Za svitu plamínků

6. října 2021 | tipy

Co ukrývá mihotavé světýlko, jakou roli sehrály svíčky v dějinách velkých, ale i každodenních a jakou hrají dnes? Už dávno nedávají jen světlo a teplo, ale představují umění, vůni, odhalují životní filozofii, ekologii i vkus. Nechte v sobě zažehnout plamínek a posviťte si na dějiny svíčkování od Egypta až do dnešních dnů. Od primitivního nástroje v jeskyni až po designový kousek v obýváku.

Mystérium svíčky 

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč nás svíčka stále fascinuje? Už dávno není jediným zdrojem tepla a světla, tak co tedy ukrývá a proč si ji spojujeme s výjimečnými okamžiky? Možná je to symbolika dříve vzácného světla. Možná sváteční atmosféra – svíčka je dodnes součástí Vánoc, romantiky, sychravých večerů, historických oslav, ale i meditací a léčby. 

Tiché a plápolavé světlo je uklidňující, ale zároveň plane touhou a zaujetím. Zřejmě proto si svíčku spojujeme s tajemnem a kouzly. A měli to tak i lidé ve starověku, kdy osvětlovali oltáře a děkovali božstvu v římském Pantheonu nebo řeckém Olympu. Ve středověku svíčka sloužila pohanským rituálům, i tak byla ale až do 19. století drahým artiklem, na který si nesáhl každý. Mystično tak okolo svíčky roste už celá staletí a s ním se pojí i jakási vzácnost. A dnes, kdy na nás ustavičně bliká modré světlo monitorů, volá naše duše po návratu tichého, zlatého světla. Volá po intimní atmosféře plamínku.

Od hovězího loje ke skořici 

Získat teplo a světlo – jasný účel, pro který svíčky vznikly – stačilo jen dřevo, tuk a budiž světlo. To není taková romantika, že? Když se ale přesunete z jeskynní kultury, nebo z Číny, kde se vyráběly svíce z velrybího tuku, do starověkého Egypta a Mezopotámie, nenajdete jen primitivní nástroje, ale první jednoduché svíčky z včelího vosku. Historie jejich výroby sahá až do roku 3000 před Kristem, proto není divu, že se materiál obměnil. Od levného hovězího loje, který však neuvěřitelně zapáchal, a zůstal proto dostupnou variantou světla prostého lidu, objevovali výrobci nové alternativy. V Indii vznikaly např. voňavé vosky z uvařené skořice. 

Každá má příběh, ale tahle byla první 

Je to tak, výroba svíček má dlouholetou historii. Dokonce se stala jedním z řemesel, pro které existovaly vážené cechy. Ovšem první a sofistikovaná manufaktura na svíčky vznikla v roce 1488 v drsném, chladném Dublinu. Rathbornes Candles – luxusní a nejstarší společnost na výrobu svíček na světě. Více než 500 let svítily jejich svíce v ulicích, domech a irských kostelech. Zakladatel John G. Rahtborne tak vytvořil bezpečnější večerní Irsko už v 16. století. Dnes je tamější výroba stále ruční, ale mnohem více propracovaná. Léta zkušeností, vývoje vosku, ale i vývoj materiálu… To vše přineslo čistší a pomaleji hořící svíčku. 

Doba svíčková, doba pokroková

V roce 849 vznikly na dvoře krále Alfréda Velikého Anglosaského první svíčkové hodiny. Jak si je představit? Do svíce byly provedeny zářezy přesně po hodinách, přičemž celá vydržela hořet až 4 hodiny. Inovací si prošel i samotný materiál – klíčový v dějinách svíčkování. Od poněkud smrdutých lojových svíček se naštěstí časem upustilo a do popředí se dostal včelí vosk, nejčastější surovina, kterou využíváme dodnes. Jenže tenkrát patřila mezi drahé zboží a dovolit si ji mohla pouze šlechta a církev.

