Wim – kdo?

26. prosince 2021 | stories

Fotografie lidí smáčející se v ledových potocích nebo drkotající zuby pod proudem ledové sprchy zaplavily v posledních letech sociální sítě i světová média. Otužování se naplno vrací, získává si nové příznivce mezi mladými a může se to mimo jiné Nizozemec Wim Hof. Jeho metoda založená na vystavování se chladu v kombinaci s řízeným dýcháním a meditací pobláznila svět. Zkusíte se s novým rokem přidat? Podmínky jsou přímo ideální! 

Chlad přináší klid, říká Wim Hof, jenž na svém životním přesvědčení postavil metodu, která udivuje lékaře napříč kontinenty. Mimo jiné tvrdí, že díky ní můžete zvýšit odolnost svého těla v rovině fyzična i psychiky. Vysvětluje také, že člověk v průběhu let upozadil svou vnitřní podstatu, která přitom spočívá v kontaktu s přírodou a odolností, jenž se v našich tělech přirozeně skrývá. „Nyní nás ovlivňuje sedavý způsob života, stres a pohodlí. Moje metoda se proti těmto faktorům staví, aby odhalila skutečný potenciál lidského těla,“ píše ve své knize, která se stala mezinárodní bestsellerem. Jak se říká: za vším hledej příběh a je tomu tak i v případě tohoto „Icemana“. Za zářný příklad dává sám sebe – právě dýchání a otužování mu totiž pomohlo překlenout sebevraždu milované manželky a postarat se o čtyři společné děti. 

Hlavně dýchej!

První část metody spočívá ve specifickém dýchání, kdy hlavním pravidlem zůstává jednoduchá mantra: „poslouchat tělo a nikdy ho nenutit“. Dýchání je pramen života, vždyť za den se nadechneme a zase vydechneme průměrně 20 000krát! V úvodní části Wim Hof metody se tedy vědomě zaměřujete na tuto činnost a střídáte krátkou hyperventilaci (zrychlené hlubší dýchání) s krátkým zadržováním dechu. 

Hybaj na mráz

Druhým bodem Wim Hofova učení je expozice chladu. Ač to zní sebevíc neproveditelně, nejdůležitější je se přitom co nejvíc uvolnit. Začnete po malých krůčkách a než se na horách vrhnete mezi kry, doporučujeme začínat každé ráno studenou sprchou. A i v takovém případě na sebe jděte pomalu. Odstartujte svůj otužovací rituál jen s pár sekundami a postupně protahujte aspoň na minutu chladivé koupele. Wim Hof navíc doporučuje udělat 15 hlubokých nádechů a při posledním zadržet dech. Nádechy zahřejí a při zadržování dokonale zklidníte mysl. Mimo to má ledová lázeň své nepopiratelné benefity hlavně v dopadu na nervový a imunitní systém. 

Medituj

Poslední, avšak neméně důležitou součástí, je meditace. Tak, jak ji pojímá Wim Hof, se hodně blíží tibetským tradicím a pomáhá usměrňovat a cílit tok myšlenek. Sám Wim Hof v rozhovorech přiznal, že nebýt pravidelných meditací, reagoval by na chlad jako každý jiný. Trénink mysli se v tomto případě skládá ze dvou pilířů. První je dechové cvičení a druhý vizualizace. Při ní si představujete plameny klidně planoucí ve vašem nitru. Chce to trénink, ale vyplatí se! 

Silná trojice

Každý z těchto tři pilířů byl samostatně studován a popsán, ale právě metoda nizozemského dobrodruha je první, která kombinuje všechny dohromady. A přestože stejně jako její autor působí hodně volnomyšlenkářsky, nějaká pravidla přece jen má. Dýchací cvičení ani meditaci nikdy neprovádějte, když už jste ve vodě a mějte na paměti, že ke všemu je třeba přistupovat s mírou – a to i k otužování.  

ŠARLATÁN, nebo úkaz? 

Asi vás nepřekvapí, že Wim Hof byl se svou metodou zpočátku označován za šarlatána a hazardéra. Podstoupil proto řadu testování a studií, které měly pozitivní účinky na imunitní, nervový, kardiovaskulární i dýchací systém a celkové zlepšení mentálního i fyzického zdraví ověřit. A skutečně se potvrdily.
 
Americký lékař Kenneth Kamler, známý pro své extrémní expedice jako „doktor Everest“, se podílel na testování Wima Hofa ve Feirnsteinském Institutu pro medicínský výzkum v roce 2007 a na jeho adresu prohlásil: „Wim je schopný vydržet chlad, protože umí změnit fyziologii svého těla. Umí aktivovat schopnosti, které jsou u každého z nás nevyužité. Jeho teplota postupně poklesla o deset stupňů na úroveň, která je pro průměrného člověka neslučitelná se životem. Každopádně Wim byl schopen opět zvýšit svou tělesnou teplotu o šest stupňů pouze za pomoci meditačních technik. Tento výkon je v medicíně doposud považován za nemožný.“

Wim Hof neboli Iceman 

Nizozemský dobrodruh, kaskadér a vytrvalec se narodil v roce 1959 a je autorem stejnojmenné metody extrémního cvičení imunity. Proslul svou enormní odolností vůči chladu a je v tomto směru držitelem mnoha rekordů. V roce 2004 se zapsal do Guinessovy knihy rekordů v přímém styku celého těla s ledem, který trval neuvěřitelných 68 minut. Známý je také pro svůj výstup na Kilimandžáro v šortkách, zdolání půlmaratonu za polárním kruhem naboso nebo zaběhnutí maratonu v poušti bez vody.