Alou domů

18. října 2021 | tipy

Prázdniny utekly, v zahradě se usadilo babí léto a brzy uletí i to. Sluníčko už nehřeje, dny se povážlivě zkracují, rána jsou lemována mlhou a nevykročíte do nich bez kabátu a hřejivé šály. Skoro vás slyšíme, jak se ptáte, jestli se vůbec teď na podzim máme na co těšit. Dobrá zpráva zní, že máme! Tak honem, ještě užít posledních paprsků na procházce, posledních výletů do přírody, zazimovat zahradu a alou domů!

VAŘIT!

Taky se vám zdá, že v létě jste připravovali hlavně lehká, rychlá a často i studená jídla? Tak to se vám nezdá, většina z nás má skutečně v létě své chuťové buňky naladěny na plejádu letních chutí a vůní, například s čerstvou sezónní zeleninou a bylinkami, a ostatně ani při vyšších teplotách nemá chuť řekněme na kachnu se zelím. A navíc – komu by se chtělo trávit půl dne u plotny, když bylo venku tak krásně! Ale s tím je teď na nějakou dobu konec, a tak vyhlašujeme velký návrat do kuchyní. Začněte třeba podzimními krémovými polévkami, které vás báječně zahřejí: hitem podzimu bude opět dýňový krém, ale uvařte si i hráškový s opečenou slaninou nebo mrkvový se špetkou chilli. Ruku do ohně dáváme samozřejmě také za francouzskou cibulačku i poctivou domácí gulášovku!

TŘÍDIT FOTKY!

Ať už patříte mezi zapřisáhlé uživatele klasického fotoaparátu, nebo jste propadli kouzlu focení mobilním telefonem, máte určitě po létě co třídit. Najděte si čas a ponořte se ještě jednou do všech letních radovánek, které jste letos stihli. Vzpomínáte, jak jste se probírali starými rodinnými fotografiemi z dětství vlastního, vašich rodičů nebo prarodičů? Pokud chcete, aby se v čem měly probírat i vaše děti a vnoučata, nezapomeňte své digitální fotografie občas i vybrat a vytisknout – kdo ví, jak se příštím generacím dochovají nebo nedochovají počítačové soubory, ale papír je papír. Vybírat můžete mezi klasickými fotografiemi nebo třeba moderní fotoknihou. 

ČAROVAT!

Ne nadarmo je podzim nejmagičtějším obdobím celého roku. Pro naše předky šlo o dobu, kdy se příroda ukládala ke spánku a bylo na čase ji poděkovat, smířit se s ní a udělat vše proto, aby i příští rok vydala své dary. Podzimní čarování v sobě zahrnovalo širokou plejádu rituálů a magických obřadů, z nichž se nám dochovalo jen málo. Nejznámější jsou listopadové Dušičky, tedy čas, kdy vzpomínáme na blízké zemřelé. Vždy se věřilo, že právě v tuto noc jsou si světy živých a mrtvých nejblíže a duše se prý na chvíli vracely zpátky na zemi. Rituály ale mohou mít i mnohem prozaičtější podobu: z kostí svatomartinské husy můžeme vyčíst, jaká zima nás čeká – pokud je hrudní kost tmavá, čekají nás Vánoce na blátě, pokud je světlá, můžeme se naopak těšit na dostatek sněhu.

ZAHŘÁT SE!

Nedá se nic dělat, venku je už chladno, a i doma se musíme starat o to, aby nám zuby nedrkotaly. Předpokládáme, že topení máte všichni v pořádku, a tak se zaměříme především na rychlé zahřátí – třeba po procházce venku. Podzim nezvládnete bez teplé deky, do které se můžete zachumlat až po uši, zahřeje vás rychle a spolehlivě. Ve výbavě by vám neměly chybět ani teplé ponožky, třeba z tradiční ovčí vlny. A pokud preferujete zahřívání zevnitř a máte doma lahev červeného, které by na přehlídce vín zrovna nezabodovalo, uvařte si svařák – to je prostě klasika! Na jednu lahev přidejte jednu či dvě celé skořice, tři hvězdičky badyánu a hrst hřebíčků, rum a cukr, pořádně zahřejte a ozdobte kolečkem citronu. 

KE KAMNŮM!

Pokud pro vás žádný z uvedených záhřevných způsobů není dostatečný, máme ještě jednu radu nad zlato – kupte si kamna, pokud je tedy ještě nemáte. Na chalupu se hodí krb, ale domů doporučujeme moderní krbová kamna, která vyberete v množství designových provedení a topných kapacit. Teplo z kamen je prostě jiné než z radiátoru, navíc pohled do plápolajícího ohně je i báječná terapie po náročném dni. Všechno má svoje, a tak i s kamny je práce – musíte myslet na pravidelné návštěvy kominíka a včas objednat dřevo nebo nakoupit brikety či peletky, ale až na podzim poprvé zatopíte, až bude na Štědrý večer do hlasu koled měkce praskat dřevo, až se za dlouhých zimních fujavic uvelebíte u kamen… 

NAKUPOVAT DÁRKY!

Víte, jak si každý rok, když ještě dvacátého prosince zmateně pobíháte po nákupních centrech říkáte, že napřesrok už to všechno nakoupíte včas? Tak letos se to už zaručeně povede. V první řadě máte nás, abychom vám to připomněli, a za druhé – vy to zvládnete! Vytěžte nevlídné podzimní dny k přemýšlení a hledání v e-shopech, případně k návštěvám obchodů, venku vám teď nic neuteče a ušetříte si spoustu času a nervů těsně před Vánocemi. Kromě vyřešených dárků získáte také, možná po dlouhých letech, klidný advent – a to jistě není málo!