Tady to vře, tady to bublá

14. září 2022 | tipy

Kdy jindy vyrazit načerpat nové síly než právě teď - ještě předtím, než se ponoříme do předvánočního stresu konce roku. Zasloužený relax v kombinaci s léčebnou vodou a nejrůznějšími procedurami je prostě vždycky dobrý nápad. Tady je pár tipů na ty nejzajímavější termální lázně v Evropě. Tak kam to bude? 

BUDAPEŠŤ, Maďarsko

Maďarská metropole je přímo synonymem relaxu. Ostatně leží na 128 činných pramenech a ne nadarmo se jí říká „město lázní“. Vybrat si můžete z plejády termálních resortů - například nejstarší maďarský lázeňský Gellért , čistě zdravotní koupele Rudas nebo asi nejznámější lázeňský komplex Széchenyi s 21 bazény. Tři hlavní prameny koupelí (Juventus, Attila a Hungaria) jsou napájeny 15 menšími prameny. Zdejší voda je jedinečná svým vysokým obsahem fluoridů a je blahodárná především pro náš pohybový aparát. 

BATH, Velká Británie

Lázeňské město v jihozápadní Anglii si zamilovali už staří Římané. Regenerační zázraky zdejších třech horkých pramenů se rozkřikly široko daleko a jejich věhlas trvá dodnes. V roce 2006 byly otevřeny moderní Thermae Bath Spa, a město tak získalo zpět historickou pozici jediného města Velké Británie s přírodními horkými prameny. Od roku 2021 bylo navíc zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Zkrátka pastva pro oči, tělo i duši. 

SAN FILIPPO, Itálie

Starobylé město San Filippo v Toskánsku leží v nádherné krajině pod sopkou Monte Amiata. Pokud milujete divokou přírodu a koupání pod širákem, tohle místo vám jednoznačně učaruje. Voda s příjemnou teplotou 37 stupňů tady volně padá z vodopádů a obsahuje jedinečnou bílou prachovou substanci převážně z vápníku. Její léčivý účinek znali už staří Římané a je ideální pro všechny, kteří trpí na bolesti kloubů nebo onemocnění kůže. 

BADEN-BADEN, Německo

Velmi oblíbené lázeňské město s dlouhou tradicí – vždyť první koupele si tu v horkých solných pramenech užívali Římané už v 1. století! Baden-Baden je ideální volbou pro všechny, kteří volí aktivní relax. Tady je toho totiž tolik k vidění a nudit se rozhodně nebudete. Pod městem proudí dvanáctka termálních pramenů a vybírat můžete z několika různých léčebných komplexů. Mezi ty nejznámější patří Friedrichovy a Augustinovy lázně. 

PAMUKKALE, Turecko

Turecko je relaxu v lázních doslova zemí zaslíbenou. Možná už jste slyšeli o Pamukkale (v překladu bavlněný hrad), který patří mezi největší turistické atrakce v zemi. Svah pokrytý sněhově bílým travertinem na první pohled skutečně připomíná hrad bavlny. Jde o oblast tektonického zlomu, kde na povrch vytékají minerální prameny plné vápníku. Jen pozor, než se vydáte zdolávat zdejší „hradní terasy“, zujte si boty. Pro návštěvníky je z důvodu ničení místa chůze v botách zakázána. Nutno ale říct, že brouzdání jezírky s minerální vodou je příjemnou odměnou.

BAD FÜSSING, Německo 

Kde myslíte, že leží největší lázně Evropy? No ano, v bavorských Alpách! Jmenují se Bad Füssing a jejich věhlas je úzce spjat se třemi obrovskými termálními komplexy. V celém areálu najdete 10 tisíc čtverečných metrů termální vodní plochy a 80 termálních bazénů. Doporučujeme relaxovat s výhledem na hory, pro což je jako stvořený Bad Reichenhall, kde navíc přímo vyvěrá několik solných pramenů.