Vzhůru na Kopec!

23. prosince 2021 | tipy

Půvabné místo na rozhraní Železných hor a Žďárských vrchů, které zná každý milovník starých tradic a příběhů. Vítejte na Veselém Kopci, kde, svému optimistickému názvu navzdory, nebývalo našim předkům zrovna do zpěvu. 

Základy veselokopecké osady byly položeny zhruba v první polovině 16. století během kolonizace tamější lesní krajiny. První roubenky si tu kolem roku 1653 postavili drobní rolníci, kteří si na drsné Vysočině a všudypřítomné kamenité půdě jen těžce zajišťovali byť tu nejzákladnější potravu. Z nevelké osady se do dnešních dnů na svém místě zachovala jen jediná stavba – dnes již zdejší ikonická usedlost u Pilných č.p. 4. 

V současnosti je Veselý Kopec součástí skanzenu Vysočina při Muzeu přírody Vysočina a nachází se zde na 30 objektů, které přinášejí svědectví lidového života drobných zemědělců od poloviny 19. do poloviny 20 století. Od 70. let minulého století sem byly postupně přenášeny památky lidového stavitelství, a tak si tu dnes můžete prohlédnout zachovalé špýchary, chlívky, haltýř i řadu unikátních technických staveb na vodní pohon. Nejvýznamnější z nich je vodní obilní mlýn, který byl přenesen na základy původního veselokopeckého z roku 1580. Někdejší objekt bohužel spolykaly plameny v roce 1909. V interiéru mlýnice si nenechte ujít nejen mlecí zařízení tzv. české složení, ale i stoupu na kroupy nebo varnu na povidla. V blízkosti mlýnu stojí také vodní lejna, pila a stupník na tlučení třísla. Kromě toho na Veselém Kopci najdete i další zajímavé příbytky a drobné vesnické stavby, jako sušky nebo bělidlo, ale třeba i včelín či zvoničku. A až si užijete celý komplex, projdete se kolem rybníčku či podél potůčku, zastavte se v hospůdce umístěné v přeneseném výměnku ze Širokého Dolu. Ten nejlepší čas pro návštěvu je totiž právě teď. 

Veselý Kopec se sice pyšní celoročním programem a v návaznosti na roční období i důležité lidové svátky pořádá různé tematické akce, nicméně právě zima je v téhle malebné vesničce poblíž Hlinska možná vůbec nejkouzelnější. Nejbližší událostí je tradiční únorový masopust, který je právem součástí světového dědictví UNESCO. 

Usedlost u Pilných č.p. 4

Její obytná část se skládá z jediné vytápěné místnosti, síně a dvou komor. Chalupa postupně přechází v hospodářství se zděnými chlévy, kam vede vchod ze zastřešené chodbičky tak, aby bylo možné hospodářství relativně pohodlně obstarat i za nepříznivého počasí. Nad nimi se tyčí dvě roubené komory, původně určené k dosoušení chmele. Hospodářská část pokračuje stodolou, která byla původně postavena kolmo k chlévům a usedlost tak měla půdorys ve tvaru písmene U. V roce 1877 byla stodola pomocí páru volů pootočena do dnešní polohy. V současnosti je doplněna o holubník, ten však původní není. Byl přenesen z Hrochova Týnce.