Vůní i lékem

10. ledna 2022 | tipy

Vůně může léčit, navodit správnou atmosféru, pomoci od deprese, probudit při únavě nebo zklidnit před spaním. Ale nebylo tomu tak odjakživa. Kdy lidem začala aromaterapie vonět a jak ji využijete dnes? Nechte se očarovat magickou silou esenciálních olejů a objevte svůj nový rituál.

Pohled tisíce let zpět

Vůně toho dokážou opravdu „veľa“, jak by řekli naši východní bratři. V kontextu dějin sahají vonné tóny šest tisíc let zpět, o pravé aromaterapii, jak ji známe dnes, ale ještě nemohla být řeč. Její oficiální termín započal až ve 20. století. Jenže! Éterické oleje využívali už ve staré Číně, v antice nebo v Egyptě. Už tenkrát totiž lidé věřili, že právě vůně může probrat tělo, uklidnit duši nebo vědomí. Když tělo nepotřebovalo ani jedno, esence byla skvělá i na balzamování. To se lidé chopili kadidla, myrhy nebo cedru a uctívali své předky. 
Vůně má ale i jiné poselství než být prostředkem ke komunikaci s bohy nebo doplňkem rituálů. O tom, že vůně dokáže i léčit, věděli už staří Řekové před dvěma tisíci lety. A my jsme se to učili během dějepisu. Vždyť vzpomeňte na proslulého lékaře Asklépia, který ve třináctém století před naším letopočtem začal využívat voňavé byliny i při operacích, a zapsal se tím do dějin hned vedle Hypokrata, jenž se do esenciálních olejů ponořil veřejně a studoval jejich účinky na těle.

Senzační aromaterapie 

Dnes již víme, že některé esence mají antiseptické a dezinfekční účinky, a kdo ví, třeba na ně poukázala právě tahle senzace. Traduje se, že během vleklých morových epidemií existovala hrstka schopných parfumérů, kteří dokázali namíchat takové kombinace vůní, jež je dokázaly ochránit před nákazou. Některé prameny dokonce vypráví o doslova protřelých zlodějíčcích, kteří znali tajný recept na vonnou mast, tou si potírali nos, vloupávali se do domů obětí moru a neohroženě brali vše, co jim přišlo pod ruku. Až na nákazu. Co je na tom pravdy, nevíme, snad jen to, že od té doby se na aromaterapii změnil pohled ještě x-krát. 

Ověřeno pokusem

Otcem myšlenky léčivých esenciálních olejů byl na začátku 20. století francouzský chemik René-Maurice Gattefossé, který si během laboratorních výzkumů popálil ruku a bezmyšlenkovitě ji strčil do nejbližší nádoby, ve které naštěstí dlelolej. K jeho překvapení sáhl po tom pravém, levandulovém, a ruka se mu zahojila. Na jeho poznatky navázal Jean Valet, když esencemi léčil za druhé světové války poraněné vojáky. 

„To jsou zase šarlatáni“

Esenciální oleje, rovná se éterické, dnes získáváme destilací s vodní parou. Dodnes se však najdou jejich odpůrci, kteří tvrdí, že jde o pomíjivé olejíčky, slaboduché metody používání a šarlatánství. Zasvěcení je však aplikují na nejrůznější neduhy – meduňku na uvolnění a přivolání spánku, pomeranč na podporu radosti, Litsea cubebu na koncentraci při studiu či řízení, levanduli na štípance od komárů nebo borovici při nachlazení. Esencí je nespočet a jejich využití také. Proto se na ně podíváme zblízka. 

1 lahvička šalvěje = 2,5 kg byliny

Vyždímejte esence na maximum

Česká legislativa nedoporučuje užívat esence vnitřně, v jedné kapce je totiž několik kilo bylin, rostlin, květin nebo kůry. Představte si 1 kapku šalvějové esence, ve které leží 1 kg rostliny. Nebo 1 lahvičku máty, v níž dřímá 2,5 kg byliny. Esenciální olej má skutečně velkou moc, proto se nesmí mazat na tělo v neředěné podobě kromě výjimek – levandule a tea tree. Obě esence mají hojivé účinky a ve formě 1 kapky jimi můžete potřít svou pokožku. 

