Jaro v nás

7. dubna 2022 | stories

Dny se dlouží, sluníčko už má pořádnou „páru“ a i naše nálada konečně začíná hrát všemi barvami. Jaro je zkrátka konečně tady a je na čase si ho pořádně užít! Máme pro vás 10 tipů, jak si těch několik týdnů plných svěžího vzduchu a probouzející se přírody letos vychutnat na maximum a možná při tom zažít něco úplně nového.

HURÁ NA TRH

Není nad čerstvou zeleninu a ovoce přímo od pěstitele! Spojte návštěvu farmářského trhu s ranní procházkou a ulovte ty nejlepší kousky. Tradičně startují v březnu či dubnu a hned zjara na nich nakoupíte i různé sazeničky k vlastnímu pěstování. Zjara pochází sortiment na trzích standardně z uskladněných zásob z loňského roku – hlavně česneku, brambor nebo jablek. Od dubna až května se ale můžete těšit na první ředkvičky, špenát, listové saláty, kedlubny, chřest a květák.

LÁSKA NA DRUHÉ ZAČTENÍ

Od konce března nás to už nemilosrdně táhne ven a my říkáme: jen houšť! Přibalte si ale protentokrát několik parťáků v podobě deky, oblíbené kávy nebo čaje a… knížky! Právě teď je ideální chvíle sáhnout po takové, která by vás normálně na první pohled zrovna nezaujala. Může to být novinka v žánru young adult scifi, kniha básní, tematika LGBT komunity nebo klasika, kterou jste naposledy uzřeli v seznamu povinné četby k maturitě.

DO PYTLE!

Na jaro se těší snad každý, přední místa v pomyslném žebříčku těch největších nedočkavců ale zaujímají zcela jistě zahrádkáři. První práce už mají za sebou v únoru, pokud ale taky ještě chcete „naskočit“, máte šanci i v březnu. Trendem posledních sezon je pěstování domácí zeleniny v jutových pytlích. Lze s nimi hýbat podle potřeby, nezaberou moc místa, a tak je můžete bez obav posadit i na terasu nebo balkon a kochat se vlastními výpěstky.

ČAS NA BRUNCH

Že vám na čerstvém vzduchu tak nějak víc chutná? Aby ne, však jsme se přes zimu zavírali až až. Využijte proto ranního zpěvu ptáků a hřejivých slunečních paprsků nového dne a naplánujte si víkendový brunch hezky na zahrádce oblíbené kavárny nebo restaurace. A jako bonus zkuste na chvíli odložit telefon, nebo vyrazte rovnou bez něj! Budete se možná divit, jak pučící příroda kolem mění každým dnem svou tvář.

KUPUJTE ČERSTVÉ KVĚTINY

Říká se, že kde jsou květiny, je i dobrá energie. Proto se jimi obklopujte co nejvíce. Dopřejte si čerstvou květenu doma i v kanceláři, a pokud je vám líto těch řezaných, pořiďte si nový přírůstek alespoň do květináče. S postupujícím jarem začnou kvést i plané květiny na loukách, které dokážou vaše živé aranžmá dotáhnout k dokonalosti. Vyhrají to u vás tulipány, narcisy, sedmikrásky nebo hyacinty?

KRASLICE VE JMÉNU TRADICE

Vrcholem jarních oslav jsou bez debat Velikonoce. Však barevná vajíčka, roztomilí zajíčci a kuřátka na nás vyskakují z výloh obchodů pomalu už od března. Připomeňte si je letos jinak než v minulých letech a objevte neotřelou dekorativní metodu zdobení tradičních kraslic. Vyzkoušejte třeba batikování včelím voskem, zdobení dužinou jezerní sítiny nebo už dnes téměř zapomenutou metodu leptání lučavkou královskou.

ALOU VEN!

Jarní počasí sice ještě není tak stabilní, občas dost fouká a někdy doslova leje, alespoň se ale nepaříte v horkém slunci od božího rána. Ideální doba vyrazit na výlet a objevit další krásný kout v okolí. Nemusíte rovnou naplánovat dvacetikilometrovou túru, postačí dvě hodinky venku, kde vám řádně vytráví, abyste mohli bez výčitek zapadnout do nějaké milé hospůdky a vychutnat si kávu a dobrý oběd v netradičním prostředí s neokoukanými výhledy.