Pečení pro (nejen) dětské jazýčky

16. prosince 2017

Vánoce jsou již v plném proudu a vy si jistě lámete hlavu co letos zase upéct. Pokud se vám už zajídá představa stále stejného druhu cukroví, máme pro vás pár tipů, které hravě zvládnou i děti se svými maminkami. Nechte se od nás inspirovat, třeba takové rohlíčky vůbec nemusí být jen vanilkové.

Pečení pro (nejen) dětské jazýčky

Cappuccino kuličky z bílé čokolády

370 g bílé čokolády
100 g mletých mandlí
100 g mletých vlašských ořechů
4 lžíce smetany
40 g másla
instantní cappuccino

Nejprve si připravte vodní lázeň, ve které zahřejte smetanu a v ní poté nechte rozpustit máslo. Do takto připravené směsi přidejte nalámanou čokoládu a míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Následně můžete vyjmout z vodní lázně a přidat už jen jemně namleté oříšky a 1 lžíci cappuccina. Směs nechte ztuhnout v lednici. I když se vám těsto bude zdát hodně pevné, pod rukama taje, kuličky se tedy v dlaních uválí velmi snadno. Nakonec je obalte v instantním cappuccinu.

Medvídci s mandličkou

110 g hladké mouky
20 g škrobu
30 g javorového sirupu
40 g medu
30 g oleje
špetka soli

Nejdříve si předehřejte troubu na 160 stupňů. Ve větší míse smíchejte mouku, škrob a špetku soli. V menší misce vytvořte směs z javorového sirupu, medu a oleje. Tu následně přidejte do mísy, tím vytvoříte lepkavé těsto. Nyní budete potřebovat vál, váleček a pečicí papír. Jelikož je těsto opravdu hodně lepkavé, je nutné ho rozválet mezi dvěma pečicími papíry. Utvořte asi 3 mm tenkou placku. Odstraňte vrchní papír a vezměte vykrajovátko ve tvaru medvídka. Za pomocí špejle udělejte medvídkům oči a pusu a každému z nich dejte do paciček mandli. Prvních 10 minut je pečte na 160 stupňů, poté teplotu snižte na 150 stupňů a pečte dalších 7-10 minut.

Vánoční kuchařka pro kluky a holky

Zaujaly vás uvedené recepty a rádi byste jich vyzkoušeli víc? Všechny včetně nádherných fotografií najdete v publikacích královéhradecké foodblogerky Svatavy Vaškové: Coolinářka - testováno na rodině a Vánoční kuchařka pro kluky a holky. Vedle tradičního cukroví tu najdete i návod, jak si udělat například vánoční müsli, horkou bílou čokoládu nebo Vánoční Pavlovu. Publikace je určena pro děti od zhruba 7 let a tradiční vánoční pečení se tak může stát zábavou pro celou rodinu. Obtížnost receptů poznáte podle počtu vařeček. Tak hurá do toho a půl je hotovo!

Kuchařku zakoupíte ve všech knihkupectvích.


 

Pistáciové rohlíčky

170 g mletých nesolených vyloupaných pistácií
170 g hladké mouky
160 g másla
2 žloutky
50 g moučkového cukru + na obalení
špetka soli

Máslo pokojové teploty vyšlehejte s prosátým moučkovým cukrem v hladký nadýchaný krém. Následně přidejte žloutky a vše znovu krátce prošlehejte. Poté vmíchejte jemně umleté pistácie a prosetou mouku se špetkou soli. Těsto zabalte do potravinářské folie a nechte ho, nejlépe přes noc, odpočinout. Druhý den nejprve předehřejte troubu na 190 stupňů. Mezitím tvořte malé rohlíčky a ukládejte je na plech vyložený pečicím papírem. Pečte je do doby, než začnou lehce zlátnout, asi 7-10 minut. Pozor! Horké rohlíčky jsou velmi křehké, tak je opatrně obalte v moučkovém cukru.