Poťte (se) taky!

31. prosince 2021 | tipy

Sow – nah! Nenechte se mýlit, nejde o žádný indiánský pozdrav. Takhle se kdysi dávno ve finštině vyslovovala sauna. V doslovném překladu znamená lázeň a pro naše tělo je z mnoha důvodů jedním slovem blahodárná. Zveme vás na malou exkurzi do světa saunování. Je totiž akorát čas na chvíli se vypařit! 

Řekli byste, že tradice saunování se předává z generace na generaci už víc než 10 tisíc let? V minulosti byly sauny rušným místem setkávání, pořádaly se v nich náboženské rituály, ženy do nich dokonce chodily povít své potomky a starci se v nich zase vydávali na poslední cestu. Přestože se v čase měnila jejich podoba i forma užívání, jedno zůstalo stejné: už naši prapředci dobře věděli, že na tom vědomém „ohřívání se“ prostě něco je!

Začalo to dírou v zemi

První finské sauny byly v podstatě díry vyhloubené do země, do jejichž středu se pokládaly nahřáté kameny. Otvor nahoře se pak přikryl zvířecí kůží. Následovaly pozemní tzv. kouřové sauny, které sestávaly ze tří stěn, stropu postaveného z kmenů a velkých dřevěných dveří. Vnitřek sauny byl obložený kameny a při vyhřívání se s otevřených kamen plnil kouřem. Když se zhruba po osmi hodinách v místnosti vytvořila ideální saunovací teplota, byly už stěny vydatně pokryty sazemi. Přestože šlo o rituál značně špinivý, byl zcela hygienický – saze jsou totiž sterilní. Ostatně na některých místech fungují kouřové sauny dodnes a pyšní se početnou základnou nadšenců. 

Parní stany

Prastaré asijské nomádské kmeny zase propadly kouzlům parní sauny a úspěšně je přinesly i do Evropy. Podle archeologických nálezů si už v 5. století běžně stavěly relaxační stany, do kterých nosily z ohniště nahřáté kameny a polévaly je vodou. Pak si posedaly do kolečka kolem nich a prostě jen odpočívaly. Avšak pozadu jsme v koupelích ve vlastním potu nebyli ani v Čechách, kde se první písemné zmínky o saunování objevují v 10. století. Slovanské sauny se tehdy stavěly ze dřeva s trámy vycpanými mechem. Novodobé sauny podobné těm, které známe dnes, se začaly budovat až začátkem 19. století. 

Postupem let přivítaly sauny kromě technických vylepšení také další „sestry“: k suché finské s teplotou okolo 90 stupňů a zmíněné parní se přidala například tropická, solná nebo herbal, které benefity obou příjemně kombinují. 

Trénink v klidu 

Silnější imunita, lepší dýchání, kvalitnější spánek. To je jen zlomek z výčtu vědecky prokázaných účinků saunování na lidské tělo. Pobyt v sauně je svým způsobem takový trénink – jen hezky v klidu a bez jakékoli zátěže. Pomáhá tělu snadněji se vypořádat s přechodem mezi vysokou a nízkou teplotou, a tak lépe odolává nachlazení. Zároveň také zrychluje krevní oběh, posiluje srdce a motivuje imunitní systém vytvářet více bílých krvinek. Dýcháním horkého vzduchu se navíc zvyšuje vitální kapacita plic a průtok vzduchu. Nehledě na to, že v sauně ze sebe prokazatelně vypotíte toxiny a odbouráte stres.