Inhalace = nejrychlejší cesta aromaterapie

Existuje nespočet způsobů, jak z esenciálních olejů vyždímat maximum, i když si je nebudete mazat po těle. První z nich je stará dobrá inhalace, což je zároveň překvapivě nejrychlejší cesta, jak dostat esenci do těla. Vůně totiž dorazí až do mozku, kde působí na naše emoční já - chování, ale i paměť, kterou tak dokáže podpořit. Při vdechování vůně prostoupí postupně do celého těla. Přitom k tomu stačí jen aromalampa nebo difuzér, vybraná esence a voda, do které kápnete 5 až 10 kapek éterického oleje. Nebo využijete inhalaci, jakou si možná pamatujete z dětství, kdy vám babička hodila byliny do lavoru s horkou vodou, na hlavu položila ručník a vy jste skloněni nad lektvarem nasávali vůni mateřídoušky a (možná trochu s pláčem) protahovali dutiny. Podobně můžete inhalovat i v sauně, kde necháte esence volně odpařovat, nebo pomocí 2 kapek na kapesníku, ke kterému občas přivoníte. 

Masážní vosky = novinka ve světě rituálů

Masáž je další (a možná o dost příjemnější) cestou, jak dostat účinné látky vůně do těla. A věděli jste, že se na ni hodí i speciální masážní svíčky? Pak to jsou samozřejmě i připravené masážní směsi s esencemi, nebo vaše originální, kdy postačí kápnout 7 až 10 kapek vybrané vůně do 25 ml rostlinného oleje. Pokud potřebujete podpořit krevní a lymfatický oběh, využijte jalovec, cedr nebo citron, vůně totiž odplavují toxiny z těla. Rádi byste večer usnuli, jako když vás do vody hodí? Vsaďte na esenci levandule nebo meduňky. Esenci můžete kapat i do svého oblíbeného tělového krému, a vytvořit si tak nový večerní zážitek. Éterický olej se hodí i na příjemnou koupel, během níž vás voda zalije klidem nebo energií. Jen smíchat lžíci nosného oleje s 4 až 10 kapkami esence a nalít do vany. 

Borovice, citron, eukalyptus = nejlepší na rýmu

TIP NA ZIMNÍ DNY: Aromaterapeuti vědí, že esence je dobré kombinovat. Často díky tomu vznikne superléčivé kombo, které zatočí s rýmou či chřipkou. V zimních dnech jako když najdete! Jedním takovým zázračným triem je třeba borovice, citron a eukalyptus. Nevyléčí sice chřipku v rozjetém průběhu, ale značně uleví od nepříjemných příznaků. Pro představu: 2 % eukalyptové esence v rozprašovači dokážou zahubit až 70 % lokálních stafylokoků v kanceláři. Říkáte si, jak vytvořit ten rozprašovač? Kápněte esenci desetkrát do 100 ml vody s alkoholem a je to!

Čapněte voněnky, které se rodí za sedmero skořicovými horami, ve svíčkovém království NA KOPEČKU V KRUŠNOHOŘÍ. Právě tam vyrábí jedinečné vosky do aromalamp, co se rozpustí v kalíšku, než řeknete švec a vy se pomalu rozplynete s nimi. Sáhnout můžete i po závěsných ve tvaru vánočního zvonečku. Cink.

TIERRA VERDE je aromaterapeutický ráj na zemi a zároveň česko-slovenská značka kosmetiky, která se pyšní čistě ekologickou výrobou. A vám by mohla zavonět jejich zimní sada esenciálních olejů, kam patří něžný rozmarýn, svěží máta a sladký pomeranč. A to si říká o večerní rituál nebo krásný dárek pro blízké, co myslíte?

Máme tu věrné jogíny? Pak by se vám mohla zalíbit kouzelná YOGA DAY, kde jsou o síle aromaterapie přesvědčeni již léta. Kdo tedy dá na magické obrázky, ale hlavně perfektní kombinace, budou se mu líbit základní sady esencí, kam v Yoga Day zařadili svěží eukalypt, sladkou levanduli a antibiotický tea tree olej.

Hledáte dokonalý dárek pro svou partnerku? Přestaňte pátrat, slavnostní balení esenciálních olejů od PHATOIL ji nadchne svým designem, provoní váš interiér originálními vůněmi a ozdobí koutek každé ženy. Tyhle esence jsou nejen voňavé, ale už na první pohled dokonalé. Vůně se hodí do difuzérů, zvlhčovačů, do lázně i na masáž.

Kdo by neznal NOBILIS TILIA a jejich profesionální přístup k aromaterapii. Česká značka s kosmetikou a drogerií nabízí nejrůznější podoby vůní, které využijete pro potěchu i přírodní léčbu. Tak třeba něžné, ale účinné inhalační tyčinky, co se vejdou do toho nejmenšího psaníčka na ples, nebo proslavené květové vody pro víly. Ach.

Milujete aromaterapii, sháníte jen kvalitní esence, ale ne a ne si vybrat, protože chcete jen designové obaly? Zkuste značku AROMATICS, která představila sváteční set Veselé Vánoce. Jejich kouzelné vůně pochází z nejlepších zdrojů, vedle nichž si potrpí i na prezentaci, proto se vůně hodí pro náročné vzhled em i složením.