Reality ke mně prostě patří

4. ledna 2022 | rozhovory

Že za kvalitu se ručí nejen samotnou prací, ale i jménem, ví moc dobře Petra Veličková - majitelka stejnojmenné realitní kanceláře, která se v Hradci Králové pyšní tradicí od roku 2004. Víc než ohromující počty prodejů pro ni znamenají kvalitní vztahy a pocit dobře odvedené práce. „Základ úspěchu je  promyšlená prezentace, aktivita, strategie a především zkušený empatický makléř se zápalem pro věc. Bez opravdu dobrých lidí to nefunguje,“ říká energická podnikatelka.  

Práci v realitách se věnujete 18. rokem. Jak se za tu dobu, než jste „realitně dospěla“, váš obor proměnil?

Změnilo se toho hodně – trh, způsob práce a jiná jsem samozřejmě i já sama. Když jsem v tomto oboru začínala, bylo mi čerstvých 20 let, s obchodem jsem měla jen krátkou zkušenost, ale zase jsem byla velmi ambiciózní a měla velkou chuť něco dokázat. Učila jsem se pod taktovkou advokáta, který mne k podnikání v realitách přivedl a spoustu věcí mne naučil. Přesto bylo velmi náročné začít podnikat sama na sebe, když jsem o světě obchodu ještě věděla tak málo. Ze současných realitních kanceláří fungoval v té době jen velmi malý zlomek a nebylo moc kde se inspirovat. Člověk si prostě na všechno přicházel tak nějak za chodu, a když nevěděl, tak se radil nebo prostě zkoušel. Trh navíc fungoval oproti současnosti zcela opačně. Nabídka nemovitostí byla veliká a najít kupce podstatně složitější. Také si ještě živě pamatuji dobu, kdy si makléři běžně fotili nemovitosti sami bez asistence profesionálních fotografů. Nepoužívaly se drony, netvořily se žádné videoprohlídky – zkrátka nic z toho, co je dnes standardem.  

Jako realitní makléř tedy musí být člověk hodně flexibilní. 

To platí pro podnikání obecně - nehledě na obor, jen v realitách je to možná ještě o něco dynamičtější. Jsem toho živým důkazem, hned několikrát jsme museli ve firmě přehodnotit způsob práce a překopat celou strategii. Donutil mne k tomu nejen vývoj trhu, ale i různé životní situace, úspěchy i neúspěchy. Musíte se zkrátka posunout a pružně reagovat na změny, které se dějí. V průběhu let jsme k realitní činnosti navíc přidali také financování nemovitostí a postupně i development, ať již prodej nemovitostí pro jiné developery, nebo vyhledávání vlastních projektů. A to s sebou pochopitelně nese další výzvy. Využíváme moderních nástrojů, které trh nabízí a které považujeme za úspěšné v souvislosti se zkvalitněním prezentace a lepším prodejem nemovitostí. Vzděláváme se a jsme otevřeni dalšímu vývoji. Považuji zkrátka za důležité nezůstat stát na místě.  

Zmínila jste, že se věnujete i developingu. Co vás k němu přivedlo? 

Čas, zkušenosti a velká záliba v designu. V průběhu let jsme hledali způsoby, jak lépe prodávat. Někdy se nemovitost zobchodovala lépe, když se část pozemku oddělila a navrhl se na ni dům, jindy potřeboval klient prodat větší pozemek, a tak se rozdělil na více parcel včetně zasíťování, případně se rodinný dům rozdělil na několik bytových jednotek, které se zrekonstruovaly. Vždy to bylo zkrátka o tom nalézt optimální variantu prodeje tak, aby byl klient spokojen. V procesu toho jsem zjistila, že právě rekonstrukce jsou mojí velkou vášní, a začala se v této oblasti vzdělávat. Baví mě vymýšlet, tvořit a realizovat. Postupně jsme začali spolupracovat na prvních projektech, až přišel ten první vlastní. Je to svébytná disciplína a stres, ale ten pocit, když se pak jedete podívat na nemovitost, která vznikla z vašeho nápadu, a vidíte za sebou obrovský kus práce, to je k nezaplacení. 

Motto vaší firmy je „bezstarostný prodej vaší nemovitosti“. V čem tkví ona bezstarostnost a klientská úleva? 

Řešíme pro klienty vše, co je třeba, a to opravdu od A do Z. Za základ úspěšného prodeje považuji souhru několika faktorů – zkušeného empatického makléře se zápalem pro věc, kvalitní prezentaci, aktivitu, strategie. Bez opravdu kvalitních lidí by to ale nikdy nemohlo fungovat. Makléř se musí umět nacítit nejen do nemovitosti, tedy co je třeba udělat pro to, aby zaujala, ale také do majitelů, do jejich představ a očekávání a v neposlední řadě do samotných zájemců. Je důležité dokázat kupujícím citlivě vysvětlit, že je to nemovitost přesně pro ně. (smích) Neobejdete se také bez promyšlené prezentace, která dokáže zvednout prodejní cenu v řádech statisíců. Na druhou stranu si ale musíte udržovat objektivní nadhled. Profesionální fotky a home-staging mají nemovitost pozvednout, být onou třešničkou na dortu, nikoli pokřivovat realitu a na oko vylepšovat skutečný stav. Pak je to ztrátou času pro všechny strany. V našich očích znamená bezstarostnost full-servis. Žádná zakázka pro nás není jen jednou z mnoha. Reality vnímám z hlediska obchodu a prodeje jako pomyslný svatý grál, a tak k nim také přistupuji.  

Specializujete se na určité typy nemovitostí? 

Největší objem prodejů realizujeme v oblasti bydlení, ale co se týče nemovitostí, nebráníme se ničemu. Prodávali jsme už haly, továrny, zemědělské pozemky, chaty… Nejvíce se zaměřujeme na lokality od Prahy po Orlické hory. Horské oblasti obecně nás v poslední době hodně lákají, aktuálně nabízíme i jeden vlastní projekt luxusních horských vil. Další projekt připravujeme přímo v Praze. V každém případě je to ale o tom naladit se s klienty na stejnou vlnu. Jen tak vznikají spolupráce, které přetrvají roky.

Skoro dvě dekády v oboru už lákají k bilanci. Neměla jste za tu dobu chuť pověsit svou práci „na hřebík“? 

Etap proběhlo několik, i s ohledem na různé situace v osobním životě, pracovní úspěchy i chvíle, kdy jsem došla na rozcestí a musela se rozhodnout, kudy dál. Nikdy jsem ale nepřekročila do fáze, kdy bych obor realit přestala mít ráda. Je to něco, co ke mně patří a je pevnou součástí mého života. Jsem pyšná na skvělé kolegy, kteří se, možná trochu proti své vůli, stali mojí druhou rodinou. (smích) Jsem hodně vztahově založený člověk, proto nikdy nebudeme patřit k realitkám, které mají obrovské portfolio projektů a zakázky přijímají jako na běžícím páse. Vnímám, že to klienti oceňují a v průběhu let se k nám vracejí a doporučují svým blízkým. Nezřídka mě jen tak pozvou, aby se pochlubili, jak zrekonstruovali dům, s jehož koupí jsem jim pomáhala. A to mě nesmírně dobíjí!