Což o to, proč to nezkusit. Zvlášť teď v zimních měsících, kdy je každá dávka tepla navíc víc než vítaná. Jenže, jak se saunováním bezpečně začít? „Určitě je důležité nic ze začátku nepřehánět, trávit v sauně tolik času, kolik je vám příjemné a postupně navyšovat. Dobré je začít s mírnějšími, které mají míň stupňů, jako je například solná, herbal nebo tropická, která je zase vlhčí. Pokud znáte někoho, kdo do sauny už chodí, doporučuji návštěvu naplánovat společně, nebo se zeptat přímo v sauně, kde vám vše vysvětlí,“ říká Jaroslav Zonyga, provozní ředitel saunové sítě Saunia, která má svou pobočku přímo v Hradci Králové. Jedním dechem dodává, že něco jako ideální frekvence návštěv neexistuje a záleží, co vyhovuje konkrétnímu jedinci. „I tak ale doporučujeme docházet alespoň dvakrát až třikrát za měsíc, abyste dosáhli dlouhodobých benefitů. Při každé návštěvě je dobré absolvovat alespoň tři kolečka, tedy sauna-ochlazení-odpočinek. Doba relaxu by přitom měla odpovídat zhruba dvojnásobku doby strávené v sauně. Zapomínat nesmíte ani na pravidelné doplňování tekutin.“ 

Není ceremoniál jako saunový ceremoniál 

Možná se to nezdá, ale saunování není jen o klidném sezení a pozorování stékajících krůpějí potu - dokáže být skutečným zážitkem! Důkazem budiž oblíbené saunové ceremoniály, které nejenže pobyt v sauně zpestřují, ale díky speciálním dovednostem profesionálních saunérů ještě zesílí účinky na vaše tělo i psychiku. „Saunové ceremoniály by se daly připodobnit k animátorským akcím, které znáte z dovolených. Osobně mám nejradši dynamické ceremoniály, u kterých za doprovodu hudby a speciálních vůní provádí saunér s pomocí ručníků nebo vějířů termické nárazy. V Saunii jsou zdarma, a tak je může vyzkoušet každý,“ láká Jaroslav Zonyga. 

I pokožka saunu miluje

Saunování si ale hravě zamilujete i pro jeho beauty účinky. Pokožku totiž prokrvuje, přispívá k obnově buněk, otevírá póry a zlepšuje vstřebávání živin. Saunová kosmetika složená z vydatných krémů, esenciálních olejů a peelingů je tak u návštěvníků stále oblíbenější. Právě peeling představuje ideálního saunového společníka! Čistí totiž pleť, odstraňuje z ní odumřelé buňky, zjemňuje, prokrvuje, vyživuje a sjednocuje její barvu. Nejčastěji si přitom můžete vychutnat peeling, jehož základem je hrubozrnná sůl nebo třtinový cukr. Aby vás „nesedřel z kůže“, měl by obsahovat také zvláčňující a vyživující složku – v tom dobře poslouží zejména med či olej. A kdy je na takovou peelingovou kúru v sauně ideální čas? Když si lebedíte v klasické sauně či parní lázni. Nanášíte ho krouživými pohyby od chodidel směrem nahoru a necháte působit po celou dobu vašeho pobytu v potní místnosti. Zbytky peelingu se smyjí při ochlazování ve sprše. 

Nevíme, jak vy, ale my už si pomalu balíme ručník a vyrážíme směr Saunia do královéhradeckého Orlice parku. Ačkoli tam můžete přijít i bez něj – vše vám totiž půjčí na místě. Co vyrazit hned po práci a večer si pak užívat příval endorfinů a tzv. „sladkou únavu“, po které se lépe usíná? „Saunování je opravdu skvělé a rádi bychom, aby jeho kouzlo objevil každý. Nabízíme proto první vstup zdarma. Jediné, co musíte, je zaregistrovat se na našem webu a dobít si kredit ve výši 300 korun, které lze využít na konzumaci, nebo případně na další návštěvu. Pak už stačí jen vyrazit, protože s sebou nemusíte mít opravdu vůbec nic. Zdarma vám zapůjčíme prostěradlo a ručník, bar nabízí skvělé domácí limonády, čaje, panini anebo třeba pivo. Takže neváhejte přijít se vypařit,“ dodává Jaroslav Zonyga.