Podzime, tvoř!

23. října 2021 | tipy

Podzim. To nejsou jen ranní mlhy a odpolední plískanice. Tohle období oplývá barvami, na stromech dozrávají plody všeho druhu a lákají k tvoření. Pusťte si domů trochu podzimní magie, vše potřebné najdete v přírodě. Jaké trendy v dekoracích letos frčí? 

Začněte venku 

Ať máte na výzdobu celou terasu, dveře nebo jen malý truhlík za oknem, není třeba otálet. Vezměte rodinu na procházku a posbírejte, co příroda momentálně nabízí: mohou to být jasně červené jeřabiny, šípek, hloh, kvetoucí vřes. Uschlé květy i drobná jablíčka, kaštany, žaludy nebo ořechy. Určitě ale nedávejte košem ani kouskům kůry, mechu, břečťanu nebo šiškám. Ostatně je to pořád podzim ve své ryzí podobě. Držte se jen jednoho jednoduchého pravidla: kombinujte s citem. Teplé podtóny od tmavě vínových, cihlově červených, sytě oranžových po žlutou až tmavé odstíny zelené se perfektně doplňují s krémovou, bílou, šedou nebo béžovou. 

Budiž světlo 

Co byste řekli na parádní podzimní svícen, který vás jako malý maják provede temnějšími dny? Stačí vám na něj tác, zlatá barva ve spreji a dvě nebo tři svíčky. Tác přestříkejte a nechte dobře zaschnout, svíčky ozdobte listy nebo omotejte přírodním provázkem a připevněte. Nakonec dozdobte přírodninami podle vašeho gusta. Pokud vám jen pouhá potenciální přítomnost otevřeného ohně vadí, rozvěste alespoň světýlka. Letos frčí hlavně temně zelená, která připomíná les a dodává interiéru efekt luxusu. Ideálně ji kombinujte s dřevěným nábytkem z masivu a světlými doplňky z přírodních materiálů. Vedle ale nešlápnete ani s cihlově červenou, béžovou, krémovou nebo nesmrtelnou šedou barvou. Hitem posledních let je pak tradičně  hořčicově žlutá nebo jemná růžová. 

Není provaz jako provaz

Dominuje vaší jídelně dlouhý stůl? Tak to si přímo říká o to stát se pravým podzimním skvostem interiéru! Povyšte ho na další úroveň provazem z listí. Stačí obyčejný provázek v přírodním odstínu, na který upevníte barevné listy javoru, buku nebo olše. Když jej navíc sladíte s výzdobou v oknech, docílíte maximálního „autumn vibe efektu“ 

Dekorace, které vydrží 

Nemáte čas ani chuť dekorace průběžně opečovávat a vyměňovat? Zvolte trvalejší variantu v podobě sušených květin či trvalek, jako jsou astry nebo mochyně. Případně sáhněte po dekorativních dýních a dalších podzimních plodech. Vždy ale myslete kromě efektu také na praktičnost – třeba sušené květy mají tendenci opadávat. Skvěle vypadají nejrůznější ozdoby z pšenice, která je v tomto směru spolehlivější a jen tak se vám nerozsype. 

Koule s přírodou uvnitř

Hitem posledních let jsou také skleněné vázy ve tvaru koule, do kterých můžete vkládat drobné podzimní dekorace – čisté a elegantní řešení! Vyzkoušejte třeba bílou mini dýni jako dominantu obklopenou kousky kůry, mechem a drobnými žaludy či bukvicemi. Pokud se vám přírodniny do interiéru dvakrát nehodí, můžete zvolit drobné perličky, bambulky nebo ozdobnými špendlíky. Ve finále stačí kouli převázat stuhou v přírodním designu a krásná dekorace je na světě!