Ozdoby, které mají srdce

17. prosince 2021 | rozhovory

Představte si vánoční ozdobu, která se rodí ze skleněné trubice. Ručně se stříbří, smáčí, zdobí a balí. Když ji pak věšíte na stromeček, držíte v rukou kus tradice, 100% ruční práci a jedinečný originál. Přesně takové ozdoby už 30 let tvoří v Jičíně a těší zákazníky po celém světě. Vlastní sadu od značky HAN si domů odvezla i Hilary Clinton nebo princ Charles. „Troufám si říct, že naše ozdoby mají srdce, které bije pro tradici a design,“ říká dcera jednoho ze zakladatelů a současná majitelka HAN Design Martina Němcová.       

Ozdoby v HAN Design se stále foukají i malují ručně. Sami je navrhujete, vymýšlíte veškeré tvary i barevná ladění. Jak dlouho tak trvá jedné ozdobě než se dostane „z papíru“ až na pult?

Záleží na tom, o jakou jde ozdobu. Existují výrobně méně náročné kousky, které dokážou vzniknout poměrně rychle. Tím, že si ve výrobě ničím nepomáháme a snažíme se tvořit opravdu výjimečné ozdoby, trvá to obvykle déle. Troufám si říct, že naše ozdoby mají srdce, které bije pro tradici a design. Takže to může být otázka týdne, ale klidně i měsíců. 

To se vám musí o ozdobách i zdát. 

Hodně lidí se diví, že s ozdobami vydržíme celý rok. Mně to divné vůbec nepřipadá, ale bude to tím, že jsem mezi nimi vyrůstala. Každé ráno, když přijdu do práce, tak první, co vidím, jsou vánoční ozdoby. A je jedno, jestli za okny zrovna sněží nebo praží srpnové slunce. Tuhle práci zkrátka musíte milovat, bez toho by to dělat nešlo. A řekla bych, že ani samotné výrobky by nebyly takové, jaké jsou. 

Co vás v návrzích inspiruje? 

Je to různé, nejvíc mě toho napadá při návrhu barevných kombinací. Najednou si to o něco řekne, přichází to ke mně zatím samo. Velkou pomocí jsou mi naše zručné vzorkařky, kterým předávám základ kolekce, zároveň sdílím svoji představu. Ony potom dotvoří finální návrh. 

Vaše ozdoby ale dávno nejsou jen tuzemskou záležitostí, podívaly se daleko za naše hranice. Odvezla si je i někdejší první dáma USA Hillary Clinton nebo členové britské královské rodiny. Při jaké příležitosti? 

Spolupracovali jsme s Nadací Vize 97 manželů Havlových, která je dávala darem státním návštěvám. Loni jsme ji kontaktovali, že bychom spolupráci rádi obnovili a oni souhlasili. Chystala se benefiční aukce, na které se naše ozdoby měly prodávat v charitativní bazaru, ale bohužel zasáhla pandemie. Nicméně, až se situace uklidní, chceme navázat. Je moc příjemné, když vám vypráví, že si paní Havlová na naše ozdoby pamatuje a jak ji mrzí, že ty své nechala na Pražském hradě. Říkám si, že v konkurenci darů, které za ta léta dostala, musely zanechat obrovskou stopu.  

Existuje ozdoba, kterou považujete za svoji „podpisovku“ – takovou, která je pro HAN Design skutečně ikonická? 

Určitě to není jedna jediná ozdoba. Každá naše kolekce je unikát, za každou si osobně stojím. Náš podpis je ve všech ozdobách, které pouštíme na trh a zákazníci to oceňují. Nezřídka nám říkají, že v záplavě ozdob na trzích ty naše bezpečně poznají.

Letos slaví značka HAN kulatých 30 let. Jaké to je řídit firmu, která má za sebou takový kus historie?

Vnímám velkou zodpovědnost a závazek. A to nejen vůči našim dlouholetým zákazníkům nebo obchodním partnerům, ale také vůči zaměstnancům. Řada z nich u nás pracuje od začátku - opravdu celých 30 let. A snad to nebude znít příliš divně, ale závazek cítím i vůči našim vánočním ozdobám jako takovým. 

Do firmy jste vstoupila po svém tatínkovi - jednom ze zakladatelů. Jaké to byly začátky?

Ve firmě pracuji od roku 2013 a pohybovala jsem se tu i předtím, takže jsem nepřišla ze dne na den. Pro všechny to ale byla samozřejmě změna. Chtěla jsem věci dělat jinak, více se otevřít tuzemskému trhu, posilovat náš rukopis a tvořit kolekce, které budou mít jasně daný koncept. Na jednu stranu to ale bylo trošku úsměvné, protože řadu zaměstnanců znám odmalička.

Firmu jste koupila loni – de facto na startu celosvětové pandemie. Jako by těch výzev nebylo najednou málo. Jak na to vzpomínáte? 

Načasování bylo opravdu perfektní. (smích) Poslední smlouvu jsem podepsala na konci února, řádně to oslavila a těšila se na nový začátek. Dva týdny poté přišel covid a s ním první nepříjemnosti. Nevzpomínám na to ráda, přišlo to velmi nečekaně a s sebou přineslo spoustu problémů, které nás svým způsobem ovlivňují dodnes. 

Během let se určitě hodně změnilo stran trendů a popularity ozdob u zákazníků. Jak je to aktuálně – frčí pořád ty tradiční? 

Hodně oblíbené jsou pořád kouličky - v červené, bílé a zlaté. To je nestárnoucí klasika. Poslední roky mám pocit, že lidé vánoční výzdobu začali víc řešit, chtějí ozdoby ladit ke zbytku interiéru a nebojí se experimentovat. Čím dál víc se jich také inspiruje na internetu a na sociálních sítích. 

Tři dekády za vámi, spoustu dalších před vámi. Co byste si pro firmu přála do budoucna? 

Přála bych si, abychom si udrželi náš rukopis, aby nás lidé v záplavě konkurence stále poznávali a podporovali. Byla bych ráda, kdybychom na našich ozdobách dál mohli takto „vyšívat“ a věnovat jim maximální péči. Ruční výroba je samozřejmě náročná na čas, peníze i lidskou práci a moc si přeji, abychom ze současné kvality nemuseli slevit. Nechceme plnit regály v obchodních centrech, ani tlačit strojové výrobky po tisíci kusech. Chtěla bych, aby měl zákazník i v budoucnu jistotu, že ozdoby HAN Desing stále procházejí rukama mnoha šikovných lidí a každá je skutečný originál.