloostrovem až k cíli na pobřeží. Cesta je dobře značena a dnes i velmi populární, uvádí se, že ročně ji absolvuje přes 300 tisíc poutníků. Pokud vás naše dva tipy inspirovaly, zkuste si nejdřív přečíst Máchův Deník na cestě do Itálie, případně Poutníka od Paula Coelha, který svou knihou svatojakubskou pouť proslavil.

NA KOLECH

S létem budiž pochválena i česká země cyklistů. Desetitisíce kilometrů značených cyklistických tras vedou přes hory i doly, lesy i louky, stráně i údolí. Stačí se jen rozhodnout, kam to bude, sbalit věci a vyrazit. Pokud při letním objevování krás ze sedla kola chcete zůstat tady u nás na východě Čech, máme pro vás patnáct tipů a je to jedna pecka vedle druhé – jsou to totiž Cyklopecky, projekt Pardubického a Královéhradeckého kraje, který každé léto přináší nové trasy křížem krážem naším regionem. Nejkratší a téměř nejméně náročná vede kolem Sečské přehrady, měří pouhých 17 kilometrů a zvládne ji v pohodě cyklistický dorostenec i odrostenec. Naopak nejdelší má na mapě přes 65 kilometrů a zavede vás z Pardubic přes Holice a Třebechovice pod Orebem až do Hradce Králové. Nejvíc sil si vyžádá téměř 30 kilometrů dlouhá trasa okolo Králického Sněžníku. Cyklopecky ale pamatují nejen na sportovní vyžití, ale i na poznávání. Zavedou vás proto do historického centra Vysokého Mýta či Poličky, na zámek Nové Hrady, do Archeoparku pravěku ve Všestarech, na místa spojená s bitvou na Chlumu u Hradce Králové v roce 1866 nebo do benediktinského kláštera v Broumově. Pozadu nezůstávají ani přírodní krásy – šlápněte do pedálů a objevujte znovu nenápadný půvab Babiččina údolí, skryté poklady Bohdanečských rybníků, voňavou romantiku bylinkových zahrádek na Kuksu i v Žirči nebo tajemný labyrint Toulcových maštalí. Všechny trasy včetně jejich podrobného popisu najdete na www.cyklopecky.info.

NA CHATĚ

V počtu chat „na hlavu“ patříme v Evropě mezi špičku. A není se co divit, vždyť přece tradice je tradice. Možná jste ji zdědili po rodičích, nebo jste si v návalu nostalgie jednu nedávno pořídili. Každopádně usínat ve vyvětraných peřinách po celém dni na čerstvém vzduchu – to je to pravé synonymum léta! A zatraceně návykové! Ať už trávíte léto na chatě ryze v módu relax a dlouhé hodiny čtete s výhledem do zeleně, u bazénu či jezírka popíjíte veltlínské nebo naopak neúnavně zvelebujete zahrádku, vyžíváte se v pěstování domácí zeleniny a sbíháte stráň se sekačkou, užijete si to na maximum. Vždyť právě tady se rodí vzpomínky, na které se nezapomíná do konce života. Že vám v tomto směru už paměť tolik neslouží? Tak v tom případě si naplánujte letní promítání filmů Na samotě u lesa, Slavnosti sněženek nebo ikonický seriál Chalupáři. A pokud žádné takové malebné útočiště v přírodě sami nevlastníte, vždycky si ho můžete pronajmout. Třeba na zkoušku, jestli má ta vlastní chatička pro vás vůbec smysl. Pro začátek doporučujeme omrknout Kouzelné chaloupky na Amazing Places – to by bylo, aby vám nějaká nepadla do oka!

POD STANEM

Možná jste to jako malí upřímně nenáviděli, ale typické léto většiny rodin za dob Československa se neslo ve znamení stavění stanů a dobývání konzerv s nejrůznějšími dobrotami. V časech budování socialismu se za exotikou zkrátka nejezdilo. Co si to letos zopakovat – ovšem v o poznání příjemnějších podmínkách? Sbalte krosny a batohy a vyrazte do přírody, třeba k Sázavě či Berounce. Spacáky už dneska jen tak neprofouknou, karimatky jsou vysoké a měkoučké a současné modely stanů oplývají takovými vymoženostmi, že budete možná koukat. Holt s dobou už dneska jdou i všichni trampové. Vyrazíte-li do kempu, drtivá většina z nich už disponuje moderním sociálním zařízením i restauracemi, kam vyrazíte rádi víc než jednou. Pakliže však plánujete stanovat „nadivoko“, pečlivě plánujte. Postavit si dočasný nocleh totiž nelze všude, ale jen ve vyhrazených tábořištích nebo na soukromém pozemku po dohodě s majitelem. Stále populárnější variantou jsou i tzv.“ glamping spots“ – tedy místa speciálně určená k luxusnímu kempování. Jejich seznam se s každým rokem rozšiřuje a kromě veškerého pohodlí a a moderního vybavení disponují většinou ještě jednou výhodou: nenajdete v nich zásuvku a většinou se nacházejí v lokalitách s omezeným signálem, tudíž si můžete dopřát ten luxus být konečně offline.

V „OBYTŇÁKU“

Obytné přívěsy – kdysi domovy „kempařské smetánky“, ke kterým neodmyslitelně patřila také kempinková sedací souprava z hliníku a také jídelní, většinou umělohmotná souprava složená z hrnečků, talířů, příborů a misek různé velikosti. To dnešní „obytňáky“ nebo karavany nabízejí úplně jiný zážitek. Záleží, jakou máte představu a jak hluboko jste ochotni sáhnout do peněženky. Vězte však, že ve srovnání s ubytováním v hotelu vás půjčení přijde na podobné peníze, navíc nejste svázáni s jedním místem. V moderním karavanu nebo obytném voze se komfortně vyspí čtyřčlenná rodina, samozřejmostí je lednice, vařič, klimatizace a mnohdy i sprcha s teplou vodou, záchodem a wifi. Na většinu obytných vozů vám přitom stačí vlastnit řidičský průkaz skupiny B. Před odjezdem také zvažte, zda chcete během dovolené hodně cestovat nebo naopak „zakempit“ na jednom místě na delší dobu. V takovém případě totiž klidně volte větší kousek.

Ať už vám při čtení nostalgicky cukaly koutky nebo se v nitru probouzela lehká traumata, ze srdce vám přejeme, abyste si letošní dovolenou užili dosytnosti. A nemusí být retro ani trochu. I kdybyste si měli z křižování Českem odnést nějaký ten puchýř nebo drobnou spáleninu, nechť si na podzim řeknete, že to stálo za to!