Duch Vánoc

11. prosince 2017

Vůně čerstvě oloupaných mandarinek, mihotavé světlo svíček, tóny prvních vánočních písní linoucích se z rádií či hřejivý šálek svařeného vína nám evokuje jediné – opět po roce k nám zavítal duch Vánoc. Pojďme ho jaksepatří přivítat, Quartier vám přináší pár rad, jak se naladit na tu správnou vánoční melodii.

Duch Vánoc

Červená, zelená a zlatá

Symbolem Vánoc je jednoznačně červená, zelená a zlatá barva. Zelená je barvou přírody a voňavého jehličí, ale vyjadřuje také rovnováhu, klid a naději. Červená je zase typickou barvou lásky a narození. Zlatá dává pocit hojnosti a bohatství. Je symbolem velkorysosti a šlechetnosti. A proč právě tyto barvy? Odkazují totiž na příběh o narození Ježíška. Červená je spjata s nesmírnou láskou a zelená s utužením lidské víry a naděje. V případě zlaté barvy nemusí jít vždy o hmotné bohatství, ale spíše o to duševní. V souvislosti s narozením syna Božího se na nebi pastýřům zjevila kometa. Stejně tak jeden ze tří darů, které přinesli Ježíškovi tři králové, bylo právě zlato.

Dekorace v těchto barvách tedy jistě nesmí chybět. Ať už se jedná o bytové doplňky, adventní věnec, jmelí, tradiční červenou hvězdu či samotný stromek. Adventní věnec a stromeček by neměly být umělé. Zelené jehličí, které v zimě neopadává, je symbolem věčného života. Se jmelím se váže spousta starých tradic – například by mělo být darované, aby vám přineslo štěstí. Dokazuje to i fakt, že štěstí se prostě nedá koupit.

Ze všech dekorativních předmětů nesmíme opomenout svíčku. Je totiž takovým malým poselstvím blížících se vánoc. Po zapálení první víme, že přesně za čtyři týdny nastane ten velký den - den dárků, přání a vyznání. Třepotání plamínku bezpochyby zútulní domov, zajistí romantickou náladu a snad zažehnou plamen i v srdcích nejzarytějších „Grinčů“.

Když zavoní Vánoce

Nejenom výzdoba interiéru, ale i vzduch, který je prosycen tou správnou vůní, vykouzlí poklidnou atmosféru – pocit klidu, radosti a štěstí se jistě dostaví vzápětí. Svíčky, které své kouzlo znásobí, jsou ty aromatické. Mohou vonět po mandlích, karamelu či vanilce, skořici a jablku, brusinkách, pomerančích nebo perníku. Záleží jen na vás, na jakou budete mít zrovna chuť.

Vedle svíčky to může být i aromalampa, kdy zakoupený vonný olej lze vylepšit o bylinky a koření, jako je hřebíček, muškát, levandule či šalvěj. Stačí je jen řádně rozdrtit, přidat do esence a nechat odležet.

A co takový františek? Tato tajemná vůně, která ne každým čichovým buňkám lahodí, je spjata s Vánocemi více, než si myslíte. Jedná se o směs dřevěného uhlí a kadidla – a právě kadidlo je vedle zlata a myrhy uvedeno jako jeden z předmětů, kterými byl narozený Ježíšek obdarován.

K provonění interiéru můžete využít i slupky od mandarinek a pomerančů. Stačí je jen položit na rozehřátý radiátor. Tu nejkrásnější vůni si však do bytu vnesete stejně až na Štědrý den, nic totiž nepřebije vůni jehličí z vánočního stromečku.

Nejenom linecké se line

Neodmyslitelnou součástí vánoc je pečení. Zkuste však letos něco nového, jiný druh cukroví. Ostatní to jistě ocení. Nejenom cukroví a perníčky, ale i vánočka patří mezi typické pokrmy na Vánoce. Věděli jste, že tvar vánočky má připomínat malého Ježíška zavinutého v plenkách? A ten kdo nemá rád rozinky, má zaručeno, že tam určitě nebudou.

Při dnešní uspěchané a vystresované době je celkem pochopitelné, že se málokomu do pečení a vaření na Vánoce ještě chce. Nedostatek času nás čím dál víc tlačí využít alternativního řešení. Vše se dá přece pohodlně koupit v obchodech již hotové. Opravdu se však chcete okrást o tu vůni domácího pečení a děti připravit o nevšední druh zábavy? Co takové zdobení perníčku přenechat jenom jim?

Navíc se tak pečení stane okamžikem, který strávíte se svými milovanými, a za to ten čas stojí, nebo ne?

Koleda, koleda, Štěpáne

Koledy či vánoční písničky jsou přesně to pravé pro ideální sváteční pohodu. Díky tomu, že je v ostatních ročních obdobích neslýcháme, nemáme je ohrané a jednou za rok si zase s chutí poslechneme, jak „purpura na plotně voní“ zatímco „ladovská zima za okny je“. To, že Vánoce by měly být především romantické a rodinné dosvědčují i filmy a pohádky s vánoční tematikou a rozhodně s nimi nasajete tu pravou vánoční atmosféru.

Nevšední Horké nápoje

Doplňování tekutin je nezbytné i v zimních měsících. Co však s povinností spojit také příjemné? S takovým dobrým „svařákem“ ať už vína či vašeho oblíbeného džusu, horkými brusinkami nebo punčem prohřejete organismus, uvolníte se a zrelaxujete. A nejenomže vás tyto nápoje nenápadně polechtají a naladí, ale také prostor vašeho bytu příjemně provoní.

Poslední rada zní: zapojte do všech předvánočních příprav a aktivit děti i partnery. Nejen že to zabere méně času, starostí, stresu a napětí, ale ten vánoční čas, nejkrásnější a nejromantičtější období v roce, prožijete společně s nimi, se svými nejbližšími. A třeba si u toho pusťte koledy a popíjejte grog. Tak co? Už se také těšíte na Ježíška?

Pravý domácí punč

  • 1 ks pomeranče
  • 1 ks citronu
  • 1 ks badyánu
  • 2 ks celé skořice
  • 4 ks hřebíčku
  • 500 ml vody či černého čaje
  • 130 ml rumu
  • 500 ml červeného vína

Z citronu a pomeranče vymačkáme šťávu. Vodu či černý čaj smícháme s cukrem a vymačkanými šťávami. Takto připravenou směs přivedeme k varu. Poté přilijeme rum s vínem a přidáme koření. Punč už jen zahříváme. Chcete-li silnější punč, přidejte více rumu. Máte-li rádi sladší, použijte polosladké či sladké víno. Skvěle se k tomu hodí i rozinky, brusinky, švestky nebo hrušky. Nejlépe den naložené v rumu. Zkrátka konečné vyladění záleží na vás. Nyní už zbývá jen ho nalít do zahřátých sklenic a ozdobit plátkem pomeranče či citronu.