Pokrok nezastavíte a spát nedal ani výrobcům svíček. V novověku se pokusili získat vosk z ovoce Myrica, šlo však o málo výtěžnou metodu, a tak ji brzy opustili. V 18. století se svíce začaly tvořit z vorvaního tuku, což byla velmi luxusní záležitost. Vždyť šlo o krystalickou hmotu s perleťovým leskem! Velký zlom ve výrobě přišel v 19. století za dob francouzských chemiků Michela Eugéne Chevreula a Joseph-Louise Gay-Lussaca, kteří si nechali patentovat kyselinu stearinovou, a zbavili tak svíčky do té doby nezaměnitelného zápachu. V roce 1834 dokonce vynalezli přístroj, který jich vyrobil až 1500 kusů za hodinu. Hotová industrializace. Největší boom však přišel s objevem parafínu – v ten moment se svíčky staly dostupnější i měšťanům a rozsvítily druhou polovinu 19. století. Svíčkovou revoluci však zbrzdily petrolejové lampy. Další ránu pak dostaly ve století páry, kdy plápolající ohýnek svíčky postupně nahradil efektivnější zdroj světla. 

Znovuzrození svíčky 

Ať tak či tak, svíce přežily i příchod elektřiny a ve 20. století našly úplně jiné uplatnění. Posunuly se mezi dekorace a staly se symbolem romantiky, slavnostních chvil a rozjímání. Výrobci i kupující začali toužit po designu, což se u nás projevilo až po revoluci 1989. Pozvolna tedy vznikaly „lepší“ svíčky i v Čechách. Když si na ně ale vzpomenete a porovnáte je s těmi dnešními, budete se možná trochu chytat za hlavu. Tenkrát byly v kurzu dráždivé barvy, výrazné až jedovaté vůně a roztodivné tvary. Díky svíčkovému bohu, že jsme se ve výrobě posunuli kupředu! 

Ladí s přírodou, taje s ohledem

Někdo řeší design, jiný složení. Za nás je třeba brát v potaz obě strany svíce. Původ materiálů, ze kterých se svíce lijí, a jejich dopad na planetu je totiž na plápolajícím trhu velké téma. Nejrozšířenějšími jsou stále ty parafínové, poslední roky jim naštěstí šlapou na paty svíčky z přírodního nebo květového vosku. Výborně totiž nahrazují suroviny, jež nelahodí Zemi ani našemu zdraví jako právě parafín, který vzniká destilací ropy. Proto, až budete procházet e-shopy, vybírejte pečlivě, objevíte i spoustu značek lijících svíčky ze sójového, kokosového, konopného nebo jojobového vosku. Ekologické a bio svíčky pochází převážně z rostlinných vosků a zákazníci u nich vítají hlavně výrobu využívající obnovitelné suroviny. Při samotném pálení se neuvolňují škodlivé látky, proto si kouzlo plamínku užijete s dobrým pocitem, že jste udělali něco pro přírodu.

Svíčka jako známka luxusu

V novověku to byl včelí vosk, na něhož nedosáhl každý. Dnes to jsou módní a luxusní svíčky, které byste možná ani nezapálili. Ale třeba za nimi budete pálit… Co byste řekli na italskou značku Tiziana Terenzi, jež se zabývá především niche parfémy, a její jedinečnou svíci Camino? Orientální vůně cedrového dřeva s květinovým aroma vás posadí na trůn svíčkového přepychu. Tyto vonné svíčky jsou vyrobené speciální technikou a zaručují dokonalý aromaterapeutický zážitek. S vůněmi to v Itálii zkrátka umí.

Cedr a květiny vám nevoní? Třeba dáte na hlas značky Jo Malone London, který vám bude při světle svíce šeptat: „Ulehni do nadýchaných polštářů a nech se hýčkat, nech se laskat teplým světlem, intimní vůní a elegancí.“ My bychom se tedy přemlouvat nenechali. Jo Malon London je totiž jedinečná značka, která navrhuje vůně tak, aby tvořily vždy něco nadčasového. A tím může být právě svíčka s vůní bazalky, bílého tymiánu a limetky v karibském vánku. 

Nechte rozhořet touhu pro měkké a třepotavé světlo. Zachumlejte se do deky a užijte si večer v té nejlepší svíčkové společnosti. Ať už je to ruční práce umělce, který tvoří za humny, nebo luxusní záležitost světoznámé značky.

Láska ve skle, betonu a napořád 

Příroda a dobré úmysly nekončí jen u vosku. Pokračují ve výběru knotů, z nichž vedou bavlněné. A v neposlední řadě se klade důraz na samotný obal. A to už není jen otázka složení, tady se hledí na design. A my vám teď představíme převážně české značky, které tvoří svíčky s přesahem.