Jedlá exotika v obýváku

9. května 2022 | tipy

Papriky a rajčata pěstuje kdekdo. Co takhle tentokrát zkusit něco netradičního? Exotické rostliny se dají po většinu roku docela úspěšně pěstovat v obývacím pokoji. Splní úlohu originální pokojovky a ještě se mohou odměnit chutnými plody. Jakou si vyberete? 

Šťavnatý ananas

I když to bude vyžadovat dávku trpělivosti, svůj vlastní ananas si vypěstujete překvapivě jednoduše. Postačí růžice z kousku, který si předtím koupíte v obchodě a potěšeně sníte. Vyberte zdravý a svěže vypadající ananas ideálně s nepoškozenou růžicí listů. Při porcování růžici nejprve odkruťte točivým pohybem. Při odkrojení zůstane na spodní části růžice i kousek dužiny, který by mohl zahnívat. Dalším krokem je zakořenění ve vodě. Spodní část by měla být ponořená zhruba 1 až 2 centimetry. Nádobu s vodou a růžicí umístěte na teplé a světlé místo bez přímého slunečního svitu. Kořínky se objeví zhruba za jeden až dva měsíce. Po přesazení do zahradnického substrátu napůl promíchaného s pískem začíná běžná péče. Se zálivkou raději opatrně, i zde platí, že méně znamená více. Než vám dá tahle bromélie chutný plod, potrvá to zhruba tři roky a několik přesazení do většího květináče. 

Dlouhověký olivovník

Olivovník v květináči vypadá jako krásný stromek a při správné péči můžete sklízet i vlastní olivy. Všechno začíná ze semínka, které před vysetím jemně obruste pilníkem a nechte zhruba dva dny namočené ve vodě. K tomu je nezbytný pobyt v chladu lednice či při venkovních nízkých teplotách, a to zhruba dva měsíce. Jestli na tenhle složitý postup nemáte nervy, bez problémů seženete už vzrostlejší olivovníky. Roste poměrně pomalu a nejvíce ocení dostatek čerstvého vzduchu. Skvěle se mu bude dařit ve světlé vstupní hale nebo zimní zahradě. Přes léto si rád užije trochu slunečních paprsků na terase či na zahradě. Olivovníku nevadí sucho, takže když občas zapomenete na zálivku, snadno se s tím srovná. Pro snazší opylení je dobré mít alespoň dvě rostliny. 

Aromatický kávovník

Než začnete vysévat kávovník, věnujte se pečlivě výběru vhodných semínek. Zároveň vězte, že z pražených kávových zrn nic nevzejde. Pro výsev vyberte světlé místo, výživný substrát a počkejte zhruba deset dní, než na vás kávovník vystrčí první lístky. Jde o poměrně nenáročnou pokojovou rostlinu s jemně lesklými listy. Nejlepším místem pro pěstování je okno na jih, zvládne ale dobře východ i západ. Během léta mu bude lépe v mírném stínu za záclonou. Substrát a hnojivo vyberte klasické pro pokojové rostliny. Zálivku podle potřeby, ale nesmí dlouhodobě stát ve vodě. V zimě nemusí suchý vzduch a studený průvan. Kávovník arabský se za správnou péči poměrně brzo odmění bohatým kvetením a jasně červenými plody. V ideálních podmínkách z něj můžete vypěstovat stromek o velikosti menšího fíkusu. 

Oblíbené avokádo

Semínko avokáda je opravdu velké. Ano, jde přesně o tu vypouklou pecku uprostřed každého plodu. Pro získání vlastní rostlinky budete potřebovat nádobu s vodou, špejle a zdravě vypadající pecku bez viditelných poškození. Po obvodu vytvořte tři dírky, do kterých dáte párátko nebo špejli. Tím vytvoříte provizorní stojánek, aby byla pecka v dostatečné výšce nad vodou. Do sklenice dejte vodu tak, aby se hladina lehce dotýkala spodní části pecky. A vyčkejte. Za dva až šest týdnů se objeví nejdříve kořínky a postupně začnou rašit i první lístky. Když ani do dvou měsíců pecka nic neudělá, kupte si jiné avokádo a zkuste to znovu. Vyklíčenou pecku s kořeny a lístky přesuňte do květináče se substrátem pro pokojové rostliny. Zalévejte přiměřeně a jednou za čas dopřejte avokádu hnojivo pro citrusy. Vlastní plody můžete očekávat zhruba za pět let poctivého pěstování. 

Krásná kurkuma

Kurkuma je oblíbeným kořením. Její druhé jméno je indický šafrán, oficiálně nese název kurkumovník dlouhý. Vypěstovat se dá z kousku kořene, který seženete podobně jako zázvor. Jakmile z kořene vyraší malá rostlinka, dopřejte jí teplé stanoviště s dostatečnou vzdušnou vlhkostí. Tu zvýšíte i tím, že květináč postavíte do misky s kamínky a přidáte vodu pro odpařování. Substrát volte spíše lehčí s dostatečnou příměsí písku. Nejlépe kurkumovník poroste na jižním nebo východním okně. Přes zimu je typické přezimování v podobě hlíz, kterých bývá o něco více díky tomu, jak rostlina přes rok vyrostla. To je ideální čas pro namnožení více rostlinek. Kurkumovník potěší svými nádhernými fialkovými nebo bílými květy, které jsou žádané i do kytic, protože vydrží opravdu dlouho. 

Teplomilná papája

Semínka papáji zasaďte do substrátu s rašelinou, ošetřete proti plísni třeba peroxidem vodíku a nechte klíčit při pokojové teplotě. Nejdéle za pět týdnů byste měli zpozorovat první lístečky. Papája má ráda teplo, takže pěstování v bytě je ideální. Ocení letnění na čerstvém vzduchu. Zhruba za dva roky můžete očekávat první květy. U papáji bývají jak samčí, tak samičí, takže pro vlastní plody je lepší mít rostlinek víc a se štětečkem si zahrát na včeličku. Velikost plodů sice nebude taková jako v obchodě, ale radost z nich bude o to větší. 

Jedinečný limetkový kaviár

Semínka tohoto speciálního citrusu zřejmě neseženete, ale mladou rostlinku koupíte v lepším zahradnictví. Jde o keřík s malými listy a trny. Plody jsou oválného tvaru se zelenou slupkou. Největší překvapení ale čeká uvnitř. Místo klasické limetkové dužiny se tam skrývají malé kuličky připomínající kaviár. Chuť je výrazně limetková a mírně kyselá, přičemž jednotlivé kuličky jemně křupou. Limetkový kaviár bude luxusním kouskem do sbírky milovníků citrusů i netradičních pokojových rostlin. V létě potřebuje dostatek slunečního světla a na zimu spíše nižší teploty a opatrnou zálivku. Hnojivo pro citrusy přidávejte po celý rok. Kvetení přichází na podzim až začátkem zimy. Plody tak dozrávají právě během zimních měsíců. Stejně jako jiné citrony obsahuje hodně vitamínu C. 

Netrapte se s pěstováním od semínka

Sklízet plody z rostliny s láskou vypěstované ze semínka je krásným zážitkem. Na druhou stranu, pěstování ze semínka vyžaduje hodně trpělivosti a času. Proto se nebičujte tím, že využijete zkratku. Řadu exotických rostlin zakoupíte v obchodech v již vzrostlé velikosti. Hned vypadají jako krásná dekorace a čekání na květy a plody nebude tak dlouhé. Tak úspěšné pěstování!