Magie podzimních rituálů

16. září 2022 | tipy

Léto zamávalo křídly, pole odevzdala poslední klasy a vlády se na pár měsíců ujímá podzim. Čas přemýšlení, rozjímání a úklidu ve vlastní duši. Naši předkové považovali toto roční období za nejmagičtější vůbec a udržovali různé rituály, které jim měly pomoci se připravit a přečkat nejobávanější čas celého roku – zimu. Ani zdaleka ze všech vám přitom nemusí hned naskakovat husí kůže, tak zkuste letos některý i vy!  

Hody, hody,… posvícení!

Pole sklizená, úroda bezpečně uskladněná - je čas radovat se z plodů vlastní práce! K podzimu tak od nepaměti neodmyslitelně patřily hody a posvícení, u kterých se setkávala široká rodina i přátelé. To byl panečku rituál s velkým R! Proč podobnou akci letos nezorganizovat i u vás? Po letech pandemické izolace dostane podobné setkání úplně novou šťávu! Pozvěte své nejbližší k jednomu stolu a upečte třeba husu, rozlévejte litry vína a hned vám bude veseleji. Nebo se vydejte na Moravu, kde tradice hodování stále ještě intenzivně žije.  

Dračí tance na nebesích

Podzim býval synonymem čekání. Na Vánoce a nový rok – na nový začátek. Děti i dospělí si jej proto krátili nejrůznějšími kratochvílemi, mimo jiné i pouštěním draků. Vlastnoručně vyrobených, samozřejmě! Popadněte svoje ratolesti, nabalte je „jako pumpy“ a vyveďte za pořádně větrného počasí na nejbližší kopec. Společně pak můžete pouštět jejich střapaté výtvory až do nebes. Odpoledne si rozdělejte oheň a po vzoru našich předků opečte na ohni jablka a v uhlících brambory. Mňam! 

Čistota půl zdraví

S příchodem podzimu se tak nějak přirozeně vracíme do svých domovů a trávíme v nich podstatně víc času než v létě. Než se tedy schoulíte do deky a budete usrkávat horký čaj, vyčistěte domácnost od všeho zlého, co se v ní za poslední měsíce zákonitě nahromadilo. Chápeme, že to není zrovna nejpopulárnější návod, ale začněte pořádným úklidem – vymeťte pavučiny, utřete prach, umyjte okna,… však to znáte. Takto připravený dům můžete očistit i od negativních energií a vnést do něj harmonickou atmosféru. Pořiďte si sušenou bílou šalvěj, palo santo nebo jinou vykuřovací bylinu a nechte každou místnost naplnit očistným kouřem. Poté nezapomeňte řádně vyvětrat, ať se čistotou nabitý prostor může naplnit novými začátky. 

Očista mysli

Podzimní rovnodennost neboli svátek Mabon letos vychází na pátek 23. září a je ideálním časem k očistě vlastní mysli. Naši předci věřili, že je to ta správná doba odhodit zbytečnosti, chmury a starosti, které si s sebou vláčeli a netahali je do dalšího roku. Vyhraďte si proto jedno odpoledne nebo klidně celý den a projděte své věci. Co máte roky a nepoužíváte, co už se vám nelíbí nebo ve vašem životě z jakéhokoli důvodu už nemá místo, bez milosti vyhoďte. Efekt na duši je okamžitý a tááák očistný!  

Pusťte domů hojnost

Je načase smířit se s tím, že léto už je zase na rok pryč, a proto s otevřenou náručí i srdcem pozvěte domů podzim. Postavte si doma malý oltář v červených, hnědých a zlatých tónech. Vyzdobte jej vlčími máky, bodláky, myrtou a doplňte dřevěnými dekoracemi, žaludy, kaštany i drahými kameny. Vše zakončete proutěným košem naplněným ovocem, ořechy a slámou – ten vám domů doslova pozve hojnost.