Hvězdný rok 2022

1. ledna 2022 | tipy

Díváte se radši vzhůru do oblak než dolů na špičky prstů? Tak to vás čeká v novém roce fantastická podívaná! Chystá se totiž hned několik neobvyklých astronomických úkazů: zatmění Slunce, Měsíce a dokonce Marsu. Chybět nebude ani velká konjunkce, několik meteorických rojů nebo superúplněk. 

Hvězdný rok 2022

V lednu mějte oči otevřené. V prvních zhruba 10 dnech nového roku se chystá jeden z nejsilnějších meteorických rojů, při kterém může na obloze zazářit co hodinu přes stovku padajících hvězd. Ideální podmínky pro sledování budou mezi 3. a 4. lednem od půlnoci do rozbřesku.
V únoru budete moci za svítání spatřit trojici výrazných planet. Zářivou Venuši s Marsem a Merkurem, který je na obloze vzácný a k vidění vždycky jen na kratičkou chvíli.

V březnu se vydejte na lov zvířetníkového světla. Tento světelný kužel, který na obloze září v oblastech, kde jsou zvířetníková souhvězdí, je totiž vidět jen na místech, která nejsou zatížena světelným smogem. V Česku jsou tři parky tmavé oblohy – Jizerský, Beskydský a Manětínský.
V dubnu se na obloze naskytne jeden z nejlepších výhledů na planetu Merkur. Navíc v doprovodu extra fotogenické hvězdokupy Plejády.
V květnu se nachystejte na celou sérii jedinečný úkazů. Jako první nás čeká prvomájová konjunkce kolem čtvrté ranní, kdy budou blízko u sebe k vidění jasné planety Venuše a Jupiter. Další taková se odehraje až v únoru 2032. Dalším úkazem budou padající ledo-prachová zrnka z Halleyovy komety. U nás sice podle odhadů astronomů spatříme „jen“ kolem 10 těchto padajících hvězd za hodinu, i tak ale půjde o unikátní zážitek. V květnu nás také čeká zatmění Měsíce.

V červnu si užijeme svítící oblaka, pro jejichž pozorování budou prý letos ideální podmínky. Ujít si nenechte ani vzácnou superkonjunkci, při které budou najednou vidět všechny očima viditelné planety Sluneční soustavy, konkrétně Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn, ve společnosti Měsíce. Abyste je uzřeli skutečně všechny naráz, najděte si místo s dokonale odkrytým severovýchodním až východním obzorem, a to ideálně někde vysoko v horách. Chvíli vám to sice zabere, ale stojí to za to, protože další šanci sledovat takovou podívanou dostanete až v roce 2036. 
Červenec ovládne největší superúplněk roku! Poznamenejte si do diáře 13. července v půl deváté večer. 

Srpen je tradičním svátkem perseidů a ani v roce 2022 tomu nebude jinak. Zaměřte se také také jasnou planetu Saturn. S dobrým dalekohledem je šance zachytit i její prstence.

V září dostanete dobrou příležitost prohlédnout si Jupiter. I malým dalekohledem spatříte jeho čtyři měsíce.
Říjen nabídne velkolepý meteorický roj Orionidy. Pro pozorování budou ideální podmínky 21. a 22. října vždy mezi půlnocí a pátou ranní. 
V listopadu si počkejte na meteorický roj Taurid. Ten je specifický velmi jasnými padajícími hvězdami kolem 4. listopadu. 
Prosinec chystá doslova hvězdnou show! Planeta Mars bude nejjasnější za celý rok, zároveň se dostane i nejvýše nad obzor, jak to jen v srdci Evropy jde. Během vánočních svátků pak hledejte na obloze tzv. zimní šestiúhelník, který tvoří nejzářivější hvězdy noční oblohy.