Zdraví ze svěží lékárny

25. dubna 2022 | tipy

Příroda slaví jaro, ale vy pořád necítíte příval energie? Třeba vám chybí vitamíny a léčivé poklady kvetoucí přírody, kterou vás provedeme. Poznáte jarní sklizeň 21. století, blahodárné účinky bylinek, zaženete jimi protivné neduhy, naučíte se dělat fialkový peeling, sedmikráskový toner na pleť i zásoby na horší časy.

Přírodní lékárna otevírá 

Možná ani netušíte, že vám za domem rostou léčivky ve své přirozené podobě a získáte je bez chemie, placení i pěstování. Jen se jejich růst, výkvět a sběr různí podle počasí a místa výskytu. Ale protože jsme si vloni udělali průzkum, dáme vám teď přehled na každý jarní měsíc. Budete vědět, co se sbírá a na co můžete rostlinky využít. Pak už jen stačí vyjít ven a zavrtat se do rozkvetlé a voňavé krajiny s nůžkami a plátěným sáčkem. 

Březen, pro kopřivy lezem 

Země je prochladlá, ale přece se zelená. Z keřů už koukají první poupata a ve vzduchu je cítit voda. To se hlásí začátek bylinkářských žní. Slunce sílí a nabíjí jarní květy, zelené dobroty a mladé rostlinky, které si razí cestu k vám. A mezi všemi kraluje KOPŘIVA DVOUDOMÁ. Sice bodá a sečete ji, protože v trávníku nemá co dělat, ale tělo ji miluje. Kopřiva je totiž bohatá na léčivé látky od kořenů až po květy, které by se měly trhat oproti ostatním bylinám na slunném místě.

Nejlepší je čerstvá, proto se nezdráhejte a hned ze zahrady operte listy, vhoďte je do horké vody s medem a vychutnejte si účinky jarního čaje. Úplně první rostlinky mladých kopřiv jsou plné vitamínu C, hořčíku a také chlorofylu. Ten zvyšuje produkci hemoglobinu, hojí rány a popáleniny, podporuje imunitu a pomáhá s hubnutím. Tak už vaříte vodu na čaj? Pokud si netroufáte na specifickou chuť, zkuste svěží salát s kořením nebo tradiční omeletu. 

Když vyčuhují kopřivy, začne se klubat i MEDVĚDÍ ČESNEK. Voní po něm celý les a prý má sílu, že by postavil na nohy i medvěda po zimním spánku. Míšani si jím čistí žaludek, střeva a krev, čímž zahajují jakousi detoxikační kúru. Na co už ale medvědi nemyslí? Na perfektní omlazující účinky. 

Nejúčinnější je zasyrova, tak co si připravit výrazné pesto, které máte do 10 minut hotové? Potřebujete pár drobností a čerstvý medvědí česnek, jen listy nezaměnit s konvalinkou. Česnek totiž roste ve stinných hájích a vlhku stejně jako konvalinky. Ovšem u česneku listy vyrůstají ze země samostatně, kdežto u konvalinky rostou ze společného stonku. Květy česneku jsou oproti kulatým konvalinkovým spíš hvězdicové. A posledním rozdílem je vůně. Konvalinkám voní pouze květ, kdežto česnek voní celý. 

Hned za kopřivami se ozvou první SEDMIKRÁSKY, které jsou nejúčinnější zkraje sezóny. Vynikají obsahem minerálů, tříslovin a vitamínu C.

Pomáhají s dýchacími problémy, čistí průdušky, zahání nachlazení a mají protizánětlivé i detoxikační účinky.

„Sedmikrásky pro krásky: květy zlepšují pleť, drobné ranky po akné a vyrážce.“ 

Kdo rád zkouší nové chutě, může sníst celou hrst sedmikrásek už na louce a podpořit očistu organismu. Na rány je můžete přidávat v podobě tinktury a na osvěžení pleti je výborná přírodní sedmikrásková voda.

