Paleťáci: Naučíme vás improvizovat

13. prosince 2017

Pardubáci lehce ťápající improvizací. Tak si začala říkat parta kamarádů, která se scházela při čaji a z nudy si vymýšlela různé zábavy. Od té doby vlastně nepřestali, a tak se improvizované divadlo stalo jejich společným koníčkem. „Paleťáci vás nejenom pobaví, ale naučí vás i jak být pohotoví, jak odhodit zábrany a v neposlední řadě i jak si víc užívat života a všeho, co nám nečekaně přinese,“ říká v rozhovoru pro Quartier usměvavá Andrea Moličová, trenérka Paleťáků.

Paleťáci: Naučíme vás improvizovat
Jste divadelně improvizační skupina z Pardubic. Hrajete více formátů představení, ale nejčastěji vystupujete s Improshow. Prozraďte čtenářům Quartieru, o co se přesně jedná?

Jde o krátké a vtipné scénky, které vznikají na základě rozhodnutí a návrhů od diváků. Většinou se dopředu s moderátorem domluvíme, jaké hry budeme hrát. Poté se moderátor vždy při uvádění konkrétní hry ptá publika na témata, prostředí nebo charaktery postav, které chtějí, abychom zahráli. Každá hra má svá pravidla. Herci se jich musí držet a k tomu navíc odehrát krátký příběh na zadané téma. Improvizovanému divadlu se věnujeme opravdu intenzivně. Každou neděli máme tříhodinový trénink, kde rozvíjíme různé oblasti, ať už z herecké sféry, zpěvu či improvizačních dovedností. Ta škála je opravdu hodně široká.

Paleťáci

  • Jsou to zkušení herci, nadšení improvizátoři, zapálení lektoři a dobří kamarádi.
  • Vznik skupiny se datuje ke květnu roku 2009.
  • Vystupují jak v Pardubicích, tak i v Hradci Králové.
  • Dělají improvizační divadlo, pořádají kurzy improvizace, workshopy a teambuildingové aktivity.
Slovo improvizace znamená „bez předchozí přípravy“, nemáte tedy připravený žádný scénář. Je ale možné se na improvizovanou show nějakým způsobem připravit? Říkala jste, že máte jednou týdně tréninky. Znamená to, že ty své okamžité reakce na jevišti můžete nějak natrénovat?

Určitě. Dokonce si myslíme, že je nutné mít natrénováno. Minimálně půl roku až rok. V prvé řadě jsme se museli naučit základní principy improvizace, aby nám to pak na jevišti skvěle šlapalo. Což samozřejmě není věc, kterou umíte hned. I když někdo má talentu o chlup víc a může to pro něj být snadnější.

Víte vždy jak reagovat, jak improvizovat? Nebo se vám na jevišti občas stane, že se zaseknete a nevíte jak dál?

Samozřejmě! Myslím, že ani profesionál se tomu nevyhne. K tomu ale slouží tři pravidla, která se dají v takové situaci využít. Prvním z nich je „dopřej si čas“ - když nevím, v klidu si to promyslím. Druhé pravidlo zní „změň rutinu“ - když jsem zaskočená, tak se začnu jinak hýbat, a tím přinutím mozek, aby také přemýšlel jinak. Posledním a nejdůležitějším pravidlem je uvědomit si, že naše hraní je „týmová práce“. A vždy tam bude někdo, kdo vám přiskočí na pomoc.

Vedle divadla pořádáte i kurzy pro veřejnost. Pro koho jsou určené a kdo se do nich může přihlásit?

Jsou určeny pro širokou veřejnost, a to výhradně pro dospělé. Profese lidí, které tam chodí, jsou opravdu různorodé. Například k nám chodil číšník, který se potřeboval naučit lépe komunikovat s lidmi. Kurzy pravidelně navštěvují také učitelé, studenti pedagogických fakult, manažeři a podnikatelé. Ale i lidé, kteří byli z nějakého důvodu dlouhodobě doma a potřebují se rozmluvit. Zkrátka kdokoli, kdo se chce naučit improvizovat s lehkostí ve svém životě či profesi.

Jak takový kurz probíhá? Na co všechno se můžu jako zájemce těšit?

První tři lekce jsou seznamovací. Snažíme se účastníkům vytvořit příjemné prostředí a učíme je principy improvizace, které používáme i na jevišti. Jinak každá lekce je koncipována tak, že se na začátku trochu protáhneme, poté následují tzv. odbourávací cvičení, abychom se uvolnili a vypnuli našeho šotka, co nám pořád našeptává, jestli děláme věci dobře nebo ne. Další věc, na kterou se soustředíme, je mozek. Prostřednictvím asociací chceme, aby se účastníci vymanili ze stereotypního myšlení. Celou lekci směřujeme na rozvoj různých dovedností, jako je komunikace, kreativita, sebevědomí. V závěru každé lekce zkoušíme jednu improvizační hru. Je to velká zábava a dají se na ní krásně ukázat všechny principy, které se v průběhu kurzu učíme. Není čeho se bát, veškerá cvičení jsou dobrovolná a vedená formou hry. Když si totiž člověk hraje, nemá čas přemýšlet nad zbytečnostmi. Soustředí se na pravidla hry. Takový člověk je hodně „teď a tady“, a na tom je založená celá improvizace.

Už podruhé jste se zmínila o principech, co si mám pod tím představit?

Prvním principem je „naslouchej“, kdy máte aktivně vnímat, co ten druhý říká. Dalším je „ano“, a to ve smyslu, že přijímám, co se děje kolem mě. Třetím principem je „ano a“ - něco přijmu a jsem schopna to rozvinout. Dalším, a jedním z těch nejzákladnějších, je „dovol si udělat chybu“, což je přirozená součást života a je dobré si to uvědomit. No a konečně tím nejdůležitějším principem je „užij si to“, protože když se člověk baví, víc si toho odnese. Jako poslední bych zmínila ještě „důvěřuj“, a to nejen sám sobě, ale i skupině, kterou má člověk okolo sebe. Nikdy na to nejste sama, podrží vás.

Improvizace hraje v životě určitě důležitou roli, ne všechno lze naplánovat. V čem konkrétně tato schopnost rozvíjí naši osobnost?

Na vlastní kůži jsme díky hraní zjistili, že nás improvizace rozvíjí ve čtyřech oblastech. Jednou z nich je koncentrace, naučíte se vnímat více věcí najednou, což trénuje pohotovost. Pak je tu oblast komunikace, a to konkrétně zlepšení prezentačních dovedností a vypravěčských technik. Další je oblast kooperace, která úzce souvisí s nasloucháním, přijímáním myšlenek od ostatních a jejich další rozvoj. Poslední oblastí, kterou improvizace rozvíjí, je kreativita a nemusí jít nutně jen o vtipné nápady, ale o všechno co vás jen tak napadne. Kreativitu totiž často blokují tzv. našeptávači, hlásek vzadu v hlavě, který říká: „nebude to trapný, co tomu řeknou lidi?“. Tohoto vnitřního našeptávače právě umíme ztišit.

Chystáte v nejbližší době něco? Můžete čtenáře někam pozvat?

Je toho spoustu. Více informací nejenom o nás a našem hraní naleznete na stránkách www.paletaci.cz, kde se mimo jiné můžete přihlásit do kurzu improvizace. Také bychom vás rádi pozvali na Improshow, která se bude konat 19. 12. v komorní scéně v Podkroví Klicperova divadla v Hradci Králové nebo 16. 1. v pardubickém divadle Exil. Vše je improvizované, žádný scénář, jen moment tady a teď. Budeme se těšit!