Hygge je out, letos vede Lagom

14. března 2018

„Lagom är bäst,“ praví jedno slavné švédské přísloví. Ve volném překladu to znamená „Ani málo, ani moc, tak akorát je nejlepší“. Rok dva sedmnáct se nesl ve stylu dánského hygge – domácí pohodičky. Tomu s osmnáctkou na konci však vévodí švédský lagom, že by opak?

Hygge je out, letos vede Lagom

#HYGGE

Čtete si u otevřeného okna, zatímco venku padá letní deštík. Ležíte pod stromem a pozorujete, jak sluneční paprsky prosvítají v koruně stromu. Sedíte na špalku u táborového ohně, zpíváte trampské písně a opékáte špekáček. Stojíte u okna, zahaleni v dece, s horkým čajem v ruce a pozorujete, jak se ve světle pouliční lampy sype sníh. Jdete z práce a cestou domů vám pod nohami šustí spadané listí. Vyběhnete do ulic, cítíte hřejivé teplo na tváři, slyšíte zpěv ptáků a vzduch voní jarem. Pokud jste se alespoň v něčem našli, pak jste hygge.

Dánové jsou jedni z nejšťastnějších národů na světě, přestože jim 179 dní v roce proprší. Know-how jejich šťastného způsobu života spočívá zkrátka ve všem, co jim zpříjemňuje každý den, a nejen z jejich domácností utváří teplé a útulné útočiště. Receptem na štěstí je – uvařit si kakao, zapálit vonnou svíčku, navléct si huňaté ponožky, vlézt si pod deku, zavrtat se do měkoučkých polštářků a hrozně si to užívat. V uplynulém roce fotografie s hastagem hygge vládly Instagramu. Hygge však není jen slovo, je to stav mysli. Je to o atmosféře a zážitcích, o pocitu bezpečí, o umění navodit útulno, o odpočinku, o hledáních ztracených sil a nové inspirace. Když vařit, tak se sklenkou dobrého vína. Když pracovat na zahradě, tak v hezkých holínkách. Když uklízet, tak s hudbou v uších. Zkrátka frustrace a deprese mají dveře zavřené, vítá se vše, co nás činí spokojenými. Jednou z ingrediencí může být i úplná maličkost – oheň v krbu, kvalitní čokoláda, rodinné fotoalbum, film, oblíbená mikina, posezení s přáteli u šálku horké kávy. Kouzlo přítomného okamžiku vydá za novou kabelku, super „fáro“ či poslední typ mobilu.

#LAGOM

Letošním trendem Instagramu ale bude postování s lagom. Pokud chcete jít s dobou, doporučujeme odhodit deku, vzdát se mazlivých ponožek a sfouknout svíčky. Důvod, proč švédský styl dobývá svět, spočívá v absenci zbytečného zdobení a hromadění věcí. Švédi jsou nositeli rčení, že v jednoduchosti je krása. Decentní, svěží, praktický a elegantní – takový je lagom. Minimalismus je lagom. Rovnováha je lagom. Zlatá střední cesta je lagom. Recyklace? Rovněž lagom.

Jste profesionál, tvrdě pracujete, budujete kariéru, ale ne na úkor jiných částí svého života – své rodiny, přátel a koníčků. Váš život je tedy harmonický. Myslíte na ostatní – nikdy si na párty nenaberete tři chlebíčky najednou. Nemusíte mít všechno nutně nové a nejlepší – jezdíte do práce na starém, ale nově natřeném kole. Pokud to tak je, pak žijete v duchu lagom. V případě, že se nedokážete oprostit od vašeho „to do listu“, je nutné zavést po hodině usilovné práce, ať už v kanceláři nebo při čištění koupelny doma, pětiminutové přestávky. A i když to může být lákavé, snažte se je všechny nevyplňovat sociálními médii. Co takhle pokec s kolegou? Dalším způsobem, jak praktikovat lagom, je věnovat se své zálibě, a přitom trávit čas se svým protějškem. Čtěte si svůj oblíbený časopis v neděli u odpolední kávy, ale přitom ležte vedle partnera, který zrovna sleduje hokej. Na Instagramu sledujte jen lidi, kteří se vám líbí, kteří jsou pro vás inspirativní. Nezatěžujte se sledováním lidí, které vlastně ani nemáte rádi a věnujete jim pozornost jen z pouhé zvědavosti. Lagom je o rovnováze a životě, který je jednodušší a čistší – nemáte víc, než potřebujete. Zatímco hygge vás se svou horkou čokoládovou atmosférou donutí uklidnit a na moment zapomenout na to špatné, co se děje, lagom není jen okamžitý stav blaženosti, je to životní styl.

Švédský způsob života se také objevuje v bytovém designu, módě a jídle. Pokud chcete být in, šetřete s jídlem, které dáváte na talíř. Oblékejte se ležérně, nevyzývavě, pohodlně a noste přírodní barvy. Při zařizování domácnosti myslete jednoduše, prakticky a úsporně. I v tomto případě vítězí přírodní barvy a materiál.