Kdo chce jít hlouběji, může v březnu vyrýt kořeny pampelišek. Ty pak rozdrtit a usušit do čaje. Snižují totiž cholesterol, čistí krev a zlepšují činnost srdce. Kdo chce zůstat nad věcí, mít přehled a pěstovat zeleň spíš doma, doporučujeme vyset ředkvičku, řeřichu nebo hrášek. 

Duben, ještě u nich budem 

Měsíc mládí a svěžesti je stále spojen s kopřivou, ale nabízí už mnohem více barev a možností. Využijte je pro sklizeň a projděte se čerstvou trávou až k nedalekým hájům, kde rostou divoké FIALKY. První květy si přímo říkají o sušení do čajů, ale hodí se i do salátů, na krajíc chleba nebo dezert. Ladit k nim bude také purpurový popenec nebo jitrocel. U fialek se ale zdržíme trochu déle. Oblíbili jsme si totiž sladký a účinný fialkový scrub na rty. 

Violka je jedna z nejdéle využívaných léčivek, působí proti revmatismu, stresu, úzkostem a na bolesti hlavy. Proč ji tedy nevyužít přímo z přírody. 
Když louky zaplaví žluté lány pampelišek, nastává pravý čas vyrazit na žně. PAMPELIŠKA LÉKAŘSKÁ je totiž další z nejužitečnějších bylin. Urychluje metabolismus, funkci jater a zbavuje tělo jedovatých látek, což souvisí i s očistou pokožky. A takhle pampelišku dostanete do těla hned po ránu. 

Z pampelišky můžete vyrobit i tradiční med nebo balzám na rty. Její listy jsou skvělé do salátů, polévek nebo jen tak na chleba.
V dubnu se ještě rozhlédněte, jestli nenajdete březovou alej. Mladé LISTY BŘÍZY jsou vynikající do čaje. Mají močopudné účinky, čistí organismus a ledviny. Můžete je i nasušit do čajové směsi na zimu. Odvar z listů či kůry je také vhodný na kožní problémy.

Květen, jdeme s květem

Kam se podíváte, tam to kvete. Za domem voní černý bez, třešňový sad je přeplněný květy, ale i páry, co se pod nimi líbají, a v zahrádce už raší jahodové listy. Měsíc lásky, řekli byste, a taky že jo! Do květnových léčivek se prostě zamilujete. A začněte hned u ČERNÉHO BEZU, jehož skrytá síla vás možná překvapí. Kdyby totiž všichni věděli, co v sobě bez ukrývá, měl by ho každý na zahradě. 

„Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“

Bezovou vůni jistě znáte, a jakmile ji ucítíte, chopte se košíku a šup na sběr. První květy hned zalijte horkou vodou a připravte silný bezový čaj, který zažene všechny podoby nachlazení. Svými účinky uvolní dýchací cesty a zničí bakterie. Je nám ale jasné, že v květnu máte chuť spíš na svěží limonádu nebo sirup. 

Taky zbožňujete sladké maliny? Nezapomínejte ani na MALINÍKOVÉ LISTY. Obsahují velké množství vitamínu B, C, E, čistí zažívání, ulevují při zánětu žaludku a tlumí menstruační bolesti. Jsou bohaté na minerály, železo a zinek, proto po nich sáhněte, když jste unavení, nachlazení nebo jste něco špatného snědli. Jen až se vydáte na sběr, jděte rovnou do lesa, zahradní maliník se nepočítá. 

Zásobte se na zimu

Od března střádejte kopřivy, violky, sedmikrásky, popenec, pampelišky, břízu, černý bez, květy třešní, jablek, listy jahodníku, ostružiníku a maliníku. V létě přihoďte lípu, růži, levanduli, meduňku, mátu a rozmarýn. Bylinky sušte v temnu, suchu a uchovávejte v plátěném sáčku nebo sklenici. Během podzimních večerů pak oceníte  pohádkovou vůni domácího čaje a sklidíte radost z půlroční práce.