Rok podle předků

11. května 2022 | tipy

Jaro, léto, podzim, zima. Prosté rozdělení roku, které se učí už děti v mateřské školce. Přesto by nad ním naši předkové pravděpodobně jen nevěřícně kroutili hlavou. Ještě na konci 19. století jich totiž na českém venkově rozlišovali hned osm. Seznamte se ještě se staročeským předjařím, podlétím, polétím a podzimou.

Rok podle předků

Moudrá jest příroda a ještě moudřejší ten, kdo jí naslouchá. Vyjma zimních měsíců trávili kdysi lidé venku od slunka do slunka každičký den. Pracovali na poli, pečovali o dobytek, budovali, tvořili... a během té každodenní lopoty si všímali jemných signálů měnících se přírodních cyklů. Nakonec jich určili osm, přičemž každé roční období ohraničovaly svátky významných světců či světic.  

Předjaří (24. 2. – 19. 3.)

Od svatého Matěje do svatého Josefa. V tomto čase máte pocit, že každý den je o trošku delší než předchozí, ve vzduchu je cítit vůně jara. Sluneční paprsky už tolik neštípou, naopak začínají zlehka hřát. Ze země začínají vykukovat první sněženky a bledule, probouzí se podběl, kvetou kočičky a krokusy. Zahrádkáři zahajují první práce, k ránu však ještě mrzne a občasný sněhová nadílka není žádným překvapením. 

Jaro (19. 3. – 16. 5.) 

Od svatého Josefa do svatého Jana Nepomuckého. Pokud ještě dosud někde odolávaly poslední ledy, sv. Josef si s nimi hravě poradí. Přichází jarní rovnodennost následována Velikonočními svátky. Vrací se čápi a po nich taky vlaštovky a jiřičky. Počasí je aprílové, chvíli svítí slunce, hned zase prší a občas se ještě na chvíli ukáže sníh. V trávě se objeví první fialky, petrklíče a zlaté dukáty pampelišek. 

Podlétí (16. 5. – 8. 6.) 

Od sv. Jana Nepomuckého do svatého Medarda. Stejně jako předjaří i podlétí trvá dle starého kalendáře jen něco málo přes tři týdny. V podlétí louky zaplaví květy. Nejkrásnější bývají na konci května a počátkem června, dříve než přijde senoseč. Červnu se přezdívá měsíc růží – a není to jen tak. Kvetou šlechtěné růže v zahradách i prosté a tak půvabné šípkové růže na divokých keřích na stráních i podél polních cest. V podlétí se slaví Svatodušní svátky neboli lidově Letnice i svátek Božího těla. Dny jsou dlouhé, noci krátké a příroda vítá léto. 

Léto (8. 6. – 15. 8.) 

Od svatého Medarda do svátku Nanebevstoupení Panny Marie. Léto, to je období sklizně a shromažďování zásob na zimu. Nejprve přichází senoseč, která rozvoní louky široko daleko. Pak období letního slunovratu, čas nejdelších dnů a nejkratších nocí. Slunce svítí a pálí, nastávají žně. V lesích zrají maliny, borůvky a taky rostou houby.

Polétí (15. 8. – 21. 9.) 

Od svátku Nanebevstoupení Panny Marie do svatého Matouše. Polétí obléká přírodu do barev pozdního léta. Čápi se loučí a odlétají do teplých krajin, dny se nenápadně krátí. „Bartoloměj (24. 8.) svatý, odpoledne krátí.“ Končí žně a začíná foukat ze strnišť. Slunce v závěru srpna ještě pálí, ale v září už jen příjemně hřeje. Dozrály švestky, ostružiny a rostou houby. Dozrává ovoce a víno na vinohradech. Ve vzduchu začíná být cítit podzim. 

Podzim (21. 9. – 11. 11.) 

Od svatého Matouše do svatého Martina. V tomto období nastává podzimní rovnodennost. Po čápech už mávly křídly do tepla i vlaštovky a jiřičky. Sklízí se poslední ovoce, brambory, řepa a zelí, koná se vinobraní. První podzimní dny a týdny bývají obvykle čisté a průzračné – doslova „baboletní“. A jen tak mimoděk začínají zlátnout první javorové a lipové listy, vrcholí houbařské žně. Na stráních se na keřích lesknou rudé šípky. Než se nadějeme, přichází první plískanice, dny se povážlivě krátí, šednou a potemňují. Svatý Martin už sedlá svého bělouše… 

Podzima (11. 11. – 25. 12.)

Od svatého Martina do svátku Narození Páně. Předzima svlékla stromy dočista, práce na poli skončily a příroda se ukládá ke spánku. Mrzne a sem tam napadne sníh. Pije se mladé víno a lidé se chystají na magický čas adventu – dobu očekávání příchodu Spasitele. Je časem rozjímání, půstu a střídmosti. V závěru adventu nastává zimní slunovrat.

Zima (25. 12. – 24. 2.) 

Od svátku Narození Páně do svatého Matěje. Zima jako taková začínala podle našich předků na první svátek vánoční. Slaví se Vánoce, domovy září sváteční výzdobou, mrzne a sněží. Překulí se nový rok a nastává Masopust. Doba veselí, plesů, svateb, dobrého jídla a pití. Počátkem února přichází Hromnice, které ukončují vánoční čas. Následuje svátek všech zamilovaných sv. Valentýn či Valentýnek, kterému se přezdívá „jara tatínek“. Není-liž pravda, když brzy po něm nastává předjaří.