Léto ve VANu

19. června 2022 | tipy

Ve vaně? Ve varu? Ne, tohle léto frčí ve vanu! Dovolená v obytné dodávce dávno není „z nouze ctnost“, naopak nabízí až překvapivé pohodlí, nespočet zážitků, nezávislost a svobodu. Někdo v ní stráví prodloužený víkend, jiný celé léto, další se do ní přestěhuje natrvalo. Nelepte si hned na čelo nálepku „nomád“ a dejte jí letos šanci – i kdyby jen na pár dní. 

Nemůžete se dohodnout, jestli strávit dovolenou na horách, nebo u vody? Výlety po památkách, nebo odpočinkem s drinkem na lehátku? Nedělejte kompromisy a užijte si všechno. Díky obytnému autu se můžete každý den probouzet na jiném místě, vyrážet za novými zážitky, experimentovat. Co to obnáší a co zvážit dopředu? Nechte se inspirovat a pak už jen vybírejte, kam to letos bude! 

První příjemnou zprávou je, že na obytnou dodávku vám bohatě postačí řidičák na osobní auto. Výběr v půjčovnách je pestrý a záleží jen na vás a míře pohodlí, které si chcete dopřát. O „životě ve vanu“ se totiž traduje řada přežitků, které už dávno nejsou pravda. No, uznejte sami! 

Gastromanuál pro náročné

K snídani vajíčka, k obědu ohřát párky a k večeři zakousnout obložený chleba – tak na tenhle kempingový gastromýtus rovnou zapomeňte. Dodávkové kuchyňky si dnes, krom vlastní velikosti samozřejmě, nezadají s moderní kuchyní v bytech nebo rodinných domech. Najdete v nich nejen základ v podobě lednice, varné konvice nebo dvouplotýnkového vařiče, výjimkou není ani všestranný kávovar, mixér, toustovač nebo rýžovar. Dřez s tekoucí vodou je už dnes také standardem. I v dodávce si tak zkrátka pohodlně přichystáte, na co máte chuť – od řízků s kaší po sushi. Debužírovat přitom můžete každý den na jiném místě a s jinými výhledy. Ve skříňkách navíc objevíte skutečné talíře, misky a příbory, takže nehrozí žádný ešus ani papírové tácky. 

Jednu sprchu, prosím

V otázce hygieny záleží na vašich preferencích. Řada „obytňáků“ s sebou vozí venkovní sprchu, která je v létě perfektní volbou pro milovníky poctivého osvěžení i příznivce otužování. Ty luxusnější mají vlastní sprchový kout včetně toalety přímo na palubě. Drobné praní lze vyřešit v mobilní ruční pračce, větší prádlo odvezete do prádelny. Ty najdete v každém větším městě, a než se várka vypere, můžete skočit na oběd nebo čekání spojit s procházkou centrem.  

Hromy, blesky

Děsí vás představa bouřky strávené pod stanem? Ani se nedivíme. Vědomí, že vás od lijáků a šlehajících blesků dělí tenká, leč nepromokavá plachta, není dvakrát příjemné. Dodávka naproti tomu poskytuje jiný rozměr bezpečí – prostě zavřete dveře a je to. Navíc si můžete užívat návykového zvuku dešťových kapek rytmicky dopadajících na kapotu.

Království nabíječek 

Život offline je záležitostí krásnou, ale dobít jednou za čas telefon, externí zdroje světla, zkouknout film nebo si na čtečce zhltnout pár řádek oblíbené knihy není od věci. Najdete dodávky se solárním panelem, které z vás udělají takřka „elektronezávisláky“, dobíjet také můžete prostřednictvím trakční baterie, která se cestou automaticky dobíjí. Moderní obytná auta navíc ukrývají nespočet USB výstupů, které kamarádí s drtivou většinou elektroniky. 

Kam to všechno dáme? 

Jak vypadalo balení na vaši poslední dovolenou? Vybavíte si jen vzpomínku na přeplněné kufry obřích rozměrů a přemýšlíte, jak se celá rodina do dodávky nacpete? Klid, autoři moderních „obytňáků“ mysleli i na to, proto v nich najdete spoustu důmyslně vymyšlených úložných prostor. Bývají hodně hluboké, abyste do nich bezpečně narovnali vše, co potřebujete nejen pro sebe. Na druhou stranu není od věci vyzkoušet si vydržet těch pár dní nebo týdnů jen s minimem věcí a při dalším balení více přemýšlet, co si skutečně zaslouží místo ve vašem kufru, potažmo v životě.    

Spánek se sladkou příchutí 

Na rovinu, chvíli si asi budete zvykat – jiná postel, jiná matrace a spousta času stráveného na čerstvém vzduchu. Věřte však, že po pár dnech se budete probouzet odpočatí jako už dlouho ne. Největší výzvou bude najít klidné místo na spaní, protože není nic horšího, než když vás ze sladkého odpočinku vytrhnou pištící děti, které nemohou dospat novým dobrodružstvím v kempu nebo projíždějící auta z blízké dálnice. Je na to proto třeba myslet a vybírat pečlivě. Ta pravá místa, kde složit hlavu a neporušovat přitom zákon (ne všechna volná prostranství jsou totiž skutečně volná) neboli „sleeping spots“ s neuvěřitelnými výhledy už dnes jednoduše vyhledáte ve speciálních aplikacích. 

Mazlíčci vítáni

Necháváte každročně svého čtyřnohého mazlíčka po čas dovolené na hlídání rodině? Tak v dodávce můžete konečně udělat výjimku a vzít ho za dobrodružstvím i relaxem s sebou! Spousta dodávek je už dnes „pet friendly“, stačí chvilku googlit. Možná budete překvapeni, že i mazlíček, jindy upřednostňující pohodlí gauče, bude v novém prostředí třeba rázem skvělým parťákem v poznávání okolí. Anebo taky ne – a i to je přece úplně v pořádku.  

Inu, jak se říká, kdo nezažil, nepochopí – a když to chytnete za správný konec, může vás „léto ve vanu“ opravdu přivést do varu. A to v tom nejlepším slova smyslu. Nevšední zážitky, nespočet navštívených míst s minimem věcí, absolutní svoboda, jedinečné východy a západy slunce, na které budete vzpomínat ještě dlouhá léta. To vše je součástí balíčku, stačí jen nastartovat. Tak šťastnou cestu!